Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Przedsiębiorstwo na rynku > Ekonomia-stacjonarne 2-letnie studia II stopnia (KRK)

Ekonomia-stacjonarne 2-letnie studia II stopnia (KRK) (Ek_S2_KRK)

studia drugiego stopnia
studia stacjonarne, 4-semestry
Język: polski

Opis

Studia II stopnia trwają 2 lata (4 semestry)

Łączna liczba godzin zajęć dydaktycznych wynosi 989; liczba punktów ECTS 90.

Studenci zobowiązani są do zaliczenia praktyki na I roku studiów w wymiarze dwóch tygodni.

Uruchomienie specjalizacji w ramach kierunku zależy od liczby studentów, którzy w trakcie studiów zadeklarują chęć studiowania na danej specjalizacji.

Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta: magister

Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku Ekonomia posiada pogłębioną wiedzę z zakresu ekonomii i finansów. Posiada umiejętność wykorzystywania zaawansowanych metod analitycznych do badania zjawisk i procesów gospodarczych oraz modelowania ich przebiegu w skali mikro- i makroekonomicznej w warunkach gospodarki otwartej. Jest przygotowany do opracowywania projektów, świadczenia usług doradczych oraz podejmowania racjonalnych decyzji związanych z pozyskiwaniem i wykorzystywaniem zasobów przez podmioty sektora prywatnego i publicznego w kraju i za granicą. Potrafi identyfikować problemy ekonomiczne i rozwiązywać je w trakcie pracy indywidualnej i zespołowej. Posiada wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu ekonomisty w szeroko pojętej działalności gospodarczej. Jest przygotowany do pracy zawodowej w Polsce i w innych krajach, zwłaszcza w państwach Unii Europejskiej.

Absolwent wykazuje się znajomością języka obcego zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego systemu Opisu Kształcenia Językowego, w stopniu umożliwiającym posługiwanie się terminologią ekonomiczną. Po ukończeniu studiów drugiego stopnia uzyskuje tytuł magistra, spełnia wymogi ważne przy podejmowaniu studiów trzeciego stopnia i dalszego doskonalenia swoich umiejętności zawodowych koniecznych na dynamicznym rynku pracy.

Specjalizacja: ANALIZA RYNKU I DORADZTWO INWESTYCYJNE 2

Specjalizacja Analiza rynku i doradztwo inwestycyjne 2 powstała w odpowiedzi na zgłaszaną przez pracodawców potrzebę zatrudnienia osób wykazujących się pogłębioną wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami z zakresu analizy rynku, finansowania i rozwijania działalności inwestycyjnej. Absolwent specjalizacji  zna m.in.: (1) współczesne tendencje w handlu międzynarodowym, międzynarodowym przepływie kapitału i pracy; (2) zasady funkcjonowania korporacji transnarodowych; (3)  uwarunkowania i scenariusze wykorzystania udziałowych, wierzycielskich i pochodnych instrumentów finansowych rynku kapitałowego; (4) metody i narzędzia służące wycenie inwestycji kapitałowych; (5) uwarunkowania oraz procedury doradztwa inwestycyjnego (w tym budowy portfeli inwestycyjnych - modeli alokacji aktywów); (6) zasady zarządzania ryzykiem inwestycyjnym; (7) techniki badania rynku kapitałowego.

Absolwent jest przygotowany do pracy na stanowiskach operacyjnych, analitycznych i menedżerskich wyższego szczebla zarządzania w sektorze przedsiębiorstw i instytucjach otoczenia biznesu, jak również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Specjalizacja: Rachunkowość i podatki

Specjalizacja Rachunkowość i podatki odpowiada potrzebom zgłaszanym przez rynek pracy w zakresie wszechstronnie przygotowanych absolwentów, którzy potrafią łączyć wiedzę ogólnoekonomiczną z wiedzą specjalistyczną z zakresu rachunkowości i podatków.

Absolwent specjalizacji posiada pogłębioną wiedzę, umiejętności z zakresów: (1) stosowania wybranych standardów rachunkowości; (2) wybranych aspektów budżetowania i controllingu; (3) funkcjonowania systemu kontroli finansowej w sektorze publicznym, ze szczególnym uwzględnieniem teoretycznych i praktycznych aspektów kontroli podatkowej oraz celno-skarbowej; (4) zasad wyboru i prowadzenia ewidencji podatkowych w zakresie poszczególnych podatków ze szczególnym uwzględnieniem uproszczonych form ewidencji w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych; (5) zasad formułowania strategii podatkowej, w tym narzędzi strategicznego zarządzania podatkami i metod optymalizacji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, podatku VAT oraz lokalnych.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej na stanowiskach specjalisty w zakresie rachunkowości i podatków w biurach rachunkowych, firmach doradztwa podatkowego oraz innych jednostkach gospodarczych, jak również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Specjalizacja: GOSPODARKA GLOBALNA

Absolwent specjalizacji Gospodarka globalna posiada pogłębioną wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresów m.in.: (1) uwarunkowań i kierunków procesu globalizacji oraz mechanizmów i znaczenia instytucji międzynarodowych we współczesnej gospodarce światowej; (2) analizy zagadnień dotyczących transferu technologii na arenie międzynarodowej i czynników warunkujących ten proces; (3) istoty i przyczyn zróżnicowania rozwoju społeczno-ekonomicznego na świecie, oraz czynników, kierunków i narzędzi pobudzania tego rozwoju; (4) strategii przedsiębiorstw działających na rynku globalnym; (5) analizy instrumentów finansowych.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej na stanowiskach specjalisty i analityka wyższego szczebla w organizacjach i instytucjach międzynarodowych lub krajowych współpracujących z zagranicą, przedsiębiorstwach działających na rynkach międzynarodowych, jak również do podejmowania działalności gospodarczej na własny rachunek.

Specjalizacja: GOSPODARKA ROZWOJU ZRÓWNOWAŻONEGO

Absolwent specjalizacji Gospodarka rozwoju zrównoważonego posiada pogłębioną wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresów m.in.: (1) możliwości i kluczowych kierunków zazieleniania gospodarki, w tym w obszarze gospodarki niskoemisyjnej i gospodarki obiegu zamkniętego, a także sposobów pomiaru zielonej gospodarki; (2) uwarunkowań ekonomicznych i prawnych funkcjonowania regionu oraz istoty współczesnej polityki regionalnej w Polsce i w UE; (3) współczesnych zjawisk i procesów z szeroko pojętej ekonomiki miasta; (4) miejsca, roli turystyki w rozwoju kraju i regionu, zasad funkcjonowania rynku turystycznego i rekreacyjnego oraz procesów zachodzących na nich; (5) struktury i sposobów funkcjonowania gospodarki komunalnej w Polsce; (6) uwarunkowań i mechanizmów kreowania rozwoju na poziomie gospodarki lokalnej; (7) istoty rozwoju lokalnego oraz możliwości sterowania procesami rozwojowymi w skali lokalnej.

Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej na stanowiskach specjalisty i analityka wyższego szczebla w administracji państwowej i samorządowej, przedsiębiorstwach, organizacjach i instytucjach międzynarodowych lub krajowych współpracujących z zagranicą, jak również do podejmowania działalności gospodarczej na własny rachunek. Wybór specjalizacji dokonywany jest przez większość studentów zgodnie z limitami wewnątrzuczelnianymi co do wielkości grup zajęciowych.

Szczegółowe informacje o programach studiów

Programy studiów, zawierające wykaz przedmiotów na poszczególnych semestrach znajdują się pod adresem:

https://weif.uwb.edu.pl/student/programy-i-plany-studiow/plany-studiow-2022-2023

 Dodatkowe dokumenty

1. Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:

Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:
1) świadectwo dojrzałości albo świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich wraz z suplementem w przypadku kandydata na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci załączają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski zgodne z wymogami określonymi w § 21 ust. 2,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu.

Cudzoziemcy:

1. Po zakwalifikowaniu się kandydat powinien dostarczyć na dany wydział komplet następujących dokumentów:

1) dokument uprawniający do podjęcia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w przypadku kandydata ubiegającego się o przyjęcie na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci dostarczają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu,

6) w przypadku ubiegania się na studia w języku polskim dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B1: certyfikat, świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej za granicą, w której zajęcia były prowadzone w języku polskim lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka polskiego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawiania dokumentu są stypendyści NAWA oraz kandydaci posiadający:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) Kartę Polaka,

c) świadectwo dojrzałości wydane w polskim systemie oświaty,

d) dyplom ukończenia studiów wyższych prowadzonych w polskim języku wykładowym,

7) w przypadku ubiegania się na studia w języku obcym dokument potwierdzający znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B1: certyfikat lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka obcego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawienia dokumentu są kandydaci:

a) dla których język obcy był językiem wykładowym w ukończonej szkole średniej lub na ukończonych studiach,

b) dla których język obcy jest językiem ojczystym,

c) którzy zdali maturę z języka obcego na poziomie rozszerzonym co najmniej na 80%,

d) którzy w trakcie studiów zdali egzamin z języka obcego na poziomie B1 i jest on wykazany w suplemencie do dyplomu,

8) dokument potwierdzający posiadanie (na podstawie przedłożonego oryginału):

a) polisy ubezpieczenia zdrowotnego na dany rok akademicki kształcenia w Polsce lub

b) Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, lub

c) powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, lub

d) potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na minimalną kwotę 30 000 euro,

a w przypadku braku dokumentów, o których mowa w lit. a-d, złoży oświadczenie o dostarczeniu jego kopii przed rozpoczęciem pierwszych zajęć.

2. Kandydat cudzoziemiec okazuje do wglądu własny dokument tożsamości, a w przypadku gdy dokumenty kandydata dostarcza jego pełnomocnik powinien on okazać własny dokument tożsamości oraz kopię dokumentu tożsamości kandydata.

3. Osoby, posiadające dokument zwalniający z opłat za studia, dodatkowo okazują ważną Kartę Polaka, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenie na pobyt czasowy, decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia, dokument potwierdzający status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystanie z ochrony czasowej bądź uzupełniającej, dokument potwierdzający rodzaj i stopień pokrewieństwa z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem zamieszkiwania na terenie Polski.

4. Ankieta osobowa zawierająca wymagane dane kandydata (m.in. imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, a w przypadku jego braku – nazwę i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji) zostanie wygenerowana z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

5. W przypadku wyrażenia w IRK woli otrzymania legitymacji studenckiej podanie o jej wydanie zostanie wygenerowane z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

Przyznawane kwalifikacje:

Magisterium

Dalsze studia:

Uzyskany dyplom daje podstawę ubiegania się o przyjęcie do szkoły doktorskiej oraz na studia podyplomowe.

Uprawnienia zawodowe:

Efekty kształcenia

zostały określone Uchwałą nr 3038 Senatu Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 27.04.2022 roku, dostępne na stronie internetowej Uniwersytetu w Białymstoku w Biuletynie Informacji Publicznej.

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.uwb.edu.pl/