Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Filologia polska > Filologia polska-stacjonarne 3-letnie studia I stopnia (KRK)

Filologia polska-stacjonarne 3-letnie studia I stopnia (KRK) (Fil_Pol_S1_KRK)

studia pierwszego stopnia
studia stacjonarne, 6-semestrów
Język: polski

Opis

Możesz uczęszczać na zajęcia proponowane w następujących blokach zajęć fakultatywnych:

- dziennikarstwo cyfrowe

- edytorstwo

- miasto i region – praktyki kulturowe

- współczesne bibliotekarstwo i informacja naukowa.

Czego nauczysz się podczas studiów?

Dzięki studiom pod kierunkiem świetnych naukowców i doświadczonych dydaktyków będziesz posiadać rzetelne wykształcenie ogólnohumanistyczne i polonistyczne z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa, a także przygotowanie specjalistyczne z zakresu wybranego przez Ciebie obszaru, analizowanego podczas zajęć fakultatywnych. Rozwiniesz swoje kompetencje komunikacyjne połączone z głębszym rozumieniem zjawisk społecznych, zwłaszcza w odniesieniu do komunikacji masowej. Masz także możliwość poznać język łaciński w stopniu podstawowym oraz nauczyć się wybranego języka obcego na poziomie B2.

Czym możesz się zajmować po FILOLOGII POLSKIEJ?

Będziesz przygotowany do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności redagowania tekstu, otwartość na współpracę, wszechstronność i dar przekonywania. Absolwentów filologii polskiej możesz spotkać w:

- redakcjach wydawnictw tradycyjnych i cyfrowych

- agencjach reklamowych i public relations

- agencjach informacyjnych

- branży biznesowej

- instytucjach kulturalno-oświatowych i edukacyjnych

- bibliotekach.

Program studiów jest zgodny z aktualnymi rozporządzeniami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczącymi kształcenia na studiach wyższych (dla kierunku filologia polska), w tym z „Rozporządzeniem w sprawie warunków i trybu przenoszenia osiągnięć studenta” z dn. 3.10.2006 r. dotyczącym m.in. punktacji ECTS.

KWALIFIKACJE ABSOLWENTA 

Absolwent filologii polskiej studiów pierwszego stopnia na Uniwersytecie w Białymstoku - dzięki bogatej propozycji zajęć podstawowych i kierunkowych, ale również specjalistycznych i fakultatywnych – posiada rzetelne i rozbudowane wykształcenie ogólnohumanistyczne oraz polonistyczne z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa, może również uzyskać przygotowanie specjalistyczne z zakresu dziennikarstwa cyfrowego, edytorstwa tradycyjnego, bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, promocji, wiedzy o regionie, nauczania języka polskiego. Student filologii polskiej ma szansę ugruntować i rozwinąć swoją kompetencję językową połączoną z głębszym rozumieniem zjawisk kulturowych i społecznych.

GRUPY PRZEDMIOTOWE

Programy zajęć uwzględniają najnowszą literaturę i współczesne tendencje w rozwoju języka polskiego, a także aktualne osiągnięcia teorii literatury i językoznawstwa. Program studiów oferuje także przedmioty pogłębiające znajomość kultury oraz historii.

Absolwent powinien poznać język łaciński w stopniu podstawowym oraz wybrany język obcy na poziomie B2, zgodnym z Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego.

Studia pierwszego stopnia na kierunku „filologia polska” mają na celu przekazanie wiedzy i wykształcenie umiejętności praktycznych w perspektywie przyszłego zatrudnienia absolwenta oraz przygotowanie do podjęcia studiów drugiego stopnia. Jest przygotowany do pracy w instytucjach kultury, w wydawnictwach prasowych i książkowych, w urzędach, np. jako rzecznik prasowy, specjalista od promocji, w firmach związanych z rynkiem medialnym oraz wszędzie tam, gdzie potrzebne są umiejętności przetwarzania tekstu. Absolwent studiów pierwszego stopnia jest przygotowany do podjęcia dwuletnich studiów magisterskich (drugiego stopnia) w szerokim zakresie humanistyki.

Bloki do wyboru:

- Blok zajęć fakultatywnych: Współczesne bibliotekarstwo i informacja naukowa

- Blok zajęć fakultatywnych: dziennikarstwo cyfrowe

- Blok zajęć fakultatywnych: edytorstwo

- Blok zajęć fakultatywnych: miasto i region - praktyki kulturowe

Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absolwenta: licencjat

Praktyki zawodowe

Student jest obowiązany do odbycia  praktyk zawodowych w wymiarze 40 godzin w formie i według zasad określonych przez uczelnie. 

 Dodatkowe dokumenty

1. Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:

Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:
1) świadectwo dojrzałości albo świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich wraz z suplementem w przypadku kandydata na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci załączają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski zgodne z wymogami określonymi w § 21 ust. 2,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu.

Cudzoziemcy:

1. Po zakwalifikowaniu się kandydat powinien dostarczyć na dany wydział komplet następujących dokumentów:

1) dokument uprawniający do podjęcia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w przypadku kandydata ubiegającego się o przyjęcie na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci dostarczają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu,

6) w przypadku ubiegania się na studia w języku polskim dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B1: certyfikat, świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej za granicą, w której zajęcia były prowadzone w języku polskim lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka polskiego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawiania dokumentu są stypendyści NAWA oraz kandydaci posiadający:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) Kartę Polaka,

c) świadectwo dojrzałości wydane w polskim systemie oświaty,

d) dyplom ukończenia studiów wyższych prowadzonych w polskim języku wykładowym,

7) w przypadku ubiegania się na studia w języku obcym dokument potwierdzający znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B1: certyfikat lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka obcego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawienia dokumentu są kandydaci:

a) dla których język obcy był językiem wykładowym w ukończonej szkole średniej lub na ukończonych studiach,

b) dla których język obcy jest językiem ojczystym,

c) którzy zdali maturę z języka obcego na poziomie rozszerzonym co najmniej na 80%,

d) którzy w trakcie studiów zdali egzamin z języka obcego na poziomie B1 i jest on wykazany w suplemencie do dyplomu,

8) dokument potwierdzający posiadanie (na podstawie przedłożonego oryginału):

a) polisy ubezpieczenia zdrowotnego na dany rok akademicki kształcenia w Polsce lub

b) Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, lub

c) powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, lub

d) potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na minimalną kwotę 30 000 euro,

a w przypadku braku dokumentów, o których mowa w lit. a-d, złoży oświadczenie o dostarczeniu jego kopii przed rozpoczęciem pierwszych zajęć.

2. Kandydat cudzoziemiec okazuje do wglądu własny dokument tożsamości, a w przypadku gdy dokumenty kandydata dostarcza jego pełnomocnik powinien on okazać własny dokument tożsamości oraz kopię dokumentu tożsamości kandydata.

3. Osoby, posiadające dokument zwalniający z opłat za studia, dodatkowo okazują ważną Kartę Polaka, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenie na pobyt czasowy, decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia, dokument potwierdzający status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystanie z ochrony czasowej bądź uzupełniającej, dokument potwierdzający rodzaj i stopień pokrewieństwa z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem zamieszkiwania na terenie Polski.

4. Ankieta osobowa zawierająca wymagane dane kandydata (m.in. imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, a w przypadku jego braku – nazwę i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji) zostanie wygenerowana z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

5. W przypadku wyrażenia w IRK woli otrzymania legitymacji studenckiej podanie o jej wydanie zostanie wygenerowane z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej. 

Przyznawane kwalifikacje:

Licencjat

Dalsze studia:

Uzyskany dyplom daje podstawę do ubiegania się o przyjęcie na studia drugiego stopnia i studia podyplomowe.

Uprawnienia zawodowe:

Efekty kształcenia

efekty kształcenia dla kierunku studiów zostały określone Uchwałą nr 1250 Senatu Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 30 maja 2012 r., dostępne na stronie internetowej Uniwersytetu w Białymstoku w Biuletynie Informacji Publicznej.

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.uwb.edu.pl/