Topologia 360-FS1-2TOP
Profil studiów: ogólnoakademicki. Forma studiów: stacjonarne. Rodzaj przedmiotu: obowiązkowy. Dziedzina i dyscyplina nauki: dziedzina nauk ścisłych i przyrodniczych, matematyka. Rok studiów/semestr: rok II/semestr I. Wymagania wstępne: Znajomość podstawowych zagadnień z teorii zbiorów i analizy matematycznej. Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: 30 godzin wykładu, 30 godzin ćwiczeń. Metody dydaktyczne: Wykład z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, ćwiczenia polegające na wspólnym i indywidualnym rozwiązywaniu zadań, praca w grupach, prace domowe. Ćwiczenia wymagają czynnego uczestnictwa studentów, w tym: rozwiązywania zadań. Konsultacje indywidualne.
Punkty ECTS: 4.
Bilans nakładu pracy studenta: Udział w wykładach 30, Udział w ćwiczeniach 30. Przygotowanie do zajęć: rozwiązywanie zadań 15, udział w konsultacjach 15, analiza i poprawa kolokwium 10, Egzamin 3, Razem: 108 godziny.
Wskaźniki ilościowe: Nakład pracy studenta związany z zajęciami: wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela godziny: 88, punkty ECTS: 3
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Wymagania (lista przedmiotów)
Założenia (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty osiągnięte w ramach realizacji przedmiotu: Zna podstawowe pojęcia oraz metody topologii ogólnej rozszerzone o wybrane zagadnienia teorii przestrzeni metrycznych, wyjaśnia zależności miedzy poznanymi pojęciami topologicznymi, stosuje definicje i podstawowe twierdzenia do badania własności przestrzeni metrycznych i topologicznych oraz odwzorowań miedzy nimi - KA6_WG03, KA6_WG04, KA6_WG05, KA6_UW13 , KA6_UW14, KA6_UU02.
Uzyskuje podstawy metodologiczne uprawiania i uczenia się matematyki: potrafi w sposób zrozumiały, w mowie i na piśmie, przedstawiać poprawne rozumowania matematyczne, formułować twierdzenia i definicje z topologii ogólnej, poprawnie stosuje rachunek zdań i kwantyfikatorów oraz elementy teorii mnogości do wyrażenia pojęć i faktów topologii ogólnej - KA6_WG01, KA6_WG02, KA6_UU01.
Rozumie, że nowoczesne technologie są efektem odkryć naukowych m.in. w topologii, rozumie potrzebę podnoszenia swoich umiejętności i kwalifikacji , starannie określa priorytety i kolejność swoich działań - KP6_UU1, KP6_KK1, KA6_WK03, KA6_KR01.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę, która jest określona na podstawie aktywności na zajęciach oraz wyników kolokwiów. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie kolokwiów sprawdzających umiejętność rozwiązywania zadań oraz aktywności na ćwiczeniach.
Literatura
1. J. Mioduszewski: Wykłady z topologii. Topologia przestrzeni euklidesowych, Wydawnictwo UŚ, Katowice 1994.
2. Kazimierz Kuratowski: Wstęp do teorii mnogości i topologii, Biblioteka Matematyczna. Tom 9, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1977.
3. Ryszard Engelking: Topologia ogólna. Biblioteka Matematyczna. Tom 47. Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1975.
4. Roman Duda: Wprowadzenie do topologii. Cz. I. Topologia ogólna, Biblioteka Matematyczna. Tom 61, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1986.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: