Praktykowanie pogranicza 340-PS2-1PP
W ramach przedmiotu Praktykowanie pogranicza studenci mają możliwość kilkudniowego pobytu w miejscu (miasto, instytucja, ośrodek akademicki), które z racji położenia geograficznego, historii danego regionu czy prowadzonej działalności można określić jako "pograniczne". Celem wyjazdu jest przyjrzenie się sposobom, w jakie pograniczność bywa tematyzowana i praktykowana, jakie może mieć przejawy, jakie zjawiska (pozytywne lub negatywne) generować.
Studenci przygotowują się do zajęć zapoznając się z literaturą dotyczącą danego miejsca i samodzielnie opracowując szlaki wycieczek/spacerów, podczas wyjazdu odwiedzają lokalne instytucje kultury, biorą udział w spotkaniach z lokalnymi aktywistami, artystami czy ludźmi nauki. Podsumowaniem wyjazdu jest dyskusja na jego temat oraz sporządzane indywidualnie lub grupowo sprawozdania. W przypadku pobytu w konkretnych ośrodkach kultury uczestnicy objazdu przyglądają się mechanizmom ich działania, zasadom organizacji pracy, relacjom z otoczeniem społecznym i przyświecającym im założeniom. Podczas całego wyjazdu towarzyszą im nauczyciele akademiccy.
Badania terenowe, 15 godzin, 2 punkty ECTS,
w tym 15 godzi wymagających bezpośredniego udziału nauczyciela akademickiego (1 ECTS)
15 godzin samodzielnych przygotowań studenta (1 ECTS)
15 godzin poświęconych na przygotowanie zaliczenia i konsultacje (1 ECTS)
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
KA7_WG1 KA7_WK1 KA7_WGK1 KA7_WGK2 KA7_UWKOU2 KA7_UWKOU3 KA7_ KKO2 KA7_ KKO3 KA7_KO1
Kryteria oceniania
Ocena wystawiana na podstawie solidności przygotowania merytorycznego do objazdu i wykonywania powierzonych w jego trakcie zajęć oraz pisemnego sprawozdania z wyjazdu.
Literatura
Literatura jest rokrocznie dostosowana do konkretnego miejsca.
Lektury podstawowe:
K. Czyżewski," Linia powrotu: zapiski z pogranicza", Sejny 2008.
cykl publikacji "Warto zapytać o kulturę"
C. Bishop, Sztuczne piekła. Sztuka partycypacyjna i polityka widowni, przeł. J. Staniszewski, Warszawa 2015.
Teatr historii lokalnych w Europie Środkowej, red. E. Wąchocka, D. Fox, A. Głowacka, Katowice 2015.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: