Służba więzienna 370-WS2-2RJ
Profil studiów - ogólnoakademicki.
Forma studiów – stacjonarne.
Rodzaj przedmiotu – specjalizacyjny.
Dziedzina nauk społecznych, dyscyplina nauki prawne.
Rok studiów/sem. - rok II/sem. IV
Wymagania wstępne - brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć - 20 godzin konwersatorium (w tym 10 godz. zdalnych asynchronicznych).
Metody dydaktyczne – metoda konwersatoryjna, dyskusja moderowana w ramach zajęć w sali i konsultacji, praca indywidualnie i w grupach, metoda problemowa (w ramach zajęć w sali oraz zdalnych asynchronicznych), metoda pokazu (w ramach zajęć zdalnych asynchronicznych).
Punkty ECTS – 4.
Bilans nakładu pracy studenta - udział w zajęciach 20 godz. (w tym 10 godz, zdalnych asynchronicznych), przygotowanie do zajęć i zaliczenia 50 godz., udział w konsultacjach związanych z zajęciami 40 godz., Razem: 100, co odpowiada 4 pkt ECTS.
Wskaźniki ilościowe - nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godzin, co odpowiada 2 pkt ECTS oraz nakład pracy studenta, który nie wymaga bezpośredniego udziału nauczyciela 50 godz., co odpowiada 2 pkt ECTS.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
mieszany: w sali i zdalnie
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024: | W cyklu 2022: | W cyklu 2023: |
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent zna i rozumie:
ekonomiczne, prawne, etyczne i inne uwarunkowania działalności zawodowej w sektorze powiązanym z bezpieczeństwem (KA7_WK2)
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:
współdziałać z innymi osobami w ramach prac zespołowych i podejmować wiodącą rolę w zespołach (KA7_UO2)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent jest gotów do:
uznawania znaczenia nabytej wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych z zakresu prawa związanego z obszarem bezpieczeństwo (materialnego, ustrojowego i procesowego) oraz przedmiotu działania organów i sądów realizujących zadania z obszaru bezpieczeństwo (KA7_KK2)
odpowiedzialnego pełnienia roli zawodowej z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb społecznych związanych z funkcjonowaniem podmiotów (sądów, organów, funkcjonariuszy) związanych z obszarem bezpieczeństwo, w tym:
− rozwijania dorobku zawodu urzędnika zajmującego się problematyką bezpieczeństwa (w tym przepisami prawa obowiązującego w tym obszarze), funkcjonariusza publicznego,
− podtrzymywania etosu zawodu urzędnika, funkcjonariusza publicznego,
− przestrzegania i rozwijania zasad etyki zawodowej urzędnika, funkcjonariusza publicznego oraz działania na rzecz przestrzegania tych zasad (KA7_KR1)
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na zajęciach oraz przygotowanie referatu/prezentacji na zadany temat, wykonanie zadań e-learningowych.
Dopuszczalna jest 1 nieobecność na zajęciach w semestrze, pozostałe należy odrobić na konsultacjach po ustaniu przyczyny nieobecności
W zależności od obowiązujących regulacji zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
B. Hołyst, Kryminologia, Warszawa 2022.
E. W. Pływaczewski, S. Redo, E. M. Guzik-Makaruk, K. Laskowska, W. Filipkowski, E. Glińska, E. Jurgielewicz-Delegacz, M. Perkowska, Kryminologia: stan i perspektywy rozwoju, Warszawa 2019.
T. Szymanowski, Polityka karna i penitencjarna w Polsce w okresie przemian prawa karnego. Podstawowe problemy w świetle badań empirycznych, Warszawa 2004.
A. Nawój-Śleszyński, Przeludnienie więzień w Polsce – przyczyny, następstwa i możliwości przeciwdziałania, Łódź 2013.
M. Januszkiewicz, Wypadki nadzwyczajne zagrażające bezpieczeństwu jednostek penitencjarnych (w:) Współczesne oblicza bezpieczeństwa, red. E.W. Pływaczewski, E.M. Guzik-Makaruk, Białystok 2015.
G.B. Szczygieł, Przestępczość zorganizowana – aspekt penitencjarny (w:) Przestępczość zorganizowana, red. E.W. Pływaczewski, Warszawa 2011.
K. Dubiel, Narkotyki i narkomania w systemie penitencjarnym (w:) Przestępczość zorganizowana, świadek koronny, terroryzm w ujęciu praktycznym, red. E.W. Pływaczewski, Kraków 2005.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: