Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Fizyka > Fizyka-stacjonarne 3-letnie studia I stopnia (KRK)

Fizyka-stacjonarne 3-letnie studia I stopnia (KRK) (Fiz_S1_KRK)

studia pierwszego stopnia
studia stacjonarne, 6-semestrów
Język: polski

Opis

1) Charakterystyka studiów

Kierunek studiów fizyka pierwszego stopnia należy do obszaru kształcenia w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.

Wydział Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku w ramach stacjonarnych 3 letnich studiów I stopnia oferuje następujące specjalności:

- FIZYKA O PROFILU OGÓLNYM

- FIZYKA GIER KOMPUTEROWYCH I ROBOTÓW

- FIZYKA MEDYCZNA

Ukończenie studiów przed upływem tego okresu jest możliwe po spełnieniu warunków przewidzianych w regulaminie studiów. Łączna liczba punktów ECTS  konieczna do uzyskania kwalifikacji odpowiadających poziomowi kształcenia wynosi 180-186.

Możliwość uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu nauczyciela.

2) Kwalifikacje absolwenta

Absolwent kierunku fizyka ma dostęp do rynku pracy na CAŁYM ŚWIECIE.

FIZYKA O PROFILU OGÓLNYM

Fizyka jest dziedziną nauki, której przedmiotem badań są procesy zachodzące w przyrodzie i prawa rządzące funkcjonowaniem świata. Osiągnięcia fizyki były i są podstawą rozwoju cywilizacyjnego i gospodarczego. Studia z fizyki pozwalają nie tylko na zrozumienie elementarnych zjawisk przyrody ale również współczesnych procesów społecznych i gospodarczych. Absolwent fizyki może pokierować swoim rozwojem w dowolnym kierunku.

Celem kształcenia jest przygotowanie kadry fizyków do pracy w laboratoriach badawczych i przemysłowych. Absolwenci kierunku będą mogli spełniać rolę kompetentnych partnerów kadry badawczej lub technicznej oraz pełnić rolę doradców w zakresie rozwiązań wykorzystujących osiągnięcia fizyki. Absolwenci po ukończeniu dodatkowego kursu pedagogicznego będą merytorycznie przygotowani do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotów ścisłych w szkołach I etapu edukacji. Będą również przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Moduły przedmiotów wchodzące w skład programu studiów specjalności FIZYKA OGÓLNA: podstawy fizyki, narzędzia matematyki, elementy fizyki teoretycznej, narzędzia informatyki, zastosowania fizyki, kształcenie ogólne, podsumowanie kształcenia

Szczegółowy opis specjalności na stronie Wydziału Fizyki

FIZYKA GIER KOMPUTEROWYCH I ROBOTÓW

Ta specjalność na kierunku fizyka jest połączeniem zajęć komputerowych z nauką fizyki. Takie interdyscyplinarne podejście jest kluczowym elementem do tworzenia gier komputerowych oraz budowaniem/funkcjonowaniem robotów. To dużo więcej niż „sama informatyka”, gdyż ucząc fizyki jednocześnie uczymy programowania bazując na poznawanych zjawiskach. Nauczysz się pisać programy rozwiązujące zagadnienia ruchu planet w Układzie Słonecznym, symulacji falującego na wietrze materiału czy też skomplikowanych zagadnień przepływów płynów. Wyniki tych symulacji będziesz w stanie przedstawić na ekranie komputera dzięki poznaniu programowania grafiki 3D lub gotowym narzędziom do wizualizacji. W ten sposób poznasz jak tworzy się gry wideo oraz jak tworzy się silniki fizyczne do takich gier. Zajęcia z elektroniki wprowadzą Cię do podstaw obwodów elektrycznych, które jednocześnie z nauczaniem fizyki pozwolą zrozumieć jak działają układy elektroniczne. Ale to nie wszystko – to właśnie u nas wykorzystasz poznaną wiedzę podczas programowania elektroniki. Zaczynamy od programowania mikrokontrolerów, by na kolejnych semestrach przejść do układów ze zintegrowanymi kartami sieciowymi aż w końcu poznajemy komputery jednopłytkowe. W ten sposób zbudujesz swoje pierwsze roboty, które po poznaniu kolejnych narzędzi będą mogły stać się inteligentnymi robotami lub zaawansowanymi urządzeniami tzw. Internetu Rzeczy. Nauczamy także używania programów do tworzenia grafiki 2D oraz 3D, koncentrując się na modelowaniu. Kolejne semestry rozwijają modelowanie w projektowanie druku 3D, który spina całość bloku zajęć robotycznych – gdyż każdy robot potrzebuje indywidualnej obudowy, którą będziesz w stanie samodzielnie zaprojektować! Modelowanie to także poznanie tworzenia obiektów do gier wideo, dla których przygotowane są indywidualne zajęcia. Bardzo istotne jest to, że programowania uczymy „od zera” - nie wymagamy od studentów pierwszego roku znajomości tej sztuki. Na tej specjalności absolwent pozna nowoczesne technologie takie jak:

-programowanie w językach: C, C++, Python, JavaScript,

-programowanie efektów fizycznych w grach komputerowych,

-programowanie trójwymiarowej grafiki w czasie rzeczywistym (OpenGL),

-wykorzystanie klastrów obliczeniowych (system operacyjny Linux),

-tworzenie grafiki 2D (grafika wektorowa i rastrowa: GIMP, Inkscape),

-tworzenie gier 2D/3D (LibGDX, Box2D, GoDOT),

-modelowanie 3D i animacje (blender),

-tworzenie robotów (LabView, Arduino, ESP8266, RaspberryPi),

-oprogramowanie elektroniki (LinkIt Smart 7688, protokoły Modbus TCP i Modbus RTU),

-IoT, Internet Rzeczy (ESP8266, RaspberryPi),

-projektowanie i druk 3D (FreeCAD, OpenSCAD).

Proponowane przez nas narzędzia i technologie uzyskały aprobatę Rady Specjalności z udziałem przedstawicieli lokalnego sektora przedsiębiorczości rynku IT. Zdobyta wiedza pozwoli naszemu absolwentowi na elastyczne odnalezienie się na ryku pracy nowoczesnych technologii – wschodzący sektor gospodarki, gdzie Polska może zostać jednym ze światowych liderów.

Proponowane przez nas narzędzia i technologie uzyskały aprobatę Rady Specjalności z udziałem przedstawicieli lokalnego sektora przedsiębiorczości rynku IT. Zdobyta wiedza pozwoli naszemu absolwentowi na elastyczne odnalezienie się na ryku pracy nowoczesnych technologii – wschodzący sektor gospodarki, gdzie Polska może zostać jednym ze światowych liderów.

Moduły przedmiotów wchodzące w skład programu studiów specjalności FIZYKA GIER KOMPUTEROWYCH I ROBOTÓW: podstawy fizyki, narzędzia matematyki, kształcenie praktyczne i specjalistyczne, narzędzia informatyki, kształcenie ogólne, podsumowanie kształcenia.

Szczegółowy opis specjalności na stronie Wydziału Fizyki.

FIZYKA MEDYCZNA

Fizyka medyczna jest interdyscyplinarnym kierunkiem kształcenia, przygotowującym specjalistów do pracy w różnorodnych placówkach medycznych oraz ośrodkach naukowo badawczych. Rozwój zaawansowanych technik diagnostycznych i terapeutycznych powoduje, że fizyk medyczny jest obecnie bardzo ważnym partnerem w zespołach medycznych. Głównym zadaniem fizyków medycznych jest wspomaganie obszarów medycyny wymagających zastosowania wiedzy z zakresu fizyki. Połączenie wiedzy z fizyki z pokrewnymi dziedzinami nauki takimi jak chemia, biologia i informatyka stanowią podstawę najnowszych osiągnięć diagnostyki i terapii medycznej.

Celem kształcenia jest przygotowanie kadry fizyków do pracy w jednostkach służby zdrowia oraz odpowiednich laboratoriach badawczych i przemysłowych. Absolwenci kierunku będą mogli spełniać rolę kompetentnych partnerów kadry lekarskiej, badawczej lub technicznej oraz pełnić rolę doradców w zakresie rozwiązań wykorzystujących osiągnięcia fizyki – ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań w diagnostyce i terapii medycznej. Absolwenci po ukończeniu kursu pedagogicznego będą merytorycznie przygotowani do wykonywania zawodu nauczyciela przedmiotów ścisłych w szkołach I etapu edukacji. Będą również przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Moduły przedmiotów wchodzące w skład programu studiów profilu FIZYKA MEDYCZNA: podstawy fizyki, narzędzia matematyki, elementy fizyki teoretycznej, narzędzia informatyki, zastosowania fizyki w medycynie i technice, kształcenie specjalistyczne i praktyczne (w zakresie medycyny, biofizyki i chemii), kształcenie ogólne, podsumowanie kształcenia.

Szczegółowy opis specjalności na stronie Wydziału Fizyki.

Szczegółowy opis kierunkowych efektów kształcenia, program studiów oraz karty przedmiotów dla WSZYSTKICH profili dostępne są na stronach:

Strona Wydziału Fizyki -> Kandydaci -> Studia -> Studia stacjonarne

Strona Wydziału Fizyki -> kandydaci -> Rekrutacja

Absolwent studiów I stopnia fizyki uzyskuje tytuł zawodowy licencjata.

Zajęcia na Wydziale Fizyki odbywają się w nowoczesnym budynku będącym częścią kampusu uniwersyteckiego. Do dyspozycji studentów są teraz nowoczesne laboratoria umożliwiające prowadzenie badań i kształcenie nowych kadr z fizyki, fizyki medycznej i fizyki gier komputerowych i robotów na światowym poziomie.

 Dodatkowe dokumenty

1. Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:

Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:
1) świadectwo dojrzałości albo świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich wraz z suplementem w przypadku kandydata na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci załączają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski zgodne z wymogami określonymi w § 21 ust. 2,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu.

Cudzoziemcy:

1. Po zakwalifikowaniu się kandydat powinien dostarczyć na dany wydział komplet następujących dokumentów:

1) dokument uprawniający do podjęcia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w przypadku kandydata ubiegającego się o przyjęcie na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci dostarczają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu,

6) w przypadku ubiegania się na studia w języku polskim dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B1: certyfikat, świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej za granicą, w której zajęcia były prowadzone w języku polskim lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka polskiego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawiania dokumentu są stypendyści NAWA oraz kandydaci posiadający:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) Kartę Polaka,

c) świadectwo dojrzałości wydane w polskim systemie oświaty,

d) dyplom ukończenia studiów wyższych prowadzonych w polskim języku wykładowym,

7) w przypadku ubiegania się na studia w języku obcym dokument potwierdzający znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B1: certyfikat lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka obcego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawienia dokumentu są kandydaci:

a) dla których język obcy był językiem wykładowym w ukończonej szkole średniej lub na ukończonych studiach,

b) dla których język obcy jest językiem ojczystym,

c) którzy zdali maturę z języka obcego na poziomie rozszerzonym co najmniej na 80%,

d) którzy w trakcie studiów zdali egzamin z języka obcego na poziomie B1 i jest on wykazany w suplemencie do dyplomu,

8) dokument potwierdzający posiadanie (na podstawie przedłożonego oryginału):

a) polisy ubezpieczenia zdrowotnego na dany rok akademicki kształcenia w Polsce lub

b) Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, lub

c) powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, lub

d) potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na minimalną kwotę 30 000 euro,

a w przypadku braku dokumentów, o których mowa w lit. a-d, złoży oświadczenie o dostarczeniu jego kopii przed rozpoczęciem pierwszych zajęć.

2. Kandydat cudzoziemiec okazuje do wglądu własny dokument tożsamości, a w przypadku gdy dokumenty kandydata dostarcza jego pełnomocnik powinien on okazać własny dokument tożsamości oraz kopię dokumentu tożsamości kandydata.

3. Osoby, posiadające dokument zwalniający z opłat za studia, dodatkowo okazują ważną Kartę Polaka, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenie na pobyt czasowy, decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia, dokument potwierdzający status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystanie z ochrony czasowej bądź uzupełniającej, dokument potwierdzający rodzaj i stopień pokrewieństwa z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem zamieszkiwania na terenie Polski.

4. Ankieta osobowa zawierająca wymagane dane kandydata (m.in. imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, a w przypadku jego braku – nazwę i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji) zostanie wygenerowana z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

5. W przypadku wyrażenia w IRK woli otrzymania legitymacji studenckiej podanie o jej wydanie zostanie wygenerowane z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

Przyznawane kwalifikacje:

Licencjat

Dalsze studia:

możliwość kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia

Uprawnienia zawodowe:

Efekty kształcenia

Uchwała nr 2724 Senatu Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 24 czerwca 2020 roku, dostępna na stronie internetowej Uniwersytetu w Białymstoku w Biuletynie Informacji Publicznej.

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.uwb.edu.pl/