Język rosyjski - doskonalenie A 340-AR1-1AMODA
Profil studiów: ogólnoakademicki
Forma studiów: stacjonarne
Kod przedmiotu: 0400-AR1-1AMODA
Język przedmiotu: język rosyjski, język polski
Rodzaj przedmiotu: obowiązkowy
Rok studiów /semestr: I rok, 2 semestr
Dziedzina i dyscyplina nauki: nauki humanistyczne, nauka o języku
Wymagania wstępne: znajomość języka rosyjskiego przynajmniej w stopniu podstawowym
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: 20 h, ćwiczenia (laboratorium)
Założenia i cele przedmiotu: celem zajęć jest kształtowanie nawyków prawidłowej wymowy i intonacji; opanowanie akcentuacji; kształtowanie umiejętności prawidłowego fonetycznie, intonacyjnie i akcentuacyjnie czytania i mówienia
Metody dydaktyczne: mieszane, metody tradycyjne i metody aktywne, oparte na działaniu studenta
Punkty ECTS: 2 pkt
Bilans nakładu pracy studenta: udział w ćwiczeniach: 10x2h= 20h, udział w konsultacjach: 5h, przygotowanie do ćwiczeń: 20h, przygotowanie do zaliczenia i udział w nim: 8h+2h=10h
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1.Potrafi czytać i mówić w języku rosyjskim z wykorzystaniem podstawowych zasad ortoepii, fonetyki i gramatyki języka rosyjskiego oraz nowo poznanej leksyki, opanowanej w trakcie zajęć i na podstawie innych źródeł (KA6_WG9, KA6_UW6, KA6_UK1, KA6_UK2, KA6_UK4) .
2. Potrafi posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu językoznawstwa w języku rosyjskim, co umożliwia mu poznanie zasad ortoepii, ortografii i gramatyki oraz efektywne korzystanie ze źródeł specjalistycznych (słowniki itp.) (KA6_WG4, KA6_WG5).
3. Potrafi pracować i współdziałać w grupie podczas dyskusji i w trakcie przygotowywania prac projektowych, przyjmując w niej różne role (potrafi więc planować i organizować zarówno pracę indywidualną jak i pracę w zespole) (KA6_UW6, KA6_UK4, KA6_UO1, KA6_KO4) .
4. Potrafi postrzegać język rosyjski kompleksowo ze świadomością jego złożoności i zmienności znaczeń (KA6_WG1, KA6_WG9, KA6_WK1, KA6_KO4, KA6_KO5).
5. Samodzielnie uzupełnia swoją wiedzę (KA6_WG2, KA6_WG5, KA6_UW2, KA6_UU1, KA6_KK1, KA6_KK2).
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę na podstawie: obecności studenta, aktywności na zajęciach, ocen cząstkowych (np. za pisemne i ustne prace domowe, prawidłowe fonetycznie i akcentuacyjnie czytanie, recytacje itp.), zaliczenia ustnego na ostatnich zajęciach. W semestrze obejmującym 20 godzin (10x2 godziny) dopuszczalne jest opuszczenie 1 zajęcia bez usprawiedliwienia. Student nie uzyska zaliczenia, jeżeli opuści 4 zajęcia. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności na zajęciach materiał z zajęć należy zaliczyć na konsultacjach
Literatura
Literatura główna:
1. Anchimiuk O., Praktyczny kurs fonetyki i wymowy języka rosyjskiego, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2006.
2. Henzel J., Szędzielorz E., Wymowa i intonacja rosyjska dla uczniów szkół średnich, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1997.
Literatura pomocnicza:
1. Одинцова И. В., Русский язык как иностранный. Звуки. Ритмика. Интонация: Учебное пособие, Издательство Флинта: Наука, Москва 2004.
2. Лебедева Ю. Г., Звуки, ударение, интонация. Учебное пособие, Издательство «Pусский язык», Москва 1975.
3. Антонова Д. Н., Фонетика и интонация, Издательство «Русский язык», Москва 1988.
4. Муханов И. Л., Интонация в практике русской диалогической речи, Издательство «Ойкумена», Москва 1995.
Opisy przedmiotów
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: