System i strategia bezpieczeństwa narodowego RP 370-WS1-1BC
Profil studiów - ogólnoakademicki
Forma studiów - stacjonarne
Rodzaj przedmiotu – obowiązkowy
Dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne, nauki o bezpieczeństwie
Rok studiów/sem. - rok I/sem. 2
Wymagania wstępne –
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 30 godzin wykładu
Metody dydaktyczne – klasyczny wykład, dyskusja, metoda problemowa, konsultacje.
Punkty ECTS - 3
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 30 godzin wykładu (w tym 15 godz. e-learningu)
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 30 godz., przygotowanie do zajęć - 25 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami - 18 godz.
Egzamin - 2 godziny
Razem: 75 godzin, co odpowiada 3 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godzin, co odpowiada 2 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 25 godz., co odpowiada 1 pkt ECTS.
W cyklu 2023:
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego |
W cyklu 2024:
Strategia Bezpieczeństwa Narodowego |
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Tryb prowadzenia przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent:
- zna w zaawansowanym stopniu zasady, instrumenty i terminologię nauk prawnych, w szczególności w obszarze prawa związanego z bezpieczeństwem (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz funkcjonowania podmiotów związanych z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa (KA6_WG2)
-zna podstawowe prawne, etyczne i inne uwarunkowania działalności zawodowej w sektorze związanym z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa (KA6_WK2)
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent:
- potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę – formułować i rozwiązywać złożone i nietypowe problemy oraz innowacyjnie wykonywać zadania w warunkach nie w pełni przewidywalnych przez właściwy dobór źródeł pranych z zakresu prawa administracyjnego (aktów prawnych, dorobku doktryny i orzecznictwa organów i sądów działających w obszarze bezpieczeństwo) i informacji z nich pochodzących, dokonywanie oceny, krytycznej analizy i syntezy tych informacji (KA6_UW1)
- komunikować się z użyciem specjalistycznej terminologii z zakresu prawa regulującego obszar bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) powiązanej z funkcjonowaniem podmiotów związanych z zapewnieniem i ochroną bezpieczeństwa (KA6_UK1)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent:
- jest gotów do uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania podmiotów (organów i sadów) realizujących kompetencje z obszaru bezpieczeństwo (KA6_KK2)
- jest gotów do zasięgania opinii ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania podmiotów (organów i sadów) realizujących kompetencje z obszaru bezpieczeństwo (KA6_KK3)
Kryteria oceniania
Warunkiem dopuszczenia do końcowego zaliczenia konwersatorium jest nieprzekroczenie limitu jednej nieobecności na zajęciach. W przypadku opuszczenia przez studenta (z jakiejkolwiek przyczyny) więcej niż jednych zajęć, jest on zobowiązany do odrobienia nieobecności poprzez odpowiedź ustną na dyżurze lub pisemną drogą mailową z zakresu materiału, który był opracowywany na przedmiotowych zajęciach. Odrabianie nieobecności powinno nastąpić w terminie 2 tygodni od chwili ustania przyczyny nieobecności na zajęciach.Realizacja zadań w formule e-learningu.
Esej z zakresu przedmiotu, na temat wybrany przez studenta i zatwierdzony przez wykładowcę - zaliczenie ćwiczeń
Test jednokrotnego wybory na podstawie wykładu - wykład
Skala ocen od 2 do 5.
Aktywny udział w zajęciach może podnieść ocenę końcową z przedmiotu o maksymalnie 0,5 stopnia.
Literatura
Leszczyński Marek: Bezpieczeństwo społeczne Polaków wobec wyzwań XXI wieku. Warszawa: Difin, 2011
J. Gryz (red.), Strategia bezpieczeństwa ... dowódca sił zbrojnych w systemie kierowania bezpieczeństwa narodowego, Warszawa 2013
Dawidczyk A., Gryz J., Koziej S., Zarządzanie strategiczne bepieczeń- stwa: teori-praktyka-dydaktyka, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekono- miczna w Łodzi, Łódź 2006.
Fehler W., O pojęciu bezpieczeństwa państwa, [w:] Śmiałek W., Tyma- nowski J. (red.): Bezpieczeństwo państw i narodów w procesie integracji europejskiej, Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2002.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: