Ordynacja podatkowa 370-TN1-1ORP
Profil studiów: ogólnoakademicki
Forma studiów: niestacjonarne
Rodzaj przedmiotu: obowiązkowy
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina: nauki prawne
Rok studiów: I, semestr: I
Wymagania wstępne: student przed przystąpieniem do nauki przedmiotu powinien posiadać podstawową wiedzę z zakresu podstaw prawa. Powinien również posiadać umiejętności z zakresu obsługi programu LEX, w tym wyszukiwania aktów prawnych i orzecznictwa sądowego.
Wykład: 20 godz.
Ćwiczenia: 20 godz.
Metody dydaktyczne:
Wykład, ćwiczenia, konsultacje.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć:
20 godzin wykładu (w tym 6 godzin zdalnych synchronicznych i 4 godz. zajęć zdalnych asynchronicznych) i 20 godzin ćwiczeń (w tym 6 godzin zdalnych synchronicznych i 4 godz. zajęć zdalnych asynchronicznych).
Punkty ECTS: 5
Bilans nakładu pracy studenta: udział w wykładach 20 godz. (w tym 6 godzin zdalnych synchronicznych i 4 godz. zajęć zdalnych asynchronicznych), udział w ćwiczeniach 20 godz. (w tym 6 godzin zdalnych synchronicznych i 4 godz. zajęć zdalnych asynchronicznych), przygotowanie do zajęć i egzaminu 87,5 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 4,5 godz., egzamin 1 godz.
Razem: 125 godzin, co odpowiada 5 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe: nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela - 37,50 godzin, co odpowiada 1,5 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 87,50 godz., co odpowiada 3,5 pkt ECTS.
W cyklu 2022:
Profil studiów: ogólnoakademicki |
W cyklu 2023:
Profil studiów: ogólnoakademicki |
W cyklu 2024:
Profil studiów: ogólnoakademicki |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Efekty kształcenia
KA7_WG1 - absolwent zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady i instytucje prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (materialnego, ustrojowego i procesowego)
KA7_WG2 - absolwent zna i rozumie w pogłębionym stopniu zasady, instrumenty i terminologię nauk prawnych, w szczególności w obszarze prawa podatkowego i prawa administracyjnego (materialnego, ustrojowego i procesowego)
KA7_WG3 - absolwent zna i rozumie kluczowe zagadnienia z zakresu prawa (materialnego, ustrojowego i procesowego) i pozostałych zagadnień związanych z obszarem podatków i administracji skarbowej
KA7_UW2 - absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę z zakresu nauki i prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (materialnego, ustrojowego i procesowego) – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach przez dobór oraz stosowanie właściwych metod wykładni prawa związanego z obszarem prawa podatkowego i prawa administracyjnego oraz narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych
KA7_KK1 - absolwent jest gotów do krytycznej oceny prezentowanych zagadnień problemowych z zakresu prawa związanego z obszarem podatków i administracji skarbowej (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów stosujących przepisy prawa podatkowego
Weryfikacja elektów kształcenia w oparciu o obecność na zajęciach oraz test końcowy.
Kryteria oceniania
Warunkiem podejścia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń. Podstawą zaliczenia ćwiczeń jest obecność na zajęciach. Dopuszczalna jest jedna nieusprawiedliwiona nieobecność. Inne nieobecności zaliczane są na dyżurze.
Kolokwium końcowe w formie pisemnej - test składający się z 20 pytań jednokrotnego wyboru.
11-12 pkt - dost
13-14 pkt - dost+
15-16 pkt - db
17-18 pkt - db+
19-20 pkt - bdb
W zależności od sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia końcowego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Egzamin końcowy w formie pisemnej - test składający się z 20 pytań jednokrotnego wyboru z zakresu materiału objętego wykładem. Czas na rozwiązanie 20 min.
11-12 pkt - dost
13-14 pkt - dost+
15-16 pkt - db
17-18 pkt - db+
19-20 pkt - bdb
W zależności od sytuacji zastrzega się możliwość przeprowadzenia egzaminu przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
1. L. Etel (red.), System prawa daninowego. Tom III. Prawo daninowe, Warszawa 2010,
2. L. Etel (red.), R. Dowgier, G. Liszewski, B. Pahl, P. Pietrasz, M. Popławski, W. Stachurski, K. Teszner, Ordynacja podatkowa. Komentarz. Tom I. Zobowiązania podatkowe. Art. 1-119zzk, Warszawa 2022,
3. L. Etel (red.), R. Dowgier, P. Pietrasz, M. Popławski, S. Presnarowicz, W. Stachurski, K. Teszner, Ordynacja podatkowa. Komentarz. Tom II. Procedury podatkowe. Art. 120-344, Warszawa 2022,
4. M. Ślifirczyk, Wykonanie, niewykonanie i nienależyte wykonanie zobowiązania podatkowego, Warszawa 2018,
5. L. Etel (red.), R. Dowgier, G. Liszewski, M. Popławski, S. Presnarowicz, Prawo podatkowe, wyd. II, Warszawa 2008.
6. R. Dowgier, R. Sieńko, Prawo podatkowe. Minirepetytorium, Warszawa 2017.
7. A. Melezini (red.), M. Ciecierski, T. Kaczyński, T. Nowak, K. Teszner, D. Zalewski, Ordynacja podatkowa. Wzory pism z komentarzem, wyd. 2, Warszawa 2017
W cyklu 2022:
1. L. Etel (red.), System prawa daninowego. Tom III. Prawo daninowe, Warszawa 2010, |
W cyklu 2023:
1. L. Etel (red.), System prawa daninowego. Tom III. Prawo daninowe, Warszawa 2010, |
W cyklu 2024:
1. L. Etel (red.), System prawa daninowego. Tom III. Prawo daninowe, Warszawa 2010, |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: