Rachunek kosztów 400-ES2-1RAK
Celem przedmiotu jest omówienie istoty rachunku kosztów (pojęcie, zadania, organizacja) i stosowanych w praktyce metod ewidencji i rozliczania kosztów w jednostce produkcyjnej. Szczególna uwaga jest zwrócona na metody kalkulacji i zasady ustalania jednostek kalkulacyjnych. W czasie zajęć studenci zdobywają umiejętności w zakresie ustalania kosztu jednostkowego wyrobu przy wykorzystaniu kalkulacji podziałowej i doliczeniowej oraz kalkulacji charakterystycznej dla rachunku kosztów działań.
Profil studiów: praktyczny
Forma studiów: studia stacjonarne
Przedmiot kierunkowy
Dziedzina: nauki społeczne, dyscyplina ekonomia i finanse
Rok studiów I, semestr I
Liczba godzin zajęć: 30 godzin ćwiczeń
Liczba punktów ECTS: 3
Bilans nakładu pracy studenta:
- udział w ćwiczeniach - 30 godzin
- konsultacje - 15 godzin
- przygotowanie do ćwiczeń - 18 godzin
- przygotowanie do zaliczenia - 12 godzin
Metody dydaktyczne:
- dyskusja grupowa
- indywidualne i grupowe rozwiązywanie zadań
- prezentacja uzyskanych rozwiązań zadań
Wskaźniki ilościowe:
Nakład pracy studenta związany z zajęciami :
- wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela: liczba godzin 45; punkty ECTS 1,8
- kształtującymi umiejętności praktyczne: liczba godzin: 50; punkty ECTS 2,0.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1RAK_WG1 Student zna i rozumie - w pogłębionym stopniu -wybrane metody, sposoby pozyskiwania danych, analizy i prezentacji wyników, wyjaśniające złożone zależności, stanowiące zaawansowaną wiedzę ogólną w zakresie rachunków kosztów w organizacji (KP7_WG3)
1RAK_ UW1 Student potrafi prawidłowo zinterpretować i wyjaśnić kategorie kosztów i wzajemne relacje między nimi oraz wykorzystać tę wiedzę do skalkulowania całkowitych i jednostkowych kosztów wytwarzanych produktów, asortymentów produktów, czy realizowanych zleceń ( KP7_UW2).
1RAK_UW2 Student potrafi oszacować koszty wytworzenia nowego produktu, zlecenia czy opłacalności podejmowanych decyzji typu make or buy za pomocą metod rachunku kosztów (KP7_UW4)
1RAK_KO1 Student jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści z zakresu kalkulacji kosztów działalności i umiejętności do rozwiązania problemów decyzyjnych oraz potrafi samodzielnie i uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności z zakresu metod kalkulacji kosztów (KP7_K02)
1RAK_KK1 Student ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności z zakresu podziału kosztów, metod kalkulacji kosztów jednostkowych, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się zawodowego i rozwoju osobistego w tym obszarze ze względu na dynamikę procesów rynkowych i społecznych (KP7_KK1)
Kryteria oceniania
Forma zaliczenia przedmiotu: zaliczenie na ocenę.
Literatura
Nowak E., Wierzbiński M., Rachunek kosztów: modele i zastosowania, PWE, Warszaw 2010.
Janik W., Paździor M, Rachunek kosztów w zarządzaniu organizacjami, CeDeWu, Warszawa 2010 i nowsze wydania.
Sojak S., Podstawy rachunku kosztów, rachunkowości zarządczej i zarządzania finansami, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Zarząd Główny. Instytut Certyfikacji Zawodowej Księgowych, Warszawa 2017.
Czubakowska K., Gabrusewicz W, Nowak E. , Rachunkowość zarządcza. Metody i zastosowania, PWE, Warszawa 2014.
Rachunek kosztów, A. Kamela-Sowińska, M. Macuda (red.), Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Poznań 2019.
Charles T. Horngren, Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan. [etc.] , Cost accounting: a managerial emphasis, Pearson Education, Boston cop. 2015.
Grześ A. (2017), Rentowność i płynność finansowa małych i średnich oraz wybranych rodzinnych przedsiębiorstw w Polsce, Link do publikacji : http://piz.san.edu.pl/docs/e-XVIII-6-1.pdf
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: