Bezpieczeństwo żywnościowe 490-MS1-2BZY
Forma zajęć: konwersatorium
Liczba godzin zajęć: 15
ECTS: 2 (w tym z bezpośrednim udziałem nauczyciela akademickiego 0,8)
KOD: 490-MS1-2BZY
Bezpieczeństwo żywnościowe to przedmiot, który skupia się na zagadnieniach związanych z produkcją, dystrybucją, handlem oraz rodzajami żywności, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Studenci kierunku Stosunki Międzynarodowe mogą w tym przedmiocie zdobyć wiedzę na temat:
1. Zagrożeń zdrowotnych: Analizują, jakie czynniki mogą wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo żywności, takie jak zanieczyszczenia chemiczne, mikroorganizmy, alergeny czy substancje toksyczne. Odwołują się do stosowania upraw organizmów genetycznie modyfikowanych i ich bezpieczeństwa oraz działań związanych z odpowiedzialnym stosowaniem GMO.
2. Polityki żywnościowej: Przedmiot omawia regulacje i standardy dotyczące żywności na poziomie krajowym i międzynarodowym. Studenci dowiedzą się o instytucjach odpowiedzialnych za monitorowanie i kontrolowanie jakości żywności oraz o procedurach certyfikacji. Poznają także zasady handlu żywnością na rynku krajowym, wspólnotowym oraz związanym z wymianą handlową z państwami spoza UE.
3. Bezpieczeństwo żywności w kontekście globalnym: Przedmiot bada kwestie związane z bezpieczeństwem żywności na arenie międzynarodowej, w tym handel żywnością, współpracę międzynarodową i działania podejmowane w przypadku kryzysów żywnościowych. Analizuje też potencjalny wpływ konfliktów politycznych i zbrojnych na bezpieczeństwo żywnościowe.
4. Zrównoważonego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego: Studenci dowiedzą się, jakie działania można podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe przy jednoczesnym zachowaniu zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych.
Przedmiot ten jest istotny dla osób zainteresowanych polityką żywnościową, dyplomacją, a także dla tych, którzy chcą zrozumieć globalne wyzwania związane z dostępem do bezpiecznej żywności.
W cyklu 2023:
Forma zajęć: konwersatorium Bezpieczeństwo żywnościowe to przedmiot, który skupia się na zagadnieniach związanych z produkcją, dystrybucją, handlem oraz rodzajami żywności, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Studenci kierunku Stosunki Międzynarodowe mogą w tym przedmiocie zdobyć wiedzę na temat: 1. Zagrożeń zdrowotnych: Analizują, jakie czynniki mogą wpłynąć na jakość i bezpieczeństwo żywności, takie jak zanieczyszczenia chemiczne, mikroorganizmy, alergeny czy substancje toksyczne. Odwołują się do stosowania upraw organizmów genetycznie modyfikowanych i ich bezpieczeństwa oraz działań związanych z odpowiedzialnym stosowaniem GMO. 2. Polityki żywnościowej: Przedmiot omawia regulacje i standardy dotyczące żywności na poziomie krajowym i międzynarodowym. Studenci dowiedzą się o instytucjach odpowiedzialnych za monitorowanie i kontrolowanie jakości żywności oraz o procedurach certyfikacji. Poznają także zasady handlu żywnością na rynku krajowym, wspólnotowym oraz związanym z wymianą handlową z państwami spoza UE. 3. Bezpieczeństwo żywności w kontekście globalnym: Przedmiot bada kwestie związane z bezpieczeństwem żywności na arenie międzynarodowej, w tym handel żywnością, współpracę międzynarodową i działania podejmowane w przypadku kryzysów żywnościowych. Analizuje też potencjalny wpływ konfliktów politycznych i zbrojnych na bezpieczeństwo żywnościowe. 4. Zrównoważonego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego: Studenci dowiedzą się, jakie działania można podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe przy jednoczesnym zachowaniu zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych. Przedmiot ten jest istotny dla osób zainteresowanych polityką żywnościową, dyplomacją, a także dla tych, którzy chcą zrozumieć globalne wyzwania związane z dostępem do bezpiecznej żywności. |
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
KP6_WG2 - student zna i rozumie uwarunkowania geograficzne, polityczne, społeczno-ekonomiczne i prawne związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego w ujęciu krajowym, regionalnym i globalnym
KP6_WG5 - student zna i rozumie specyfikę stosunków międzynarodowych w zakresie produkcji, handlu i dystrybucji żywności oraz nadzoru nad jej bezpieczeństwem
KP6_UW1 - student dostrzega problemy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego na płaszczyźnie międzynarodowej oraz potrafi określić ich genezę i kontekst historyczny
KP6_UW2 - student widzi związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy wydarzeniami politycznymi oraz konfliktami zbrojnymi a zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego.
KP6_KK2 - student samodzielnie poszukuje danych naukowych dotyczących podstaw bezpieczeństwa żywnościowego oraz krytycznie je weryfikuje
Kryteria oceniania
Ocena prezentacji studentów (dotycząca treści merytorycznych zawartych w prezentacji, jakości i zakresu prezentacji a także sposobu ich przedstawienia) oraz ocena zaangażowania studenta w dyskusję po prezentacji i zakresu oraz poprawności merytorycznej udzielanych odpowiedzi.
Literatura
Bezpieczeństwo żywności i żywienia - red. J. Gawęcki, Z. Krejpcio (2014)
https://wydawnictwo.up.poznan.pl/book.html?isbn=978-83-7160-741-7
Bezpieczeństwo i jakość żywności - S. Kowalczyk (2023)
https://ksiegarnia.pwn.pl/Bezpieczenstwo-i-jakosc-zywnosci,608698477,p.html
Żywność dzisiaj. Lokalna czy globalna. Tradycyjna czy innowacyjna. - red. M. Beszterda-Buszczak, M. Przeor (2022).
https://wydawnictwo.up.poznan.pl/products/zywnosc-dzisiaj-lokalna-czy-globalna-tradycyjna-czy-innowacyjna
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: