Przestępczość zorganizowana w Polsce 310-KS2-1PDW7C
Wykład obejmuje genezę przestępczości zorganizowanej w Polsce tworzącej się w latach 90-tych XX wieku, jej rozwój w kolejnych latach oraz podjęte metody przeciwdziałania.
Przestępczość zorganizowana zaczęła rozwijać się w Polsce w latach 90-tych XX w. po zmianach ustrojowych. Działające wówczas grupy przestępcze wykorzystały słabość struktur państwowych w tym nowo tworzącej się policji do rozwoju swojej działalności przestępczej. W tym czasie wykrystalizowały się dwie duże grupy przestępcze, które zdominowały Polskę była to grupa pruszkowska i wołomińska. Swoją działalność rozpoczęły od przemytu alkoholu i papierosów w dużych ilościach, następnie rozpoczęły wymuszanie haraczy oraz zajęły się przestępczością narkotykową .
Zorganizowana przestępczość narkotykowa jest jednym z najbardziej dochodowych rodzajów przestępczości. Polskie grupy zajęły się handlem i przemytem narkotyków takich jak kokaina czy marihuana oraz rozwinęły produkcję narkotyków syntetycznych w Polsce i ich przemyt do Skandynawii i Europy Zachodniej.
Odpowiedzią władz na rozwijającą się przestępczość zorganizowaną było utworzenie instytucji prawnej w postaci "świadka koronnego" co naruszyło monolit grup przestępczych i doprowadziło do zatrzymania ich liderów. Bardzo ważnym elementem było utworzenie w 2000 roku Centralnego Biura Śledczego Komendy Głównej Policji, jednostki wyspecjalizowanej w walce z przestępczością zorganizowaną. CBŚP rozbiło około 4000 grup przestępczych i doprowadziło do zatrzymania około 100 tys. podejrzanych.
W trakcie wykładu zostaną przedstawione najważniejsze zagadnienia związane z przestępczością narkotykową i jej zwalczaniem a także osiągnięcia CBŚP w ograniczaniu przestępczości zorganizowanej z podkreśleniem najważniejszych priorytetów takich jak konfiskata mienia przestępców.
Wykład będzie trwał 15 godz., zaliczeniem będzie test jednokrotnego wyboru.
Student na wykład, przygotowanie do zaliczenia i test poświęci około 18 godz.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza.
Student potrafi zdefiniować przestępczość zorganizowaną, zna najważniejsze rodzaje przestępczości i metody jej zwalczania. Potrafi dyskutować na temat różnych aspektów przestępczości zorganizowanej ze szczególnym uwzględnieniem przestępczości narkotykowej. Zna i rozumie różne aspekty związane z produkcją i handlem narkotykami (uwarunkowania społeczne, ograniczenia prawne, rolę polskich grup przestępczych).
Umiejętności.
Student potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych oraz innych właściwie dobranych źródeł oraz dokonywać ich interpretacji i krytycznej oceny, oraz formułować wnioski; potrafi integrować wiedzę z zakresu chemii, oraz prawa i kryminalistyki w zakresie tematyki narkotykowej; potrafi klasyfikować różne rodzaje przestępczości.
Kompetencje.
Student jest gotów do przekazywania społeczeństwu informacji o omawianej tematyce i potrafi przekazać takie informacje w sposób powszechnie zrozumiały.
Kryteria oceniania
Test jednokrotnego wyboru (10 pytań).
Kryteria ocen:
10 pkt - 5,0
9 pkt - 4,5
8 pkt - 4,0
7 pkt - 3,5
6 pkt - 3,0
0-5 pkt - 2,0
Literatura
Łabuz Paweł, Malinowska Irena, Przestępczość Zorganizowana, Wydawnictwo DIFIN, 2022
Emil W. Pływaczewski, Przestępczość zorganizowana Świadek koronny Terroryzm, 2005
Wiesław Mądrzejowski, Przestępczość zorganizowana System zwalczania, Editions Spotkania Spółka, 2015
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: