Historia sił zbrojnych 370-WS1-1AB
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów - stacjonarne.
Rodzaj przedmiotu - obowiązkowy.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok I/sem. II.
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 30 godzin wykładu (w tym 15 godz. e-learningu) i 30 godzin ćwiczeń (w tym 8 godz. e-learningu).
Metody dydaktyczne – wykład, ćwiczenia, konsultacje.
Punkty ECTS - 6.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 60 godz., w tym 23 godz. e-learningu, przygotowanie do zajęć i egzaminu 75 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 43 godz., egzamin 2 godz. Razem: 203 godzin, co odpowiada 6 pkt. ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 75 godzin, co odpowiada 3,0 pkt. ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 75 godz., co odpowiada 3,0 pkt. ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent zna i rozumie:
w zaawansowanym stopniu zasady, instrumenty i terminologię nauk prawnych, w szczególności w obszarze prawa związanego z bezpieczeństwem (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz funkcjonowania podmiotów związanych z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa (KA6_WG2)
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:
wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez: –właściwy dobór źródeł pranych z zakresu prawa administracyjnego (aktów prawnych, dorobku doktryny i orzecznictwa organów i sądów działających w obszarze bezpieczeństwo) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji (KA6_UW1)
samodzielnie planować i realizować własne uczenie się prawa i zagadnień szczegółowych związanych z obszarem bezpieczeństwo przez całe życie (KA6_UU1)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent jest gotów do:
krytycznej oceny prezentowanych zagadnień problemowych dotyczących prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania podmiotów (organów i sądów) realizujących kompetencje z obszaru bezpieczeństwo (KA6_KK1)
Kryteria oceniania
- Warunkiem do zaliczenia przedmiotu, jest uzyskane pozytywnej oceny z egzaminu pisemnego (w I oraz II terminie, zgodne z harmonogramem sesji egzaminacyjnej)
- Wymogiem przystąpienia do egzamin pisemnego jest zaliczenie ćwiczeń na ocenę pozytywną, tj. uzyskanie przynajmniej 22 pkt (na 7
45 możliwych) z następujących aktywności:
• kolokwium – do uzyskania max. 25 pkt;
• test kontrolny – do uzyskania max 8 pkt;
• Ocena efektywności pracy zespołowej (w ramach ćwiczeń) – max. 3 pkt
• Ocena aktywności w trakcie zajęć (ćwiczenia) – max. 4 pkt
Dopuszczalna liczba nieobecności (w ramach ćwiczeń z przedmiotu): 1. Każda kolejna nieobecność wymaga niezwłocznego zaliczenia w ramach konsultacji z przedmiotu.
Literatura
Literatura podstawowa:
• G. Parker (red.), Historia sztuki wojennej. Od starożytności do czasów współczesnych, Warszawa 2008.
• M. Kukiel, Zarys historii wojskowości w Polsce, wyd. III, Kraków 1929 (obecnie reprint, Poznań 2006).
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: