Uniwersytet w Białymstoku - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Studia II stopnia > Filologia obca nauczycielska > Filologia obca nauczycielska-stacjonarne 2-letnie studia II stopnia (PRK)

Filologia obca nauczycielska-stacjonarne 2-letnie studia II stopnia (PRK) (Fil_Obc_Naucz_S2_PRK)

studia drugiego stopnia
studia stacjonarne, 4-semestry
Język: angielski, polski

Opis

W ramach tego kierunku możesz wybrać studia w 2 modułach specjalizacyjnych:

- filologia angielska,
- filologia rosyjska.

Czego nauczysz się podczas studiów?

Poza pogłębieniem praktycznych umiejętności językowych zgodnie z wybranym modułem specjalizacyjnym (poziom C2) zapewnimy Ci rzetelną wiedzę z zakresu literaturoznawstwa i językoznawstwa, jak również odpowiednie przygotowanie pedagogiczno-psychologiczne, wiedzę z zakresu nowoczesnej dydaktyki, emisji głosu, technologii informacyjnej czy ochrony własności intelektualnej. Studia pod kierunkiem świetnych naukowców i doświadczonych dydaktyków pozwolą Ci także zdobyć kompetencje do prowadzenia badań w wybranej dyscyplinie oraz udoskonalić swoje umiejętności w sferze rozwiązywania problemów zawodowych i koordynowania pracy zespołowej.

Czym możesz się zajmować po FILOLOGII OBCEJ NAUCZYCIELSKIEj?

Zdobędziesz wiedzę i umiejętności konieczne do wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego lub nauczyciela języka rosyjskiego w różnych typach szkół oraz gruntowną wiedzę z zakresu językoznawstwa, językoznawstwa stosowanego, literaturoznawstwa i kulturoznawstwa. Będziesz przygotowany/-a do pracy wszędzie tam, gdzie potrzebne są kompetencje językowe na wysokim poziomie, umiejętność tworzenia i redagowania tekstów obcojęzycznych, otwartość na współpracę i dar przekonywania.

Absolwentów filologii obcej nauczycielskiej możesz spotkać przede wszystkim w:

- szkołach,

- innych instytucjach zajmujących się kształceniem dzieci i dorosłych,

- instytucjach kultury,
- a także w wydawnictwach, środkach masowego przekazu i sektorze usług

Kwalifikacje absolwenta

Oprócz wysokich kompetencji językowych (poziom C2) absolwent studiów drugiego stopnia posiada podstawowe umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela języka obcego. Po ukończeniu studiów – w zależności od wybranego modułu specjalizacyjnego (Filologia angielska lub Filologia rosyjska) – jest przygotowany do pracy w zawodzie nauczyciela języka angielskiego/ nauczyciela języka rosyjskiego. Ponadto ma gruntowną wiedzę z zakresu językoznawstwa/językoznawstwa stosowanego, literaturoznawstwa i kulturoznawstwa. Posiada umiejętność integrowania wiedzy z różnych dyscyplin humanistycznych oraz jej zastosowania w typowych i nietypowych sytuacjach profesjonalnych; potrafi samodzielnie rozwiązywać problemy zawodowe i wydawać opinie w zakresie uzyskanych kompetencji. Absolwent charakteryzuje się postawą otwartości wobec innych języków i kultur.

Tytuł zawodowy uzyskiwany przez absowlenta

 magister 

Grupy zajęć objętych programem studiów:

  • Przygotowanie pedagogiczno-psychologiczne,
  • Podstawy dydaktyki i emisja głosu,
  • Dydaktyka nauczania języka angielskiego/Dydaktyka nauczania języka rosyjskiego,
  • Praktyczna znajomość języka angielskiego/Praktyczna znajomość języka rosyjskiego,
  • Blok językoznawstwa/językoznawstwa stosowanego,
  • Zajęcia fakultatywne: językoznawstwo/językoznawstwo stosowane,
  • Blok literaturoznawczo-kulturoznawczy,
  • Zajęcia fakultatywne literaturoznawczo-kulturoznawcze,
  • Przedmioty uzupełniające: ochrona własności intelektualnej, technologia informacyjna, język obcy -specjalistyczny warsztat językowy, lektorat języka obcego,
  • Seminarium magisterskie,
  • Praktyki nauczycielskie.

 Dodatkowe dokumenty

1. Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:

Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:
1) świadectwo dojrzałości albo świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich wraz z suplementem w przypadku kandydata na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci załączają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski zgodne z wymogami określonymi w § 21 ust. 2,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu.

Cudzoziemcy:

1. Po zakwalifikowaniu się kandydat powinien dostarczyć na dany wydział komplet następujących dokumentów:

1) dokument uprawniający do podjęcia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w przypadku kandydata ubiegającego się o przyjęcie na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci dostarczają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu,

6) w przypadku ubiegania się na studia w języku polskim dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B1: certyfikat, świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej za granicą, w której zajęcia były prowadzone w języku polskim lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka polskiego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawiania dokumentu są stypendyści NAWA oraz kandydaci posiadający:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) Kartę Polaka,

c) świadectwo dojrzałości wydane w polskim systemie oświaty,

d) dyplom ukończenia studiów wyższych prowadzonych w polskim języku wykładowym,

7) w przypadku ubiegania się na studia w języku obcym dokument potwierdzający znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B1: certyfikat lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka obcego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawienia dokumentu są kandydaci:

a) dla których język obcy był językiem wykładowym w ukończonej szkole średniej lub na ukończonych studiach,

b) dla których język obcy jest językiem ojczystym,

c) którzy zdali maturę z języka obcego na poziomie rozszerzonym co najmniej na 80%,

d) którzy w trakcie studiów zdali egzamin z języka obcego na poziomie B1 i jest on wykazany w suplemencie do dyplomu,

8) dokument potwierdzający posiadanie (na podstawie przedłożonego oryginału):

a) polisy ubezpieczenia zdrowotnego na dany rok akademicki kształcenia w Polsce lub

b) Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, lub

c) powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, lub

d) potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na minimalną kwotę 30 000 euro,

a w przypadku braku dokumentów, o których mowa w lit. a-d, złoży oświadczenie o dostarczeniu jego kopii przed rozpoczęciem pierwszych zajęć.

2. Kandydat cudzoziemiec okazuje do wglądu własny dokument tożsamości, a w przypadku gdy dokumenty kandydata dostarcza jego pełnomocnik powinien on okazać własny dokument tożsamości oraz kopię dokumentu tożsamości kandydata.

3. Osoby, posiadające dokument zwalniający z opłat za studia, dodatkowo okazują ważną Kartę Polaka, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenie na pobyt czasowy, decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia, dokument potwierdzający status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystanie z ochrony czasowej bądź uzupełniającej, dokument potwierdzający rodzaj i stopień pokrewieństwa z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem zamieszkiwania na terenie Polski.

4. Ankieta osobowa zawierająca wymagane dane kandydata (m.in. imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, a w przypadku jego braku – nazwę i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji) zostanie wygenerowana z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

5. W przypadku wyrażenia w IRK woli otrzymania legitymacji studenckiej podanie o jej wydanie zostanie wygenerowane z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

Przyznawane kwalifikacje:

Magisterium

Dalsze studia:

Uzyskany dyplom daje podstawę ubiegania się o przyjęcie do szkoły doktorskiej oraz na studia podyplomowe.

Uprawnienia zawodowe:

Oprócz wysokich kompetencji językowych (poziom C2) absolwent studiów drugiego stopnia posiada podstawowe umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu nauczyciela języka obcego. Po ukończeniu studiów – w zależności od wybranego modułu specjalizacyjnego (Filologia angielska lub Filologia rosyjska) – jest przygotowany do pracy w zawodzie nauczyciela języka angielskiego/ nauczyciela języka rosyjskiego. Ponadto ma gruntowną wiedzę z zakresu językoznawstwa/językoznawstwa stosowanego, literaturoznawstwa i kulturoznawstwa. Posiada umiejętność integrowania wiedzy z różnych dyscyplin humanistycznych oraz jej zastosowania w typowych i nietypowych sytuacjach profesjonalnych; potrafi samodzielnie rozwiązywać problemy zawodowe i wydawać opinie w zakresie uzyskanych kompetencji. Absolwent charakteryzuje się postawą otwartości wobec innych języków i kultur.

Efekty kształcenia

Efekty kształcenia dla kierunku studiów zostały określone Uchwałą nr 2914 Senatu Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 26 maja 2021 r., dostępne na stronie internetowej Uniwersytetu w Białymstoku w Biuletynie Informacji Publicznej.

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.uwb.edu.pl/