Kontrola sądowo-administracyjna w sprawach podatkowych 370-SN2-2KSA
Profil studiów - ogólnoakademicki
Forma studiów – drugiego stopnia, niestacjonarne
Rodzaj przedmiotu - obowiązkowy
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne
Rok studiów/semestr - II rok/semestr III
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 10 godzin wykładu i 14 godzin ćwiczeń
Metody dydaktyczne - wykład, ćwiczenia, konsultacje, warsztaty grupowe, kazusy
Punkty ECTS - 5 pkt
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 24 godz. (w tym 10 godz. wykładu i 14 godz. ćwiczeń), przygotowanie do zajęć i egzaminu 87,5 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 11,5 godz., egzamin 2 godz.
Razem 125 godzin, co odpowiada 5 pkt ECTS
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 37,5 godz., co odpowiada 1,5 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 87,5 godz., co odpowiada 3,5 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza, absolwent zna i rozumie:
KA7_WG1 - w pogłębionym stopniu zasady i instytucje prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (materialnego, ustrojowego i procesowego)
KA7_WG4 - wybrane zagadnienia z zakresu zaawansowanej wiedzy szczegółowej dotyczącej prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej
Umiejętności, absolwent potrafi:
KA7_UW2 - wykorzystywać posiadaną wiedzę z zakresu nauki i prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (materialnego, ustrojowego i procesowego) – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach przez dobór oraz stosowanie właściwych metod wykładni prawa związanego z obszarem prawa podatkowego i prawa administracyjnego oraz narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych
Kompetencje społeczne, absolwent jest gotów do:
KA7_KK1 - krytycznej oceny prezentowanych zagadnień problemowych z zakresu prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów stosujących przepisy prawa podatkowego
KA7_KK2 - uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów stosujących przepisy prawa podatkowego
KA7_KR1 - odpowiedzialnego pełnienia roli zawodowej z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych związanych z funkcjonowaniem podmiotów (przedsiębiorców, sądów, organów) stosujących przepisy prawa podatkowego, w tym:
− rozwijania dorobku zawodowego funkcjonariusza publicznego oraz profesjonalnego pełnomocnika w sprawach podatkowych (doradcy podatkowego, adwokata, radcy prawnego),
− podtrzymywania etosu zawodu urzędnika, funkcjonariusza publicznego oraz profesjonalnego pełnomocnika w sprawach podatkowych,
− przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej urzędnika, funkcjonariusza publicznego oraz profesjonalnego pełnomocnika w sprawach podatkowych i działania na rzecz przestrzegania tych zasad
Kryteria oceniania
Warunki uzyskania zaliczenia ćwiczeń:
- Obecność na zajęciach, nieobecności zaliczane są na konsultacjach osoby prowadzącej ćwiczenia, liczba godzin nieobecności kwalifikujących do niezaliczenia przedmiotu: 2
- Analogicznie odrabiane jest niewykonanie zadań w e-learningu.
- Zaliczenie końcowe odbędzie się w dwóch etapach:
Pierwszy etap polega na przygotowaniu projektów pism procesowych w zakresie objętym danym przedmiotem.
Drugi etap - zaliczenie pisemne, do którego przystępują studenci, o ile zaliczyli część pierwszą poprzez złożenie zaakceptowanych przez prowadzącego zajęcia projektów pism procesowych. Niedopuszczenie lub nieprzystąpienie przez studenta do etapu II skutkuje końcową oceną niedostateczną za dane podejście.
Zaliczenie pisemne ma formę testu składającego się z 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru, z których każde ma trzy odpowiedzi, przygotowanego na podstawie wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych do egzaminu na doradcę podatkowego opracowanego przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego.
Test trwa 25 minut, a każde pytanie testowe oceniane jest w następujący sposób:
- odpowiedź prawidłowa - dwa punkty,
- odpowiedź nieprawidłowa - minus jeden punkt,
- brak odpowiedzi - zero punktów.
Podstawą do zaliczenia egzaminu jest uzyskanie przez studenta przynajmniej 80% maksymalnej liczby punktów (czyli 40 z 50 pkt) z testu zaliczeniowego.
Skala ocen pozytywnych:
40-42 pkt - dostateczny
43-44 pkt - dostateczny +
45-46 pkt - dobry
47-48 pkt - dobry plus
49-50 pkt - bardzo dobry
W zależności od obowiązujących regulacji, zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia końcowego lub egzaminu końcowego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Warunki zdawania egzaminu:
Egzamin pisemny ma formę testu składającego się z 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru, z których każde ma trzy odpowiedzi, przygotowanego na podstawie wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych do egzaminu na doradcę podatkowego opracowanego przez Państwową Komisję Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego.
Test trwa 25 minut, a każde pytanie testowe oceniane jest w następujący sposób:
- odpowiedź prawidłowa - dwa punkty,
- odpowiedź nieprawidłowa - minus jeden punkt,
- brak odpowiedzi - zero punktów.
Podstawą do zaliczenia egzaminu jest uzyskanie przez studenta przynajmniej 80% maksymalnej liczby punktów (czyli 40 z 50 pkt) z testu zaliczeniowego.
Skala ocen pozytywnych:
40-42 pkt - dostateczny
43-44 pkt - dostateczny +
45-46 pkt - dobry
47-48 pkt - dobry plus
49-50 pkt - bardzo dobry
W zależności od obowiązujących regulacji, zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia końcowego lub egzaminu końcowego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
1. T. Woś, H. Knysiak-Sudyka, M. Romańska, Postępowanie sądowoadministracyjne, Warszawa 2017.
2. B. Dauter, A. Kabat, M. Niezgódka-Medek, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2020.
3. B. Adamiak, J. Borkowski, Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne, Warszawa 2020.
4. Postępowania administracyjne i sądowoadministracyjne z kazusami (red nauk. R. Hauser, A. Skoczylas), Warszawa 2017
5. M. Jaśkowska, M. Masternak, E. Ochendowski, Postępowanie sądowoadministracyjne, Warszawa 2010.
6. Z. Kmieciak (red.), Polskie sądownictwo administracyjne, Warszawa 2006.
7. B. Adamiak, Skarga i skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Komentarz, Warszawa 2017.
8. B. Dauter, J. Drachal, M. Niezgódka-Medek, Wzory pism i orzeczeń w postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Warszawa 20018
9. B. Dauter, Metodyka pracy sędziego sądu administracyjnego, Wolters Kluwer, Warszawa 2017,
10. Pisma stron w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (red. A. Mikosz), Warszawa 2008
11. A. Melezini (red. nauk.) M. Ciecierski, T. Kaczyński, T. Nowak, K. Teszner, I. Wołczak-Ciecierska, D. Zalewski, Ordynacja podatkowa. Wzory pism z komentarzem, Warszawa 2021.
12. P. Pietrasz, R .Suwaj (red.), Postępowanie sądowoadministracyjne, Ćwiczenia, Warszawa 2010.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: