Kontrola finansowa i audyt 370-TN1-2KFA
Profil studiów: ogólnoakademicki
Forma studiów: studia niestacjonarne
Rodzaj przedmiotu: fakultatywny
Dziedzina i dyscyplina nauki: nauki społeczne - nauki prawne
Rok studiów/semestr: rok II/semestr 3
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: 12 godzin wykładu, w tym - 6 godz. w formie stacjonarnej, 6 godz. - zdalne synchronicznie.
Metody dydaktyczne: konwersatorium, konsultacje.
Punkty ECTS – 4.
Bilans nakładu pracy studenta: udział w zajęciach i zaliczenie - 12 godz., przygotowanie do zajęć i zaliczenia - 70 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami - 18 godz..
Razem: 100 godzin, co odpowiada 4 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe:
- nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela - 30 godz., co odpowiada 1,2 pkt ECTS;
- nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela - 70 godz., co odpowiada 2,8 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent zna i rozumie:
- podstawowe ekonomiczne, prawne, etyczne i inne uwarunkowania działalności w sektorze przedsiębiorców - KA6_WK2.
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:
- wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego i administracyjnego (aktów prawnych, dorobku doktryny i orzecznictwa organów i sądów) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji - KA6_UW1;
- brać udział w debacie w obszarach tematycznych związanych z podatkami i regulowanych przez prawo związane z tym obszarem; przedstawiać i oceniać różne opinie i stanowiska oraz dyskutować o nich - KA6_UK2.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent jest gotów do:
- krytycznej oceny prezentowanych zagadnień problemowych dotyczących prawa związanego z podatkami (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania podmiotów (organów i sądów) stosujących przepisy prawa podatkowego, a także prawnych ram prowadzenia działalności gospodarczej - KA6_KK1.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę na podstawie testu pisemnego. Dopuszcza się możliwość przeprowadzenia zaliczenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w systemie Eduportal, także ze względu na sytuację epidemiczną.
Literatura
1) Ruśkowski E., Finanse publiczne i prawo finansowe. Instrumenty prawnofinansowe i warunki ich stosowania, Białystok 2018.
2) Salachna J., Tyniewicki M. (red.), Finanse publiczne. Komentarz, Warszawa 2023.
3) Ruśkowski E., Kontrola finansów publicznych w Polsce, Białystok 2021.
4) Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
5) Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: