Historia skarbowości 370-SN2-1HSK
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów – niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – obowiązkowy.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok I/sem. I.
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 10 godzin konwersatorium (w tym 4 godz. zajęć zdalnych synchronicznych).
Metody dydaktyczne – metoda konwersatoryjna, dyskusja moderowana, konsultacje.
Punkty ECTS – 2.
Bilans nakładu pracy studenta – udział w zajęciach 10 godz. (w tym 4 godz. zdalnych synchronicznych), przygotowanie do zajęć i egzaminu 25 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 14 godz., egzamin 1 godz. Razem: 50 godzin, co odpowiada 2 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe – nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godzin, co odpowiada 1,0 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godz., co odpowiada 1,0 pkt ECTS.
W cyklu 2023:
odzaj przedmiotu – obowiązkowy. |
W cyklu 2024:
odzaj przedmiotu – obowiązkowy. |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Tryb prowadzenia przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza, absolwent zna i rozumie:
- kluczowe zagadnienia z zakresu prawa (materialnego, ustrojowego i procesowego) i pozostałych zagadnień związanych z obszarem podatków i administracji skarbowej w ujęciu historycznym - KA7_WG3,
- główne tendencje rozwojowe (również w perspektywie historycznej) w sferze podatków i administracji skarbowej oraz prawa (materialnego, ustrojowego i procesowego) związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej - KA7_WG5.
Umiejętności, absolwent potrafi:
- wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach przez właściwy dobór źródeł nauki i prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (aktów normatywnych, poglądów doktryny, orzecznictwa sądowego) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy, syntezy, twórczej interpretacji i prezentacji tych informacji - KA7_UW1.
Kompetencje społeczne, absolwent jest gotów do:
- uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów stosujących przepisy prawa podatkowego - KA7_KK2.
Kryteria oceniania
Esej pisemny na jeden z tematów podanych przez prowadzącego konwersatorium.
Literatura
Literatura podstawowa:
- J. Kulicki, Administracja danin publicznych w różnych ustrojach gospodarczych, "Analizy" 2010, nr 8, Biuro Analiz Sejmowych, Warszawa.
• A. Krzyżanowski, Nauka skarbowości, Poznań 1923;
• J. Głuchowski, Wstęp do skarbowości, Poznań 1997.
Literatura uzupełniająca:
• J. Bolkowiak, Aparat skarbowy w Polsce w latach 1918-1982, Warszawa 1998;
• S. Głąbiński, Wykład nauki skarbowej, Lwów 1894;
• Biliński L., System nauki skarbowej, Lwów 1876.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: