Społeczna odpowiedzialność biznesu 530-ZS1-2SOB
W ramach przedmiotu omówione zostaną takie zagadnienia jak istota społecznej odpowiedzialności i interesariuszy przedsiębiorstwa oraz sposób mapowania tych interesariuszy. Następnie omówiony zostanie wewnętrzny obszar działań społecznie odpowiedzialnych i narzędzia wykorzystywane do realizacji tych działań. Przeanalizowane także zostaną działania odpowiedzialne w obszarze zewnętrznym.
Profil studiów Ogólnoakademicki
Forma studiów stacjonarne
Dziedzina i dyscyplina nauki - nauki społeczne, nauki o zarządzaniu i jakości
Rodzaj przedmiotu Grupa zajęć 4 - przedmioty kierunkowe
Rok studiów /semestr: studia licencjackie II-gi rok/semestr 1-szy
Wymagania wstępne (tzw. sekwencyjny system zajęć i egzaminów): Brak wymagań wstępnych
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć 15 godzin wykładu , 15 godz. ćwiczeń
Metody dydaktyczne:
- wykład i ćwiczenia
Punkty ECTS 2
Bilans nakładu pracy studenta:
Udział w wykładach 15 godz.
Udział w ćwiczeniach 15 godz.
Przygotowanie do ćwiczeń 5 godz.
Przygotowanie do zaliczenia końcowego 10 godz.
Udział w konsultacjach 5 godz.
Łączny nakład pracy studenta: 50 godz.
Wskaźniki ilościowe
Nakład pracy studenta związany z zajęciami :
wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela: 35 godz. 1,4 ECTS
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
2SOB_WG01 Ma wiedzę na temat relacji zachodzących między przedsiębiorstwem i jego interesariuszami wewnętrznymi i zewnętrznymi (KA6_WG1)
2SOB_WG02 Ma wiedzę na temat zmian zachodzących w relacjach firmy z jej interesariuszami, ich przyczynach , naturze i konsekwencjach (KA6_WG2)
2SOB_WK01 Ma elementarną wiedzę o relacjach zachodzących pomiędzy organizacjami w skali krajowej i międzynarodowej (KA6_WK4)
2SOB_UW01 Potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę do analizowania i interpretowania konkretnych procesów i zjawisk związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (KA6_UW1)
2SOB_UW02 Wykorzystuje zdobytą wiedzę z zakresu nauk o zarządzaniu i dziedzin komplementarnych do analizy i rozstrzygania konkretnych problemów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, proponując odpowiednie ich rozwiązania (KA6_UW4)
2SOB_UW03 Potrafi prawidłowo analizować i interpretować zjawiska społeczne zachodzące w organizacji i jej otoczeniu w aspekcie społecznej odpowiedzialności biznesu (KA6_UW5)
2SOB_UU04 Potrafi samodzielnie uzupełniać i doskonalić nabytą wiedzę i umiejętności z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu (KA6_UU1)
2SOB_KK01 Prawidłowo identyfikuje i rozstrzyga dylematy związane z aktywnością prospołeczną organizacji w otoczeniu społeczno-gospodarczym (KA6_KK2)
2SOB_KO01 Jest przygotowany do udziału w opracowywaniu projektów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, z uwzględnieniem różnych ich aspektów (KA6_KO1)
2SOB_KR01 Posługuje się określonymi normami i regułami w celu rozwiązywania problemów z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu (KA6_KR1)
Kryteria oceniania
Zaliczenie wykładu w formie pisemnej. Na ocenę dostateczną należy zdobyć 51% możliwych do zdobycia punktów. Aby przystąpić do zaliczenia wykładów należy zaliczyć ćwiczenia. Aby zaliczyć ćwiczenia należy zdobyć 51% punktów możliwych do zdobycia.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. U.Gołaszewska-Kaczan, Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstwa - działania w obszarze wewnętrznym, Wyd.UwB, Białystok 2020;
2. U. Gołaszewska-Kaczan, Zaangażowanie społeczne przedsiębiorstwa, Wyd. UwB, Białystok 2009;
3. J.Nakonieczna, Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw międzynarodowych, Difin, Warszawa 2008;
Literatura uzupełniająca:
1. Corporate social and human rights responsibilities: global legal and management perspectives, ed. k.Buhmann, L.Roseberry, M.Morsing, Houndmills New York : Palgrave Macmillan, 2011.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: