Media w służbie moralności. Audiowizualna reprezentacja wzorców postępowania w czasie wojny 430-KS1-3KON37
Punkty ECTS: 3
Bilans nakładu pracy studenta
Rodzaje aktywności:
– udział w konwersatorium – 30 godzin;
– przygotowanie do konwersatorium – 50 godzin;
– konsultacje – 10 godzin;
Razem 90 godzin, co odpowiada 3 punktom ECTS
Wskaźniki ilościowe
Nakład pracy studentki/studenta związany z zajęciami:
– wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela – 40 godzin, co odpowiada 2 punktowi ECTS
– o charakterze praktycznym – 30 godzin, co odpowiada 1 punktowi ECTS
W cyklu 2022:
W ramach konwersatorium podjęte zostaną problemy natury moralnej, które wyłaniają się z różnorodnych produkcji filmowych, zarówno filmów dokumentalnych, kronik wojennych jak i mainstreamowych filmów fabularnych. Studenci, poprzez interpretację tekstów źródłowych i analizą materiałów audiowizualnych potrafią nie tylko krytycznie ocenić narracje o wojnie, ofiarach i agresorach; są również przygotowani do głębszej analizy zjawiska konfliktu zbrojnego w jej kulturowym wymiarze. Problemy: |
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Efekty kształcenia
KA6_WK1, KA6_WK3, KA6_UW4, KA6_UK2, KA6_UO3, KA6_KK2,
Wiedza: Student rozumie definicje moralności oraz zna pojęcia towarzyszące wywodom o normach i wartościach. Poznaje różnorodne konflikty zbrojne oceniane przez odmienne kultury i idee związane z wojną.
Umiejętności: Student potrafi krytycznie analizować produkcje audiowizualne, w szczególności filmy fabularne i dokumentalne, ze względu na występujące w nich wzorce moralne. Jednocześnie uczestnika rozumie rolę filmu w przekazywaniu i propagowaniu określonych postaw aksjologicznych.
Kompetencje społeczne:
Student jest otwarty i chętny, by samodzielnie rozpatrywać złożone problemy kulturowe związane ze zjawiskiem wojny, jak i szukać wiedzy pochodzącej od badaczy tego problemu.
Kryteria oceniania
Ocena z aktywności na zajęciach (praca z analizą tekstu) oraz praca zaliczeniowa w formie rozprawy.
Literatura
Amery Jean, Poza winą i karą : próby przełamania podjęte przez złamanego, przeł. Ryszard Turczyn, Kraków : Wydawnictwo "Homini", 2007.
Arendt Hannah, Korzenie totalitaryzmu. tł. Daniel Grinberg, Mariola Szawiel, Warszawa : Wydawnictwa Akademickie i Profesjonalne, 2008.
Bożena Shallcross. Rzeczy i Zagłada, Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych "Universitas", cop. 2010.
Brandt Richard B.; Etyka : zagadnienia etyki normatywnej i metaetyki, przeł. Barbara Stanosz ; Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 1996.
Hendrykowska Małgorzata; Film polski wobec wojny i okupacji : tematy, motywy, pytania Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań : Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 2011.
Holokaust i Hiroszima w perspektywie porównawczej : pamięć o II wojnie światowej w Polsce i Japonii / pod redakcją Ariko Katō i Jacka Leociaka, Warszawa : Instytut Badań Literackich PAN, copyright 2020.
Kulturowe wymiary ludobójstwa / pod red. Radosława Filipa Muniaka, Łódź : Wydawnictwo Officyna, 2012.
Walzer Michael, Wojny sprawiedliwe i niesprawiedliwe : rozważania natury moralnej z uwzględnieniem przykładów historycznych, przekł. Michał Szczubiałka, Łódź : Wydawnictwo Officyna, 2012.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: