Literatura na pograniczach 340-PS2-2PP
W części teoretycznej (klasyczny wykład) student pozna różne koncepcje pogranicza, rozróżnienia pomiędzy pograniczem, peryferiami czy marginesem, kresem/kresami, krańcem oraz będzie miał możliwość śledzić karierę tej kategorii w humanistyce, zwłaszcza zaś w literaturoznawstwie i historii literatury.
W części konwersatoryjnej zapozna się z konkretnymi tekstami reprezentującymi literaturę pogranicza i ze sposobami ich interpretacji przy użyciu kategorii i metafor wykorzystywanych w tradycyjnej (np. gatunki literackie) i nowej humanistyce w jej poszczególnych dyskursach.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Efekty kształcenia
Student rozpoznaje i charakteryzuje stanowiska teoretyczne i założenia metodologiczne wybranych kierunków badań literackich, potrafi wskazać faktyczne i potencjalne relacje między różnymi dyscyplinami naukowymi w ramach nauk humanistycznych, ma świadomość możliwych wzajemnych inspiracji między naukami humanistycznymi i ścisłymi (FP2_W05, FP2_09).
Student analizuje i kontekstowo interpretuje tekst literacki, artystyczny i użytkowy z uwzględnieniem aspektów: kulturowego, pragmatycznego, poznawczego, aksjologicznego, kompozycyjnego i stylistycznego, posiada umiejętność integrowania wiedzy z różnych dyscyplin oraz zastosować w nietypowych sytuacjach, potrafi przygotować się do dyskusji i dyskutować, używając specjalistycznych terminów (FP2_U02, FP2_04, FP2_07).
Student aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy, Ziemi (FP2_04).
Kryteria oceniania
Warunki zaliczenia przedmiotu:
obecność na zajęciach, (dopuszczalne 2 nieobecności nieusprawiedliwione, każda kolejna winna być zaliczona na dyżurze pracownika do dwóch tygodni po jej wystąpieniu, absencja powyżej 3 zajęć uniemożliwia ich zaliczenie),
ocena aktywności studenta na zajęciach i jego pracy własnej (przeczytanych lektur),
pozytywna ocena z egzaminu ustnego (stacjonarnego lub zdalnego)
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: