Służby wojskowe i Żandarmeria 370-WN1-3JF
Forma studiów – niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – do wyboru.
Dziedzina nauk społecznych; dyscyplina:
Rok studiów/sem. - rok III/sem. 6
Wymagania wstępne – Wiedza o państwie i prawie (0700-WS1-1AM), Teoria bezpieczeństwa i prawa ((0700-WS1-1BB), Ustrój konstytucyjny RP (0700-WS1-1AG), System i strategia bezpieczeństwa narodowego (0700-WS1-1BC), Międzynarodowe stosunki wojskowe (0700-WS1-2FB).
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: łącznie 14 godz., w tym 7 godz. zajęć zdalnych synchronicznych i 7 gpdz. asynchronicznych.
Metody dydaktyczne – elementy klasycznego wykładu prowadzonego w czasie rzeczywistym, prezentacje, możliwe przekazywanie opracowanych zagadnień za pomocą platformy e-learningowej; wypowiedzi studentów, prezentacje, dyskusja, analiza tekstów prawnych, zadania w e-learningu, konsultacje.
Punkty ECTS – 3.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza – student zna i rozumie:
KA6_WG3, KA6_WK1 - wybrane zagadnienia z zakresu: prawa związanego z Siłami Zbrojnymi RP, w tym prawa konstytucyjnego; organów konstytucyjnych RP sprawujących kontrolę cywilną nad wojskiem; apolityczności wojska; rodzajów służby wojskowej; wojskowych organów kontroli prawa; Żandarmerii Wojskowej – zadania e-learningowe, zaliczenie końcowe.
Umiejętności – student potrafi:
KA6_UW2 - wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać problemy z zakresu specyfiki służby wojskowej i związanych z nią norm prawnych; zadań konstytucyjnych organów państwa w zakresie kierowania Siłami Zbrojnymi – zaliczenie końcowe.
Kompetencje społeczne – student rozumie znaczenie nabytej wiedzy:
KA6_KK2 - w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa wojskowego dotyczącego służby wojskowej i żandarmerii oraz przedmiotu działania konstytucyjnych organów, sądów wojskowych i prokuratury d/s wojskowych realizujących kompetencje z obszaru służby wojskowej – zaliczenie końcowe.
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach: nieobecności na konwersatorium zaliczane są na konsultacjach u osoby prowadzącej; liczba godzin nieobecności kwalifikujących do niezaliczenia przedmiotu: 4. Konieczne odrobienie niewykonanych zadań z e-learningu.
Zaliczenia końcowe konwersatorium odbędzie się jednoetapowo – w formie pisemnych lub ustnych odpowiedzi na 3 pytania otwarte.
Uwaga: uzyskanie ponad 75% punktów za realizację zadań e-learningowych oraz aktywny udział w większości zajęć na sali podnosi (-szą) pozytywną ocenę - odpowiednio o 0,5 stopnia każdy z elementów. Za zadanie e-learningowe z ćwiczeń można uzyskać 0-2 pkt., łącznie maks. 4 pkt.
Do zaliczenia końcowego konieczne jest uzyskanie co najmniej 8 pkt. Skala ocen pozytywnych:
8 – 9 pkt. ocena 3
10 pkt. ocena 3+
11 – 12 pkt. ocena 4
13 pkt. ocena 4+
14 – 15 pkt. ocena 5
W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia końcowego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
1. W. Sokolewicz, Wojsko i konstytucja, Warszawa 2015.
2. W. Kitler, D. Nowak, M. Stepnowska (red.), Prawo wojskowe, Warszawa 2017.
3. B. Pacek, Żandarmeria wojskowa, Toruń 2016.
oraz Konstytucja RP i wybrane akty normatywne:
Ustawa z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. 2022 poz. 655 ze zm.).
Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych. (Dz. U. 2021 poz. 1214).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: