Uniwersytet w Białymstoku - Central Authentication SystemYou are not logged in | log in
Study programmes > First-cycle studies > (in Polish) Dyplomacja publiczna > (in Polish) Dyplomacja publiczna - stacjonarne 3-letnie studia I stopnia (PRK)

(in Polish) Dyplomacja publiczna - stacjonarne 3-letnie studia I stopnia (PRK) (Dyppub_S1_PRK)

(in Polish: Dyplomacja publiczna - stacjonarne 3-letnie studia I stopnia (PRK))
(in Polish) pierwszego stopnia
(in Polish) studia stacjonarne, (in Polish) 6-semestrów
Language: Polish

Opis

DYPLOMACJA PUBLICZNA to kierunek oferujący interdyscyplinarny i innowacyjny pogram kształcenia skierowany do osób ciekawych świata, otwartych na współpracę i wielokulturowy dialog oraz planujących pracę w korporacjach transnarodowych lub karierę dyplomatyczną. Podczas studiów omawiane są różne formy komunikowania międzynarodowego, którego aktorami nie są wyłącznie politycy, a również ludzie kultury, nauki, mediów, samorządowcy czy biznesmeni. Studentom proponujemy przedmioty historyczne, politologiczne, kulturoznawcze, językowe oraz szeroki wachlarz umiejętności cyfrowych i kompetencji społecznych ułatwiających pracę w środowisku wielokulturowym.

Moduły specjalizacyjne do wyboru:

  • Dyplomacja kulturalna w nowych mediach

Przedmioty specjalnościowe: Komunikacja w mediach cyfrowych; Paradyplomacja pamięci; Projekt międzynarodowy w kulturze; Instytucje publiczne w dyplomacji kulturalnej; Dyplomacja kulturalna i naukowa; Sztuka tworzenia i interpretacji tekstów kultury; Wystąpienia publiczne.

  • Marketing polityczny i public relations

Przedmioty specjalnościowe: Historia komunikowania politycznego i publicznego; Warsztat rzecznika prasowego; Historia dziennikarstwa; Dyplomacja lokalna i regionalna; Przywództwo polityczne: historia i współczesność; Język polityki; Społeczna historia mediów.

  • Dyplomacja kreatywna

Przedmioty specjalnościowe: Paradyplomacja pamięci lokalnejDyplomacja historyczna w praktyceSztuka autoprezentacjiPopkultura jako narzędzie soft powerPamięć historyczna miastSpuścizna Wielkiego Księstwa Litewskiego w dyplomacji publicznejDyplomacja publiczna diaspor.

Czego nauczysz się podczas studiów?

Zdobędziesz wiedzę na temat: dyplomacji w wymiarze historycznym i współczesnym w tym dyplomacji publicznej; struktur i sposobów funkcjonowania organizacji międzynarodowych; prawa dyplomatycznego i konsularnego oraz propagandy i dezinformacji. Poznasz również zasady negocjacji dyplomatycznych, kanały i narzędzia prowadzenia kontaktów dyplomatycznych w przestrzeni kultury, popkultury, nauki oraz sportu a także nauczysz się zasad protokołu dyplomatycznego, konwencjonalnych i cyfrowych aktywności w zakresie działań dyplomatycznych, pracy projektowej i zespołowej oraz przygotowania grantów i pozyskiwania środków z funduszy strukturalnych i systemu finansowania projektów Unii Europejskiej.

Gdzie możesz pracować po kierunku dyplomacja publiczna?

Dzięki uzyskaniu rozległej wiedzy z zakresu historii, kultury, religii, polityki i gospodarki, nabyciu umiejętności analitycznych, pozyskaniu kompetencji społęcznych w zakresie pracy w środowisku wielokulturowym oraz znajomości języków obcych absolwenci DYPLOMACJI PUBLICZNEJ I stopnia będą specjalistami cenionymi na rynku pracy .

Wśród potencjalnych pracodawców można wymienić: placówki dyplomatyczne i konsularne, korporacje międzynarodowe, administrację krajową i samorządową, organizacje pozarządowe, biura i organizacje turystyczne, instytucje kultury, placówki badawcze, think tanki, media oraz organizacje i instytucje międzynarodowe.

 Dodatkowe dokumenty

1. Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:

Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:
1) świadectwo dojrzałości albo świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich wraz z suplementem w przypadku kandydata na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci załączają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski zgodne z wymogami określonymi w § 21 ust. 2,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu.

Cudzoziemcy:

1. Po zakwalifikowaniu się kandydat powinien dostarczyć na dany wydział komplet następujących dokumentów:

1) dokument uprawniający do podjęcia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w przypadku kandydata ubiegającego się o przyjęcie na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci dostarczają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu,

6) w przypadku ubiegania się na studia w języku polskim dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B1: certyfikat, świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej za granicą, w której zajęcia były prowadzone w języku polskim lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka polskiego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawiania dokumentu są stypendyści NAWA oraz kandydaci posiadający:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) Kartę Polaka,

c) świadectwo dojrzałości wydane w polskim systemie oświaty,

d) dyplom ukończenia studiów wyższych prowadzonych w polskim języku wykładowym,

7) w przypadku ubiegania się na studia w języku obcym dokument potwierdzający znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B1: certyfikat lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka obcego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawienia dokumentu są kandydaci:

a) dla których język obcy był językiem wykładowym w ukończonej szkole średniej lub na ukończonych studiach,

b) dla których język obcy jest językiem ojczystym,

c) którzy zdali maturę z języka obcego na poziomie rozszerzonym co najmniej na 80%,

d) którzy w trakcie studiów zdali egzamin z języka obcego na poziomie B1 i jest on wykazany w suplemencie do dyplomu,

8) dokument potwierdzający posiadanie (na podstawie przedłożonego oryginału):

a) polisy ubezpieczenia zdrowotnego na dany rok akademicki kształcenia w Polsce lub

b) Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, lub

c) powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, lub

d) potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na minimalną kwotę 30 000 euro,

a w przypadku braku dokumentów, o których mowa w lit. a-d, złoży oświadczenie o dostarczeniu jego kopii przed rozpoczęciem pierwszych zajęć.

2. Kandydat cudzoziemiec okazuje do wglądu własny dokument tożsamości, a w przypadku gdy dokumenty kandydata dostarcza jego pełnomocnik powinien on okazać własny dokument tożsamości oraz kopię dokumentu tożsamości kandydata.

3. Osoby, posiadające dokument zwalniający z opłat za studia, dodatkowo okazują ważną Kartę Polaka, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenie na pobyt czasowy, decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia, dokument potwierdzający status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystanie z ochrony czasowej bądź uzupełniającej, dokument potwierdzający rodzaj i stopień pokrewieństwa z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem zamieszkiwania na terenie Polski.

4. Ankieta osobowa zawierająca wymagane dane kandydata (m.in. imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, a w przypadku jego braku – nazwę i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji) zostanie wygenerowana z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

5. W przypadku wyrażenia w IRK woli otrzymania legitymacji studenckiej podanie o jej wydanie zostanie wygenerowane z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

Qualification awarded:

(in Polish) Licencjat

Admission procedures:

Visit the following page for details on admission procedures: https://irk.uwb.edu.pl/