Grupa zajęć 4. Odpowiedzialność prawna 370-SPO-1PO
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów – stacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – obowiązkowy.
Rok studiów/semestr – rok I/sem. I i II.
Wymagania wstępne – brak.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 32 godz. wykładu, 4 godz. warsztatu
Metody dydaktyczne – wykład konwersatoryjny, metoda heurystyczna, metoda problemowa, ćwiczenia, praca w grupach
Punkty ECTS – 7 pkt
Bilans nakładu pracy studenta - udział w 36 godz. zajęć
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
SP7_WG1 ma podstawową wiedzę z zakresu odpowiedzialności prawnej; rozumie jego specyfikę przedmiotową i metodologiczną.
SP7_WG2 ma pogłębioną wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia wybranych systemów norm i reguł prawnych, organizacyjnych i moralnych funkcjonujących w zakresie kształtowania postaw i zasad w prawie medycznym i bioetyce
SP7_WK1 zna mechanizmy tworzenia prawa obowiązującego w dziedzinie medycyny oraz zna i rozumie w pogłębionym stopniu uwarunkowania kształtowania się poglądów, doktryn, prawodawstwa.
SP7_WK2: ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę obejmującą kluczowe zagadnienia wybranych systemów norm i reguł prawnych, organizacyjnych i moralnych funkcjonujących w zakresie kształtowania postaw i zasad w ramach odpowiedzialności prawnej
Umiejętności:
SP7_UW1: nabywa umiejętności istotne dla prawidłowego wykonywania zawodów medycznych i prawniczych w związku z zagadnieniami medycznymi.
SP7_UW2: ma umiejętność powiązania interdyscyplinarnych i wielowymiarowych aspektów zjawisk prawnych, medycznych i deontologicznych oraz społecznych
SP7_UK1 posiada umiejętność rozwiązywania problemów wymagających zastosowania szczegółowej wiedzy prawniczej i etycznej pozostającej w związku z medycyną, biomedycyną, biotechnologią i bioetyką
SP7_UK2: sprawnie posługuje się przepisami prawa i nakazami etyki w codziennej praktyce zawodowej.
SP7_UO1: potrafi eliminować zachowania sprzeczne z wymogami prawa
SP7_UO2: potrafi poprawnie formułować wypowiedzi w języku prawnym i prawniczym, w oparciu o nomenklaturę prawodawstwa z zakresu prawa medycznego; komunikuje się na temat prawa medycznego z różnymi odbiorcami.
SP7_UU1: ma pogłębioną umiejętność przygotowania opracowań pisemnych, formułowania wypowiedzi ustnych i prowadzenia debaty w języku polskim na tematy z zakresu odpowiedzialności prawnej.
SP7_UU2: jest świadomy potrzeby uczenia się przez całe życie i pogłębiania swojej wiedzy, potrafi planować własny rozwój i ukierunkowywać innych w tym zakresie.
Kompetencje:
SP7_KK1: potrafi uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności
SP7_KK2: nabywa kompetencję otwartości w nawiązywaniu relacji społecznych, w tym szczególnej więzi między lekarzem i pacjentem.
SP7_KO1: potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy
SP7_KO2: potrafi sprawnie pracować w grupie, mając na celu jakość wykonywanych świadczeń medycznych oraz prawnych.
SP7_KR1: jest przygotowany do aktywnego zawodowego funkcjonowania w organizacjach i instytucjach, wykazuje zrozumienie możliwości pełnienia różnych ról w organizacjach i instytucjach, jest gotów do odpowiedzialnego i etycznego pełnienia ról zawodowych oraz do rozwijania dorobku zawodu
i zasad etyki zawodowej.
SP7_KR2: jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy z zakresu prawa medycznego i bioetyki i odbieranych z tego zakresu treści; wykorzystując zdobytą wiedzę antycypuje zjawiska społeczne i polityczne, określa kierunki ich rozwoju, prawidłowo ustala problemy poznawcze i praktyczne w zakresie funkcjonowania organizacji i instytucji oraz rozstrzyga te problemy.
Kryteria oceniania
egzamin w formie pisemnego testu jednokrotnego wyboru obejmującego zagadnienia merytoryczne przedmiotów składających się na Grupę zajęć 4 oraz zaliczenie bez wpisywania oceny na podstawie aktywności na warsztatach przewidzianych w programie dla Grupy zajęć nr 4.
Literatura
Systemy prawa medycznego, pod red. M. Safjana oraz L. Boska:
T. V Odpowiedzialność prywatnoprawna, red. E. Bagińska
T. VI Odpowiedzialność publicznoprawna, red. A. Barczak-Oplustil, T. Sroka
System prawa medycznego, pod red. E. Zielińskiej, wyd. Wolters Kluwer:
T. III. Odpowiedzialność prawna w związku z czynnościami medycznymi, red. A. Liszewska, T. Dukiet-Nagórska
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: