Ochrona krajobrazu kulturowego 350-HS1-2BOK
Student po zakończeniu zajęć zna podstawowe pojęcia, między innymi: kultura, krajobraz kulturowy, waloryzacja dóbr kultury. Zna podstawowe akty prawne dotyczące ochrony dóbr kultury, dziedzictwa kulturowego, krajobrazu kulturowego. Rozumie na czym polega znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego i krajobrazu kulturowego. Wie na czym polega planowanie przestrzenne. Zapoznał się z osiągnięciami w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem Europy i Polski
Profil: ogólnoakademicki
Forma: stacjonarna
Rodzaj: obowiązkowe
Dziedzina, Dyscyplina naukowa: Historia, nauki humanistyczne
Rok studiów: II
Semestr: I
Wymagania wstępne: ogólna wiedza humanistyczna
Liczba godzina: 30
Nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela: 30h
Nakład pracy studenta związany z zajęciami o charakterze praktycznym: 30h
W cyklu 2022:
Student po zakończeniu zajęć zna podstawowe pojęcia, między innymi: kultura, krajobraz kulturowy, waloryzacja dóbr kultury. Zna podstawowe akty prawne dotyczące ochrony dóbr kultury, dziedzictwa kulturowego, krajobrazu kulturowego. Rozumie na czym polega znaczenie ochrony dziedzictwa kulturowego i krajobrazu kulturowego. Wie na czym polega planowanie przestrzenne. Zapoznał się z osiągnięciami w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem Europy i Polski |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
K1A _W09: Rozpoznaje relacje i zależności pomiędzy przeszłością a aktualnymi wydarzeniami także w aspekcie upowszechniania wiedzy historycznej.
K1A _W12: Posiada podstawową wiedzę pozwalającą na analizę i interpretację źródeł historycznych, oraz innych wytworów cywilizacji przydatnych dla poznania danej epoki historycznej.
K1A _W24: Rozpoznaje relacje i zależności pomiędzy przeszłością a aktualnymi wydarzeniami z uwzględnieniem specyfiki wiedzy w dziedzinach ochrony i promocji dziedzictwa historycznego
K1A _W25: Zdaje sobie sprawę z różnorodności źródeł informacji rozumiejąc ich przydatność w zastosowaniu w wybranych sferach działalności kulturalnej.
K1A _W26: Ma podstawową wiedzę o funkcjonowaniu instytucji oraz o zasadach i metodach pracy w wybranych sferach działalności kulturalnej.
Umiejętności:
m K1A _K11: Jest zdolny do okazywania zrozumienia dla świata wartości i postaw ludzi w różnych okresach i kontekstach historycznych
K1A _U03: Opanował i stosuje podstawowe umiejętności badawcze w zakresie nauk historycznych korzystając z zaleceń i wskazówek opiekuna naukowego.
K1A _U09: Wyszukuje i systematyzuje informacje dotyczące nauk historycznych i pokrewnych, korzystając z bibliografii, pomocy archiwalnych, baz danych itp.
K1A _U21: Korzysta z technologii informacyjnej, multimediów i zasobów Internetu. Potrafi oceniać i opracowywać. Korzysta z technologii informacyjnej, multimediów i zasobów Internetu. Potrafi oceniać i opracowywać.
Kompetencje społeczne:
K1A _K02: Uznaje i szanuje różnice punktów widzenia determinowane różnym podłożem narodowym i kulturowym.
K1A _K08: Rozwija swoje zainteresowania fachowe, społeczne i kulturalne.
K1A _K09: Jest gotów do umiejętnego i aktywnego propagowania wiedzy. historycznej i kultury pamięci w środowisku lokalnym.
K1A _K10: Wykazuje niezależność i samodzielność myśli, szanując jednocześnie prawo innych osób do wykazywania tych samych cech.
K1A _K11: Jest zdolny do okazywania zrozumienia dla świata wartości i postaw ludzi w różnych okresach i kontekstach historycznych.
Kryteria oceniania
zaliczenie ustne, ocena aktywności w trakcie zajęć, referat
Literatura
Centralna ewidencja dóbr kultury i rejestr zabytków w Polsce w świetle zasobów Ośrodk Dokumentacji Zabytków w Warszawie, BNiOZ, seria B, t. 101, Warszawa 1999.
Gradowski M., Metody ewidencji zabytków¸ BMiOZ, seria B, t. 67, Warszawa 1981.
Ocalić przeszłość dla przyszłości. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Przeszłości 1906-1944, red. R. Brykowski, BMiOZ, seria B, nr 75, Warszawa 1985.
O zabytkach, Opieka. Ochrona. Konserwacja, red. T. Rudkowski, Warszawa 2005.
Słownik terminologiczny zabytków, BMiOZ, seria B, nr 91, Warszawa 1995.
Wydawnictwa Ośrodka Dokumentacji Zabytków w Warszawa 1985-1994, Warszawa 1996.
W cyklu 2022:
Centralna ewidencja dóbr kultury i rejestr zabytków w Polsce w świetle zasobów Ośrodk Dokumentacji Zabytków w Warszawie, BNiOZ, seria B, t. 101, Warszawa 1999. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: