Historia gospodarcza 0300-MS1-1HIG
Profil studiów: ogólnoakademicki
Forma studiów: stacjonarne
Rodzaj przedmiotu: podstawowy
Dziedzina i dyscyplina nauki: nauki ekonomiczne, ekonomia
Rok studiów /semestr: I rok/ I semestr
Wymagania wstępne: warunkiem przystąpienia do zajęć i zrozumienia treści przedmiotu „Historia gospodarcza” jest posiadanie ogólnej wiedzy z zakresu historii powszechnej i wiedzy o społeczeństwie.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: 30 godzin (wykład), 15 godzin (ćwiczenia); zajęcia odbywają się w formie stacjonarnej (24 godz. wykładu i 10 godz. ćwiczeń) oraz z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (6 godz. wykładu i 5 godz. ćwiczeń)
Metody dydaktyczne:
- wykłady: wykład tradycyjny przygotowany w oparciu o dostępna literaturę naukową, angażujący słuchaczy do zadawania pytań w trakcie wykładu oraz prowadzony w formie e-zajęć, studenci mogą również korzystać z konsultacji u prowadzącego zajęcia (wymiar konsultacji – 2 godz. w tygodniu).
- ćwiczenia: prezentacja zagadnień objętych nauczaniem, dyskusja, prezentacje multimedialne, filmy edukacyjne, studia przypadków, samodzielna praca studentów, realizacja zadań umieszczonych w e-learningu, studenci mogą również korzystać z konsultacji u prowadzącego zajęcia (wymiar konsultacji – 2 godz. w tygodniu).
Punkty ECTS: 2 (2x30godz.)
Bilans nakładu pracy studenta:
- udział w wykładach: 30 godz.
- udział w ćwiczeniach: 15 godz.
- przygotowanie do ćwiczeń i kolokwium oraz egzaminu: 11 godz.
- udział w egzaminie: 2 godz.
- udział w konsultacjach: 2 godz.
Wskaźniki ilościowe (nakład pracy studenta związany z zajęciami):
- wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 38 ( 1,27 ECTS)
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
zdalnie
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
WIEDZA
HIG_W01 Student ma wiedzę o poziomie technicznym wytwórczości w poszczególnych okresach historycznych (poczynając od średniowiecza) oraz wynalazkach, które odegrały ważną rolę w rozwoju produkcji (M1_W01)
HIG_W02 Student posiada wiedzę na temat ewolucji systemów ekonomicznych w okresie od średniowiecza do czasów współczesnych (M1_W01)
HIG_W03 Student posiada elementarną wiedzę umożliwiającą poprawne posługiwanie się zestawem pojęć z zakresu analiz społeczno-gospodarczych w odniesieniu do współczesności (M1_W01, M1_W09)
HIG_W04 Student zna prawidłowości rozwoju poszczególnych społeczeństw oraz tkwiące w przeszłości źródła współczesnych problemów gospodarczych (M1_W01, M1_W09, M1_W10)
HIG_W05 Student posiada wiedzę na temat metod i narzędzi pozyskiwania informacji niezbędnych do wykonywania badań społeczno-gospodarczych w perspektywie historycznej (M1_W07)
UMIEJĘTNOŚCI
HIG _U01 Student potrafi obserwować i interpretować zjawiska społeczno-ekonomiczne oraz zależności między nimi; potrafi analizować ich przyczyny i przebieg (M1_U01)
HIG _U02 Student potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę z historii gospodarczej do pozyskiwania materiału badawczego i prowadzenia badań z zakresu zjawisk społeczno-gospodarczych (M1_U01)
HIG _U03 Student umie przygotowywać prace i wystąpienia ustne dotyczące zagadnień z zakresu historii gospodarczej (M1_U09, M1_U10)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE
HIG _K01 Student jest przygotowany do prowadzenia badań z zakresu problemów ekonomiczno-społecznych i samodzielnego poszukiwania rozwiązań tych problemów (M1_K05)
Kryteria oceniania
Formy zaliczenia przedmiotu:
- ćwiczenia: zaliczenie na ocenę na podstawie aktywności na zajęciach i realizacji zadań umieszczonych w e-learningu oraz kolokwium;
- wykłady: egzamin końcowy pisemny lub ustny z zagadnień omawianych w formie stacjonarnej i formie e-zajęć (wymagana ponad 50% poprawnych odpowiedzi), warunkiem przystąpienia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Kaliński J., Przygodzka R., Zalesko M., Historia gospodarcza świata XIX i XX wieku, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2014.
2. Kaliński J., Noniewicz Cz., Historia gospodarcza Polski XIX i XX wieku, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2015
3. Kaliński J., Historia gospodarcza XIX i XX w., PWE, Warszawa 2008.
4. Skodlarski J., Historia gospodarcza, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.
5. Szpak J., Historia gospodarcza powszechna, PWE, Warszawa 2007.
6. Dwilewicz Ł., Economic history - introduction and lectures, Warsaw School of Economics, Warsaw 2015.
Literatura uzupełniająca:
1. Ciepielewski J., Kostrowicka I., Landau Z., Tomaszewski J., Dzieje gospodarcze świata do roku 1980, PWE, Warszawa 1985.
2. Kaczyńska E., Piesowicz K., Wykłady z powszechnej historii gospodarczej, PWN, Warszawa 1977.
3. Morawski W., Dzieje gospodarcze Polski, Difin, Warszawa 2010.
4. Jezierski A., Leszczyńska C., Historia gospodarcza Polski. Wyd. Key Text, Warszawa 2010.
5. Skodlarski J., Zarys historii gospodarczej Polski, PWN, Warszawa 2007.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: