Prawa człowieka w demokratycznym państwie 370-WN1-1AD
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów - niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu - obowiązkowy.
Dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne, nauki prawne.
Rok studiów - rok I/sem. II.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 16 godz. wykładu (z tego 6 godz. zajęć zdalnych synchronicznych i 2 godz. zdalne asynchroniczne).
Metody dydaktyczne - wykład konwersatoryjny, metoda problemowa, metoda heurystyczna, dyskusja moderowana, metoda pokazu (w ramach zajęć zdalnych asynchronicznych), dyskusja (w ramach konsultacji).
Punkty ECTS - 3.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 16 godz. z tego 6 godz. zajęć zdalnych synchronicznych i 2 godz. zdalne asynchroniczne), przygotowanie do zajęć i egzaminu 25 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 34 godz., egzamin 2 godz. Razem: 75 godz., co odpowiada 3 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godz., co odpowiada 2,0 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godz., co odpowiada 1,0 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent zna i rozumie:
- w zaawansowanym stopniu zasady, instrumenty i terminologię nauk prawnych, w szczególności w obszarze prawa związanego z bezpieczeństwem (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz funkcjonowania podmiotów związanych z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa z uwzględnieniem problematyki praw człowieka - KA6_WG2;
- fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji w zakresie dotyczącym prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz funkcjonowania podmiotów związanych z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa z uwzględnieniem problematyki praw człowieka - KA6_WK1;
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:
- wykorzystywać posiadaną wiedzę z zakresu praw człowieka – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy z zakresu funkcjonowania podmiotów związanych z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa oraz innowacyjnie wykonywać zadania w nieprzewidywalnych warunkach przez dobór oraz stosowanie właściwych metod i narzędzi, w tym zaawansowanych technik informacyjno-komunikacyjnych w obszarze działalności podmiotów związanych z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa - KA6_UW2;
- brać udział w debacie w obszarach tematycznych związanych z bezpieczeństwem i regulowanych przez prawo związane z tym obszarem i prawami człowieka – przedstawiać i oceniać różne opinie i stanowiska oraz dyskutować o nich - KA6_UK2.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent jest gotów do:
- krytycznej oceny prezentowanych zagadnień problemowych dotyczących prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania podmiotów (organów i sądów) realizujących kompetencje z obszaru bezpieczeństwo z uwzględnieniem problematyki praw człowieka - KA6_KK1.
Kryteria oceniania
Egzamin w sali: pisemny lub ustny lub (w zależności od sytuacji i obowiązujących przepisów): egzamin w formie zdalnej (test na platformie e-learningowej).
Literatura
Literatura podstawowa:
1. J. Hołda, Z. Hołda, P. Ostrowska, J.A. Rybczyńska, Prawa człowieka. Zarys wykładu, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o, Warszawa 2014.
2. Rybczyńska J.A., Demczuk A (red.), Ochrona praw człowieka w Polsce po 1989 r. na tle standardów międzynarodowych, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2012 (fragm.).
3. A. Jamróz, L. Jamróz, Prawa jednostki w demokratycznym państwie prawa, Temida2, Białystok 2016 (fragm.).
4. A. Jamróz, Demokracja, seria: jak rozumieć prawo?, nr 5, Temida2, Białystok 1993.
Literatura dodatkowa:
1. Koba L., Wacławczyk W. (red.), Prawa człowieka. Wybrane zagadnienia i problemy, Wolters Kluwer, Warszawa 2009 (fragm.).
2. Z. Brodecki, T.T. Koncewicz, Karta Praw Podstawowych i ogólne zasady prawa wspólnotowego, (w:) A. Wróbel (red.), Karta Praw Podstawowych w europejskim i krajowym porządku prawnym, Oficyna a Wolters Kluwer business, Warszawa 2009.
3. A. Jamróz, Demokracja współczesna, wprowadzenie, Temida 2, Białystok (fragm.).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: