Proseminarium - Prawo konstytucyjne 370-AS1-2PROKP
Profil studiów: ogólnoakademicki
Forma studiów: stacjonarna
Rodzaj przedmiotu: proseminarium licencjackie
Dziedzina nauki społeczne, dyscyplina nauki prawne
Rok studiów/semestr: rok II/semestr 4
Wymagania wstępne: brak
Liczba godzin dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: 30 godz. proseminarium licencjackiego (w tym 15 godz. e-learningu, 8 w formie synchronicznej i 7 w formie asynchronicznej).
Metody dydaktyczne: proseminarium licencjackie, e-learning, konsultacje.
Punkty ECTS: 4
Bilans nakładu pracy studenta: udział w zajęciach 30 godz. (w tym 15 godz. e-learningu, 8 w formie synchronicznej i 7 w formie asynchronicznej, przygotowanie do zajęć 50 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 35 godz. Razem: 100 godzin, co odpowiada 4 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe: nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godz., co odpowiada 2 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godz., co odpowiada 2 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie:
- fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji w zakresie dotyczącym prawa administracyjnego (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz funkcjonowania administracji publicznej - KA6_WK1;
W zakresie umiejętności absolwent potrafi:
- wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez: – właściwy dobór źródeł pranych z zakresu prawa administracyjnego (aktów prawnych, dorobku doktryny i orzecznictwa sądowo administracyjnego) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji - KA6_UW1;
- brać udział w debacie w obszarach tematycznych związanych z administracją publiczną i regulowanych przez prawo administracyjne – przedstawiać i oceniać różne opinie i stanowiska oraz dyskutować o nich - KA6_UK2;
W zakresie kompetencji absolwent jest gotów do:
- zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu z zakresu prawa administracyjnego (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania administracji publicznej - KA6_KK3.
Kryteria oceniania
Proseminarium licencjackie: zaliczenie pisemne/ustne, zaliczenie na ocenę, ocenianie ciągłe (w tym aktywność w trakcie zajęć), a także ocena aktywności na zajęciach e-learningowych.
Warunkiem zaliczenia proseminarium licencjackiego jest wybór tematu pracy magisterskiej oraz zapoznanie się z zasadami pisania tekstów naukowych.
W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
1. S. Bożyk (red.), Prawo konstytucyjne, Białystok 2020.
2. L. Garlicki, Polskie prawo konstytucyjne. Zarys wykładu, Warszawa 2016.
3. W. Skrzydło (red.), Polskie prawo konstytucyjne, Lublin 2015.
4. Z. Witkowski, A.Bień-Kacała (red.), Prawo konstytucyjne, Toruń 2015.
5. B. Banaszak, Prawo konstytucyjne, Warszawa 2015.
6. D. Górecki (red.), Polskie prawo konstytucyjne, Warszawa 2012.
7. R. M. Małajny (red.), Polskie prawo konstytucyjne na tle porównawczym, Warszawa 2013.
8. B. Banaszak, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. Komentarz, Warszawa 2012.
9. M. Granat, Prawo konstytucyjne. Pytania i odpowiedzi, Warszawa 2016.
10. T. Mołdawa, Konstytucje polskie 1918-2008, Warszawa 2008.
11. P. Uziębło (red.), Prawo konstytucyjne. Diagramy, Warszawa 2014.
12. G. Kryszeń, K. Prokop, Aksjologia polskiej konstytucji, Warszawa 2017.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: