Statystyczna analiza danych w kryminologii 370-KS2-2SED
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów – stacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – specjalizacyjny.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok II/sem. III
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 15 godzin konwersatorium (w tym 6 godz. zajęcia zdalne asynchroniczne).
Metody dydaktyczne – metoda konwersatoryjna, dyskusja moderowana, praca indywidualnie i w grupach, konsultacje.
Punkty ECTS – 2.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 15 godz. (w tym 6 godz. zajęcia zdalne asynchroniczne); przygotowanie do zajęć i zaliczenia 25 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 16 godz. Razem: 50 godz. co odpowiada 2 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godzin, co odpowiada 1,0 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godz., co odpowiada 1,0 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent:
- KA7_WG6 - zna i rozumie w pogłębionym stopniu metody, techniki i narzędzia badań społecznych dotyczących objawów, przyczyn oraz środków zapobiegania przestępczości.
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent:
- KA7_UW2 - potrafi w prawidłowy sposób dokonywać oceny, krytycznej analizy, syntezy, interpretacji i prezentacji danych ilościowych i jakościowych charakteryzujących przestępczość;
- KA7_UW4 potrafi formułować problemy badawcze i testować odpowiadające im hipotezy na podstawie analizy przyczyn oraz przebiegu zjawisk społecznych;
- KA7_UU2 - samodzielnie uzupełniać wiedzę i umiejętności w aspekcie interdyscyplinarnym .
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent:
- KA7_KK2 - jest gotów do posługiwania się miernikami efektywności w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych związanych z funkcjonowaniem podmiotów prywatnego lub publicznego sektora bezpieczeństwa, w tym zasięgania opinii ekspertów.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na zajęciach oraz przygotowanie indywidualnie lub w grupie prezentacji na zadany temat.
Dopuszczalna jest 1 nieobecność na zajęciach w semestrze, pozostałe należy odrobić na konsultacjach po ustaniu przyczyny nieobecności
Ocena końcowa jest średnią ważoną na podstawie oceny z prezentacji (waga 60%) oraz oceny z e-learningu (waga 40%).
Ocena może zostać podwyższona o 0,5 stopnia na podstawie aktywności na zajęciach.
Literatura
J. Błachut, Problemy związane z pomiarem przestępczości, Warszawa 2007.
B. Hołyst, Kryminologia, Warszawa 2016.
E. W. Pływaczewski, S. Redo, E. M. Guzik-Makaruk, K. Laskowska, W. Filipkowski, E. Glińska, E. Jurgielewicz-Delegacz, M. Perkowska, Kryminologia: stan i perspektywy rozwoju, Warszawa 2019.
J. Błachut, A. Gaberle, K. Krajewski, Kryminologia, Gdańsk 2004.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: