Filozofia gospodarki 410-FS1-3FG5
Celem przedmiotu jest próba filozoficznego uchwycenia sensu podejmowanej przez człowieka działalności gospodarczej - począwszy od pierwszego kluczowego przełomu w sferze ekonomicznej, jakim była rewolucja agrarna, po rewolucję przemysłową i czasy współczesnej ekonomii "cyfrowej".
Problematyka gospodarcza ujmowana jest w ramach kursu dwutorowo. Z jednej strony, studenci otrzymują podstawową wiedzę z zakresu antropologii i historii gospodarczej. Z drugiej strony, wiedza ta uzupełniana jest refleksją filozoficzną dotyczącą zagadnień podejmowanych w części historycznej.
Tematyka kursu obejmuje takie zagadnienia jak starożytna refleksja nad gospodarką, powstanie nierówności, rola i znaczenie kredytu, problem wartości i długu, różne sensy pojęcia nadmiaru i niedoboru, prawomocność postulowanego przez ekonomię antropologicznego ideału homo economicus czy ukryte teologiczne aspekty wiedzy ekonomicznej.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia:
KA6_WG2, KA6_WG7, KA6_WG14
KA6_WK1, KA6_WK2, KA6_WK4
KA6_UW4, KA6_UW6, KA6_UW7,
KA6_UK1, KA6_UU1, KA6_UU3
KA6_KK1, KA6_KO3, KA6_KO4
Kryteria oceniania
Metody i kryteria oceniania:
Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest zaliczenie konwersatorium z przedmiotu. Egzamin w formie ustnej.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Marshall D. Sahlins, Pierwotne społeczeństwo dobrobytu, przeł. Przemysław Niesiołowski, w: Ewa Nowicka, Marian Kempny (red.), Badanie kultury. Elementy teorii antropologicznej, Warszawa 2003, s. 275-306.
2. Yuval Noah Harari, Od zwierząt do bogów, Warszawa 2014,
3. Marek Konarzewski, Na początku był głód, Warszawa 2015.
4. Martin Heidegger, Pytanie o technikę, przeł. Krzysztof Wolicki, w: tegoż, Budować, Mieszkać, Myśleć. Eseje wybrane, przeł. zespół tłumaczy, Warszawa 1977, s. 224-255.
5. Jared Diamond, Strzelby, zarazki, maszyny. Losy ludzkich społeczeństw, przeł. Marek Konarzewski, Warszawa 2012.
6. Tomas Sedlacek, Ekonomia dobra i zła. W poszukiwaniu istoty ekonomii od Gilgmaesza do Wall Street, przeł. D. Bakalarz, Warszawa 2012.
7. Gregory Clark, Pożegnanie z jałmużną, przeł. J. Lang, Poznań 2014
8. Georges Bataille, Część przeklęta, przeł. Krzysztof Jarosz, Warszawa 2002
9. David Graeber, Dług. Pierwsze pięć tysięcy lat, przeł. Bartosz Kuźniarz, Warszawa 2018.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: