Nadzór i kontrola w administracji publicznej 370-AS2-2NKP
Profil studiów - ogólnoakademicki
Forma studiów – stacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – fakultatywny
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok II /sem. 2
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 30 godzin wykładu (w tym 15 godz. e-learningu)
Metody dydaktyczne – wykład, zajęcia e-learningowe, konsultacje.
Punkty ECTS – 4.
Bilans nakładu pracy studenta – udział w zajęciach 30 godz. (w tym 15 godz. e-learningu), przygotowanie do zajęć i zaliczenia 75 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 35 godz. Razem: 100 godzin, co odpowiada 4 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe – np. nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godzin, co odpowiada 2,0 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godz., co odpowiada 2,0 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA. Student:
- zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady i instytucje prawa administracyjnego (materialnego, ustrojowego i procesowego) - KP7_WG1.
- zna i rozumie uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia z zakresu kontroli i nadzoru w administracji publicznej - KP7_WG3.
UMIEJĘTNOŚCI. Student potrafi:
- wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach przez: - właściwy dobór źródeł prawa administracyjnego (aktów normatywnych, poglądów doktryny, orzecznictwa sądowoadministracyjnego) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy, syntezy, twórczej interpretacji i prezentacji tych informacji - KP7_UW1.
KOMPETENCJE. Student jest gotowy:
do wypełniania zobowiązań społecznych, inspirowania i organizowania działalności na rzecz środowiska publicznego podejmując czynności w obszarze administracji publicznej - KP7_KO1
Kryteria oceniania
Zaliczenie pisemne (test jednokrotnego wyboru) z uwzględnieniem wykonania zadań w e-learningu. W zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia/egzaminu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej
Literatura
Literatura podstawowa:
1. J. Jagielski, Kontrola administracji publicznej, Warszawa 2018
2. S. Jędrzejewski, Kontrola administracji, Poznań 2000
3. J. Lang, Kontrola administracji publicznej, Warszawa 1999
Literatura uzupełniająca:
1. J. Zimmermann, Prawo administracyjne, Warszawa 2020
2. D. Gregorczyk, Legalność jako kryterium sądowej kontroli decyzji administracyjnych, Warszawa 2018
3. K. Kokocińska (red.), Kontrola działań administracji publicznej w sferze gospodarki, Poznań 2018
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: