Prawo karne skarbowe 370-TN1-3PKS
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów - niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu - obowiązkowy.
Dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne i nauki prawne.
Rok studiów/sem. – rok III/sem. V.
Wymagania wstępne - brak.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych - 16 godzin (w tym 5 godz. zajęć zdalnych synchronicznych i 3 godz. zajęć zdalnych asynchronicznych)
Metody dydaktyczne - wykład, analiza aktów prawnych, analiza orzecznictwa, konsultacje.
Punkty ECTS – 3
Bilans nakładu pracy studenta: udział w zajęciach 16 godz., w tym 5 godz. zdalnych synchronicznych, przygotowanie do zajęć i egzaminu 52,5 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 8,5 godz., egzamin 1 godz. Razem godz. 78 godz., co odpowiada 3 pkt. ECTS.
Wskaźniki ilościowe: nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 22,5 godz., co odpowiada 1 pkt. ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 55,5 godz., co odpowiada 2 pkt. ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza, absolwent zna i rozumie:
- wybrane zagadnienia z zakresu zaawansowanej wiedzy szczegółowej dotyczące prawa podatkowego (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz zasad zakładania i wykonywania działalności gospodarczej, KA6_WG3.
- w zaawansowanym stopniu wybrane fakty, obiekty i zjawiska oraz dotyczące ich metody i teorie wyjaśniające złożone zależności między nimi, stanowiące podstawową wiedzę ogólną z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego i administracyjnego, KA6_WG4.
Umiejętności, absolwent potrafi:
wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego i administracyjnego (aktów prawnych, dorobku doktryny i orzecznictwa organów i sądów) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji, KA6_UW1
Kompetencje społeczne, absolwent jest gotów do:
uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem podatków (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania podmiotów (organów i sądów) stosujących przepisy prawa podatkowego, a także z zakresu prawa gospodarczego, KA6_KK2.
Kryteria oceniania
Podstawową metodą jest wykład, w trakcie którego następuje analiza aktów prawnych, orzecznictwa oraz literatury. Metody uzupełniające
to udział w konsultacjach.
Egzamin obejmuje udzielenie odpowiedzi na trzy pytania w postaci opisowej. Czas trwania egzaminu 30 min. Minimalna liczba punktów
niezbędna do otrzymania oceny dostatecznej wynosi 8 punktów.
Egzamin pisemny polega na odpowiedzi na 3 pytania opisowe z listy
zagadnień przekazanych studentom w trakcie zajęć. Osobom, które rozwiążą zadania na Eduportalu, ocena pozytywna, zostanie podniesiona o 0,5 stopnia.
Punktacja:
bardzo dobra – 14-15 pkt
dobra plus – 13 pkt
dobra – 11-12 pkt
dostateczna plus - 10 pkt
dostateczna 8-9 pkt
niedostateczna – 7 i mniej pkt
Literatura
Literatura podstawowa:
Leszek Wilk, Jarosław Zagrodnik, Prawo i proces karny skarbowy, Warszawa 2023.
Janusz Sawicki, Grzegorz Skowronek, Prawo karne skarbowe, Warszawa 2021
Iwona Sepioło-Jankowska, Prawo i postępowanie karne skarbowe, Warszawa 2017.
Literatura uzupełniająca:
T. Grzegorczyk: Kodeks karny skarbowy. Komentarz, Warszawa 2007;
Feliks Prusak: Kodeks karny skarbowy. Komentarz, tom I i II, Kraków 2006;
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: