Służba więzienna 370-WN2-2RJ
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów – niestacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – specjalizacyjny.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok II/sem. IV
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 15 godzin konwersatorium (w tym 5 godz. zdalnych synchronicznych i 2 godz. zdalnych asynchronicznych).
Metody dydaktyczne – metoda konwersatoryjna, dyskusja moderowana w ramach zajęć w sali i zdalnych synchronicznych oraz konsultacji, praca indywidualnie i w grupach, metoda problemowa (w ramach wykładów w sali i zajęć zdalnych synchronicznych), metoda pokazu (w ramach zajęcia zdalnych synchronicznych i asynchronicznych).
Punkty ECTS – 4.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 15 godz. (w tym 5 godz. zdalnych synchronicznych i 2 godz. zdalnych asynchronicznych), przygotowanie do zajęć i zaliczenia 50 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 37 godz., Razem: 100, co odpowiada 4 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godzin, co odpowiada 2 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godz., co odpowiada 2 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent zna i rozumie:
ekonomiczne, prawne, etyczne i inne uwarunkowania działalności zawodowej w sektorze powiązanym z bezpieczeństwem (KA7_WK2)
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:
współdziałać z innymi osobami w ramach prac zespołowych i podejmować wiodącą rolę w zespołach (KA7_UO2)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent jest gotów do:
uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów realizujących zadania z obszaru bezpieczeństwo (KA7_KK2)
odpowiedzialnego pełnienia roli zawodowej z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych związanych z funkcjonowaniem podmiotów (sądów, organów, funkcjonariuszy) związanych z obszarem bezpieczeństwo, w tym:
− rozwijania dorobku zawodu urzędnika zajmującego się problematyką bezpieczeństwa (w tym przepisami prawa obowiązującego w tym obszarze), funkcjonariusza publicznego,
− podtrzymywania etosu zawodu urzędnika, funkcjonariusza publicznego,
− przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej urzędnika, funkcjonariusza publicznego oraz działania na rzecz przestrzegania tych zasad (KA7_KR1)
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na zajęciach oraz przygotowanie indywidualnie lub w grupie prezentacji na zadany temat (forma ustna lub pisemna).
Wykonanie zadań e-learningowych w ramach zajęć zdalnych jest obowiązkowe.
W zależności od obowiązujących regulacji, zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia końcowego lub egzaminu końcowego przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
B. Hołyst, Kryminologia, Warszawa 2016.
E. W. Pływaczewski, S. Redo, E. M. Guzik-Makaruk, K. Laskowska, W. Filipkowski, E. Glińska, E. Jurgielewicz-Delegacz, M. Perkowska, Kryminologia: stan i perspektywy rozwoju, Warszawa 2019.
T. Szymanowski, Polityka karna i penitencjarna w Polsce w okresie przemian prawa karnego. Podstawowe problemy w świetle badań empirycznych, Warszawa 2004.
A. Nawój-Śleszyński, Przeludnienie więzień w Polsce – przyczyny, następstwa i możliwości przeciwdziałania, Łódź 2013.
M. Januszkiewicz, Wypadki nadzwyczajne zagrażające bezpieczeństwu jedno stek penitencjarnych (w:) Współczesne oblicza bezpieczeństwa, red. E.W. Pływaczewski, E.M. Guzik-Makaruk, Białystok 2015.
G.B. Szczygieł, Przestępczość zorganizowana – aspekt penitencjarny (w:) Przestępczość zorganizowana, red. E.W. Pływaczewski, Warszawa 2011.
K. Dubiel, Narkotyki i narkomania w systemie penitencjarnym (w:) Przestępczość zorganizowana, świadek koronny, terroryzm w ujęciu praktycznym, red. E.W. Pływaczewski, Kraków 2005.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: