Entomologia kryminalistyczna 310-KS2-1PDW8A
Kierunek studiów: Chemia Kryminalistyczna i Sądowa
Poziom kształcenia: studia drugiego stopnia
Profil studiów: ogólnoakademicki
Forma studiów: stacjonarne
Rodzaj przedmiotu: przedmiot do wyboru
Dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze
Dyscyplina: nauki biologiczne/nauki chemiczne
Rok studiów/semestr: I rok, semestr (letni)
Wymagania wstępne: brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: Wykład: 15 godz., Laboratorium: 15 godz.
Punkty ECTS: 3
Bilans nakładu pracy studenta: Ogólny nakład pracy studenta: 75 godz. w tym: udział w wykładach: 15 godz.; udział w laboratorium: 15 godz.; przygotowanie się do zajęć, zaliczeń, egzaminów: 41,3 godz.; udział w konsultacjach, zaliczeniach, egzaminie: 3,8 godz.
Wskaźniki ilościowe: nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela - 33,8 godz. (1,4 ECTS), nakład pracy studenta związany z zajęciami o charakterze praktycznym - 60 godz. (2,4 ECTS)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
W cyklu 2024: w sali zdalnie | Ogólnie: w sali zdalnie | W cyklu 2022: zdalnie w sali | W cyklu 2023: zdalnie w sali |
Efekty kształcenia
Student w pogłębionym stopniu wyjaśnia fakty, obiekty i zjawiska obejmujące zaawansowaną wiedzę, z zakresie chemii kryminalistycznej i sądowej, przydatną do formułowania i rozwiązywania złożonych zadań z zakresu studiowanego kierunku (A7S_WG1)
Student wykazuje zrozumienie technik i metod niezbędnych do rozwiązania złożonych problemów, pomiarów oraz interpretacji wyników w zakresie studiowanego kierunku (A7S_WG4)
Student potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych oraz innych właściwie dobranych źródeł, także w języku angielskim; integrować uzyskane informacje oraz dokonywać ich interpretacji i krytycznej oceny, oraz formułować wnioski (A7S_UW1)
Student potrafi integrować wiedzę z zakresu chemii, oraz prawa i kryminalistyki przy formułowaniu i rozwiązywaniu problemów i zadań projektowych z zakresu studiowanego kierunku (A7S_UW3)
Student potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę do formułowania i testowania hipotez związanych z nietypowymi problemami badawczymi w zakresie studiowanego kierunku (A7S_UW4)
Student potrafi projektować nowoczesny proces badawczy lub pomiarowy, opracowując do tego celu metody analityczne (A7S_UW7)
Student potrafi pozyskiwać informacje z literatury, także w języku angielskim; oraz komunikować się na tematy specjalistyczne z różnymi kręgami odbiorców (A7S_UK1)
Student jest gotów do uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych (A7S_KK1)
Student jest gotów do działalności w obszarze związanym ze studiowanym kierunkiem, w tym wypełniania zobowiązań społecznych, inspirowania i organizowania działalności na rzecz środowiska społecznego (A7S_KO1)
Student jest gotów do ciągłego dokształcania się - podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych (A7S_KR1)
Kryteria oceniania
Rodzaje metod dydaktycznych stosowanych na zajęciach ze studentami:
1. metody podające – wykład, dyskusja, praca z literaturą,
2. metody problemowe – konsultacje
3. metody praktyczne – projekt w ramach zajęć laboratoryjnych
Weryfikacja i ocena osiągniętych przez studenta efektów kształcenia następuje na podstawie wiedzy praktycznej prezentowanej w ramach pracy projektowej (laboratorium) i egzaminu (wykład). Wymagana jest ocena pozytywna.
Literatura
1. E. Kaczorowska, A. Draber-Mońko. 2013. Wprowadzenie do entomologii sądowej. Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
2. Gennard Dorothy. 2012. Forensic entomology: an introduction. Wiley-Blackwell
3. Bunalski Marek. 2009. Entomologia 1: Entomologia ogólna. Państwowe wydawnictwo rolnicze i leśne
4. Bunalski Marek. 2010. Entomologia 2: Entomologia szczegółowa. Państwowe wydawnictwo rolnicze i leśne
5. Jaskuła Radomir. 2018. Atlas owadów i pajęczaków Polski: przewodnik obserwatora. Ringier Alex Springer
6. Bellmann Heiko. 2015. Owady. Multico Oficyna Wydawnicza
7. Twardowski Jacek Piotr. 2015. Atlas owadów: 250 polskich gatunków. Wydawnictwo SBM
8. Skowronek R., Chowaniec Cz. 2010. Polska entomologia sądowa – rys historyczny, stan obecny i perspektywy na przyszłość. Arch. Med. Sąd. Krym., ARCH. MED. SĄD., 55-58. http://www.amsik.pl/2010/660-12010j
9. Błaszak Czesław. 2011. Zoologia. Stawonogi. Tom 2. PWN Wydawnictwo Naukowe.
10. Amendt J. i in. 2009. Current conceptions in Forensic Entomology. Springer. https://link.springer.com/book/10.1007/978-1-4020-9684-6
11. Matuszewski Szymon. 2010. Katalog owadów przydatnych do ustalania czasu śmierci w lasach Polski. Część 1: Wprowadzenie. "Problemy Kryminalistyk I" 267: 5-17. https://problemykryminalistyki.pl/pliki/dokumenty/matuszewskikatalogowadowprzydatnychczi.pdf
12. Matuszewski Szymon, Szpila Krzysztof. 2010. Katalog owadów przydatnych do ustalania czasu śmierci w lasach Polski. Część 2: Muchówki. "Problemy Kryminalistyk I" 268: 26-38. https://problemykryminalistyki.pl/pliki/dokumenty//matuszewskiszpilakatalogowadowprzydatnychczii.pdf
13. Matuszewski Szymon, Bajerlein Daria, Konwersji Szymon. 2010. Katalog owadów przydatnych do ustalania czasu śmierci w lasach Polski. Część 3: Chrząszcze. "Problemy Kryminalistyk I" 269: 5-21. https://problemykryminalistyki.pl/pliki/dokumenty//matuszewskibajerleinkonwerskikatalogowadowcziii.pdf
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: