Polityka zagraniczna III RP 490-MS1-2PZRP
Od początku XVIII na politykę zagranicą Rzeczpospolitej coraz większy wpływ miały ościenne mocarstwa. Efektem była utrata niepodległości. Następnie sprawa polska stała się czynnikiem przez wiele dziesięcioleci cementującym układ sił miedzy mocarstwami środkowo i wschodnioeuropejskimi.
Polska odzyskała niepodległość w 1918 r. Od początku ścierały się różne wizje polityki zagranicznej. Inne przesłanki przyświecały polityce na kierunku zachodnim, a inne wschodnim w okresie kształtowania się niepodległości.
Istotna cezurą był rok 1926 r., kiedy do władzy powrócił marszałek Józef Piłsudski. Niemal do śmierci miał on decydujący wpływ na kierunki polityki zagranicznej. W latach 1935-1939 Polska znalazła się w trudnej sytuacji międzynarodowej. Polską dyplomacja kierował wówczas Józef Beck. W latach drugiej wojny światowej polska dyplomacja miała ograniczone pole działania, funkcjonując na obczyźnie i poddawana naciskom mocarstw.
Lata PRL to okres w którym Polska posiadała atrybuty suwerennego państwa, ale nie prowadziła samodzielnej polityki zagranicznej. Po 1989 r. celem polskiej polityki zagranicznej stała się integracja euroatlantycka. Przedmiotem rozważań są uwarunkowania polskiej drogi do NATO i UE. Analizie poddano udział Polski w organizacjach i porozumieniach międzynarodowych. Przedstawiono sylwetki szefów resortu spraw zagranicznych i funkcjonowanie służby zagranicznej. Zwrócono uwagę na uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne polityki zagranicznej. Po 2004 r. Polska polityka zagraniczna starała się zapewnić państwu miejsce wśród czołowych państw Unii Europejskiej. Po 2015 r. istotnej aktywizacji uległ kierunek wschodni polskiej polityki. Końcowym akordem jest omówienie kierunków polityki zagranicznej po agresji Rosji na Ukrainę w 2022 r. oraz perspektyw w kontekście wyborów parlamentarnych jesienią 2023 r.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
KP6_WG4 student ma podstawową wiedzę z zakresu historii stosunków międzynarodowych
KP6_WG5 ma podstawową wiedzę z zakresu historii współczesnej
KP6_UW3 student potrafi wyszukiwać, selekcjonować, analizować i syntetyzować informacje z wykorzystaniem różnych źródeł
Kryteria oceniania
egzamin ustny: weryfikacja wiedzy przekazanej podczas wykładów i pozyskanej z poleconej literatury
Literatura
R Kuźniar, Polityka zagraniczna III Rzeczpospolitej, Warszawa 2012
A. Skzypek, Dyplomatyczne dzieje PRL w latach 1956-1989, Pułtusk-Warszawa 2010
R. Zięba, Główne kierunki polityki zagranicznej Polski po zimnej wojnie, Warszawa 2010
Polityka zagraniczna Polski po wstąpieniu do NATO i do Unii Europejskiej, red. S. Bieleń, Warszawa 2010
Polityka zagraniczna Polski w warunkach członkostwa w Unii Europejskiej, red. R. Podgórzańska, Toruń 2009
Polityka zagraniczna Polski w latach 1989-2020, red. Adrian Chojan, Warszawa 2021
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: