Zasadniczym celem praktyki studenckiej jest wykorzystanie zdobytej podczas studiów wiedzy teoretycznej niezbędnej do realizacji zadań, podejmowanych w konkretnym środowisku lokalnym przez instytucje i placówki funkcjonujące w obszarze pracy pedagogicznej. Istotne jest skonfrontowanie jej z rzeczywistością dydaktyczną, wychowawczą, opiekuńczą, profilaktyczną i resocjalizacyjną pod kątem przyszłej pracy zawodowej. Zadaniem studentów jest wieloaspektowe poznanie funkcjonowania placówki, stosowanych metod pracy i procedur organizacyjnych. Celem praktyki jest ponadto zdobycie przez studentów doświadczenia w rozwiązywaniu sytuacji trudnych, zdobycie i doskonalenie kompetencji i umiejętności organizacyjnych oraz społecznych niezbędnych do samodzielnego planowania ścieżki rozwoju oraz wypełniania w przyszłości obowiązków zawodowych. Realizacja zadań w trakcie trwania praktyk wynikają ze specyfiki pracy instytucji. Poszczególne zadania określone są Programem Praktyk.
Studenci kierunku Pedagogika Resocjalizacyjna mogą odbywać praktyki w placówkach oświatowych, w szczególności szkołach przy Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych (placówkach przeznaczonych dla młodzieży niedostosowanej społecznie, gdzie prowadzone są działania wychowawcze i resocjalizacyjne), Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapii (instytucjach oferujących pomoc młodzieży z zaburzeniami zachowania poprzez socjoterapię i wsparcie edukacyjne), szkołach przy Zakładach Poprawczych i Okręgowych Ośrodkach Wychowawczych, placówkach z oddziałami integracyjnymi lub specjalnymi, w których uczą się uczniowie z różnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z zaburzeniami zachowania, a także szkołach przy specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, szkolnych schroniskach młodzieżowych.
Do zadań w ramach Programu Praktyk należą:
1. Zapoznanie się ze specyfiką, celami oraz zasadami funkcjonowania placówki.
2. Poznanie podstawowych pojęć, terminów, modeli interwencji, specyfiki prowadzonych działań.
3. Poznanie funkcjonowania struktury organizacyjnej, zasad organizacji pracy i podziału kompetencji, procedur, procesu planowania pracy, kontroli i sposobów ewaluacji.
4. Zapoznanie się z dokumentacją obowiązującą w danej placówce.
5. Poznanie warsztatu pracy instytucji.
6. Uczestnictwo w zajęciach, obserwacja wychowanków, praca indywidualna i w zespołach w poszczególnych grupach wiekowych.
7. Uczestnictwo w procesie diagnozy, stawianie diagnoz i hipotez, analizowanie konkretnych przypadków.
8. Aktywny udział w działalności placówki poprzez samodzielne prowadzenie zajęć lub wykonywanie zadań wynikających z charakteru placówki.
9. Doskonalenie umiejętności organizacji pracy własnej, efektywnego zarządzania czasem, sumienności oraz odpowiedzialności za powierzone zadania.
10. Kształtowanie umiejętności skutecznego komunikowania się w organizacji, współpracy z innymi specjalistami, pracy w zespole.
11. Realizacja innych zadań wyżej nie wymienionych a wynikających ze specyfiki pracy instytucji.
Studenci zobowiązani są do:
1. Zrealizowania praktyk zawodowych zgodnie z ustalonym programem.
2. Przestrzegania Regulaminu praktyk określonego przez Uczelnię.
3. Systematycznego dokumentowania przebiegu praktyki i gromadzenia dokumentacji wymaganej do zaliczenia praktyki.
4. Przestrzegania ustalonego przez Organizatora praktyki porządku i dyscypliny pracy, stosowania się do poleceń kierownictwa instytucji.
5. Przestrzegania zasad BHP i ochrony przeciwpożarowej.
6. Przestrzegania zasad zachowania tajemnicy służbowej i państwowej oraz ochrony poufności danych w zakresie określonym przez Organizatora praktyki.