Bezpieczeństwo zdrowotne żywności 310-JBS1-2PDWI-1
Wykład (15 h) ma na celu zapoznanie studentów z zanieczyszczaniami fizycznymi, chemicznymi i biologicznymi żywności, ich źródłami i skutkami zdrowotnymi. Omawiane są również uwarunkowania prawne dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego żywności.
Zajęcia laboratoryjne (15 h) poświęcone są praktycznemu zapoznaniu studentów z wybranymi metodami oznaczania zanieczyszczeń chemicznych żywności.
Bilans nakładu pracy studenta:
Ogólny nakład pracy studenta: 50 godz., w tym: udział w wykładzie i laboratorium: 30 godz.; przygotowanie się do zajęć i zaliczeń: 16 godz.; udział w konsultacjach, zaliczeniach: 4 godz.
Wskaźniki ilościowe:
Nakład pracy studenta związany z zajęciami:- wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 34 godz. (1,4 ECTS); - związanych z prowadzoną w uczelni działalnością naukową w dyscyplinie lub dyscyplinach, do których przyporządkowany jest kierunek studiów, dla studiów o profilu ogólnoakademickim (2 ECTS)
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
1. Charakteryzuje substancje i czynniki stanowiące zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności. Zna metody i środki ograniczania i przeciwdziałania zanieczyszczeniom żywności (KP6_WG7, KP6_WG10).
2. Opisuje możliwe skutki zdrowotne spożywania zanieczyszczonej żywności (KP6_UW1)
3. Jest gotów do krytycznego oceniania informacji rozpowszechnianych w mediach z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego żywności (KP6_KK1)
4. Jest gotów do interesowania się podstawowymi procesami chemicznymi zachodzącymi podczas wytwarzania żywności (KP6_KO1)
Kryteria oceniania
Formy zaliczenia przedmiotu: wykład – zaliczenie pisemne; laboratorium- zaliczenie pisemne na ocenę.
Kryteria oceny zgodne z zasadami zapisanymi w Regulaminie Studiów Uniwersytetu w Białymstoku przyjętego Uchwałą nr 2527 Senatu Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 26 czerwca 2019 roku.
Literatura
1.Witczak A., Sikorski Z. (red.) 2020. Substancje szkodliwe w żywności. Wydawnictwo Naukowe PWN.
2. Orzeł D., Biernat J. (red.) 2012. Wybrane zagadnienia z toksykologii żywności. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
3. Sikorski Z.E. (red.) 2012. Chemia żywności, tom 1-3.Wydawnictwa Naukowo-Techniczne
4. Obiedziński M. (red.) 2009.Wybrane zagadnienia z analizy żywności. Wydawnictwo SGGW.
5. Witrowa-Rajchert D., Nowak D.(red.) 2006. Jakość i bezpieczeństwo żywności. Uwarunkowania surowcowe, technologiczno-produkcyjne i prawne. Wydawnictwo SGGW
6. Kumirska J., Gołębiowski M., Paszkiewicz M., Bychowska A. 2010. Analiza żywności. Skrypt z Ochrony Środowiska, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: