Analiza rynków surowcowych i środowiskowych 330-ES1-3ARSS
Profil studiów: Ogólnoakademicki
Forma studiów: stacjonarne
Rodzaj przedmiotu: obowiązkowy specjalizacyjny, grupa 5.1. Przedmioty specjalizacyjne Analiza rynku i doradztwo inwestycyjne
Dziedzina i dyscyplina nauki: dziedzina: nauki społeczne, dyscyplina ekonomia i finanse
Rok studiów /semestr: trzeci rok / piąty semestr
Liczba godzin zajęć dydaktycznych:
Wykład - 0 godzin
Ćwiczenia - 30 godzin
Punkty ECTS: 3 pkt
Wskaźniki ilościowe
Aktywność studenta:
Udział w ćwiczeniach - 30 godz.
Udział w konsultacjach związanych z ćwiczeniami - 5 godz.
Przygotowanie się do kolokwium – 14 godz.
Wykonanie zadań – 12 godz.
Przygotowanie do dyskusji oraz prac grupowych w trakcie zajęć - 14 godz.
Nakład pracy studenta związany z zajęciami:
wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela – 36 godz., 1,44 ECTS
o charakterze praktycznym - 30 godz., 1,2 ECTS
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
1ARS_W01 Student posiada wiedzę i rozumie rolę, zasady i mechanizmy funkcjonowania rynków surowcowych i środowiskowych, zarówno na poziomie mikro- i makroekonomicznym (KP6_WG2)
1ARS_W02 Student posiada zaawansowaną wiedzę i w pełni rozumie normy i reguły, zarówno organizacyjne, prawne, jak i etyczne, które kształtują struktury i instytucje na rynkach surowcowych i środowiskowych (KP6_WG6)
1ARS_U01 Student potrafi wykorzystywać swoją wiedzę z zakresu dyscypliny naukowej ekonomia i finanse do analizy i interpretacji przyczyn oraz przebiegu konkretnych procesów i zjawisk ekonomicznych na rynkach surowców. Potrafi dokonywać analizy w ujęciu dynamicznym, zwracając uwagę na specyfikę różnych surowców i różnych krajów (KP6_UW1)
1ARS_K01 Student jest gotów do wykorzystywania wiedzy z zakresu dyscypliny naukowej ekonomia i finanse w procesie rozwiązywania konkretnych problemów poznawczych związanych z analizą rynków surowców, potrafi identyfikować i analizować te problemy, korzystając z teorii i narzędzi ekonomicznych, oraz jest zdolny do wykorzystywania swojej wiedzy w celu opracowania trafnych rozwiązań (KP6_KK2)
Kryteria oceniania
Ogólne warunki określa Regulamin studiów Uniwersytetu w Białymstoku (Załącznik do Obwieszczenia nr 6/2022 Rektora Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 7 grudnia 2022 r.).
Ćwiczenia: zaliczenie na ocenę na podstawie zadań indywidualnych i grupowych wykonywanych w trakcie zajęć, prac projektowych wykonywanych częściowo w trakcie zajęć oraz poza zajęciami. Każda forma aktywności jest punktowania.
Ocena końcowa zaliczenia ćwiczeń ustalana na podstawie liczby uzyskanych punktów (% liczby maksymalnej):
- 51-60% - dst
- 61-70% - dst+
- 71-80% - db
- 81-90% - db+
- 91-100% - bdb
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Bezpieczeństwo energetyczne. Rynki surowców i energii. Energetyka w czasach politycznej niestabilności, red. Piotr Kwiatkiewicz, Radosław Szczerbowski, Fundacja na rzecz Czystej Energii, Poznań 2015.
2. M.Złoty, Finansjalizacja wybranych rynków surowcowych na świecie, Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, 2021
2. Kwiatkiewicz, Piotr, Bezpieczeństwo energetyczne: rynki surowców i energii–teraźniejszość i przyszłość: Tom 1: Polityka–Gospodarka–Zasoby naturalna i logistyka. Wydawnictwo Naukowe FNCE, 2014.
Literatura uzupełniająca:
1. Paulo, Andrzej, Mariusz Krzak. Rynek surowców żelaza i stali w początkach XXI wieku. Przegląd Geologiczny 70.3 (2022): 156-171.
2. Mróz, Maciej. Kształtowanie współczesnego bezpieczeństwa energetycznego Polski–analiza empiryczna na przykładzie rynku ropy naftowej. Myśl Ekonomiczna i Polityczna 3 (74) (2022): 52-72.
3. Stala-Szlugaj, Katarzyna, and Zbigniew Grudziński. Price trends on the international steam coal market in 2000–2020. Gospodarka Surowcami Mineralnymi-Mineral Resources Management (2021): 177-198.
4. Raporty z rynku CO2, KOBIZE https://www.kobize.pl/pl/fileCategory/id/5/raport-z-rynku-co2
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: