Sądownictwo w Polsce 370-WN1-3IR
Profil studiów - ogólnoakademicki
Forma studiów - niestacjonarne
Rodzaj przedmiotu – do wyboru, specjalizacyjny
Dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne i nauki prawne
Rok studiów/sem. - rok III/sem. 6
Wymagania wstępne –
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 14 godzin konwersatorium
Metody dydaktyczne – metoda heurystyczna, metoda problemowa
Formy dydaktyczne - zajęcia konwersatoryjne (ewentualnie w formie zdalnej), prezentacje, dyskusja, wypowiedzi studentów na zadany temat, analiza tekstów prawnych, praca w grupach, rozwiązywanie testów, konsultacje.
Punkty ECTS - 3
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 14 godzin konwersatorium (w tym 4 godz. zdalnych synchronicznych i 2 godz. zdalnych asynchronicznych).
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 14 godz., przygotowanie do zajęć – 37,5 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami – 25,5 godz.
Razem: 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 37,5 godzin, co odpowiada 1,5 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 37,5 godz., co odpowiada 1,5 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy absolwent zna i rozumie:
- w zaawansowanym stopniu zasady i instytucje prawa związanego z obszarem bezpieczeństwa (KA6_WG1)
- podstawowe ekonomiczne, prawne, etyczne i inne uwarunkowania działalności zawodowej w sektorze związanym z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa (KA6_WK2)
W zakresie umiejętności absolwent potrafi:
- wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w warunkach nie
w pełni przewidywalnych przez:
– właściwy dobór źródeł prawnych z zakresu prawa administracyjnego (aktów prawnych, dorobku doktryny i orzecznictwa organów i sądów działających w obszarze bezpieczeństwo) i informacji z nich pochodzących,
dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji (KA6_UW1)
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów jest gotów do:
- uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania podmiotów (organów i sadów) realizujących kompetencje z obszaru bezpieczeństwo (KA6_KK2)
Kryteria oceniania
Zaliczenie ustne lub pisemne.
Z uwagi na obostrzenia epidemiczne dopuszcza się możliwość wykorzystania środków komunikacji elektronicznej (platforma e-learningowa Eduportal lub odpowiednie aplikacje).
Zaliczenie ustne: odpowiedź na 3 pytania (zagadnienia problemowe).
Zaliczenie pisemne: test sprawdzający, pytania do uzupełnienia oraz pytania opisowe.
Wartość punktowa oceny z zaliczenia - zgodna z kryteriami określonymi w regulaminie studiów.
Literatura
1/ R. Piotrowski (red.), Pozycja ustrojowa sędziego, Warszawa 2015
2/ A. Żurawik, Ustrój sądownictwa w Polsce, Warszawa 2013
3/ Komentarze do Konstytucji RP
4/ wybrane orzeczenia SN, TK i TSUE
5/ Wybrane ustawy: o Sądzie Najwyższym; o Krajowej Radzie Sądownictwa; o ustroju sądów powszechnych; o ustroju sądów administracyjnych; o ustroju sądów wojskowych.
6/ M. Dąbrowski, J. Szymanek, M. M. Wiszowaty, J. Zaleśny, Niezależność sądów i niezawisłość sędziów. Miscellanea, Warszawa 2020.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: