Uniwersytet w Białymstoku - Central Authentication SystemYou are not logged in | log in
Study programmes > All studies > Computer Science > 3-year 1 cycle full-time study

3-year 1 cycle full-time study (Inf_S1_KRK)

(in Polish: Informatyka-stacjonarne 3-letnie studia I stopnia (KRK))
first cycle programme
full-time, 3-year
Language: Polish

Opis 

Studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku informatyka trwają 3 lata (6 semestrów). Kończą się obroną pracy dyplomowej i uzyskaniem tytułu licencjata.

Kierunek informatyka należy do dyscypliny informatyka dziedziny nauk ścisłych i przyrodniczych. Zdefiniowane dla kierunku efekty uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych obejmują wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki i jej zastosowań. Studenci zaliczają przedmioty, w których skład wchodzą obowiązkowe przedmioty kierunkowe oraz przedmioty do wyboru pogłębiające wiedzę i umiejętności w zakresie wybranych zastosowań informatyki.

W zdecydowanej większości są to zajęcia o charakterze praktycznym. Ważnym elementem studiów jest również zaliczenie 3 tygodniowych praktyk zawodowych po zakończeniu 4 semestru. Studenci uczestniczą także w zajęciach o profilu matematycznym oraz ogólnoakademickim (język obcy, wykłady z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych i w zajęciach wychowania fizycznego). Studia kończą się obroną pracy dyplomowej (licencjackiej) i uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata.

 

Wymagania wstępne

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia pierwszego stopnia na kierunek informatyka powinni posiadać podstawową wiedzę w zakresie nauk ścisłych oraz zainteresowania związane z informatyką. W postępowaniu kwalifikacyjnym brany jest pod uwagę wynik egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu na poziomie podstawowym lub rozszerzonym, wskazanego przez kandydata spośród następujących: informatyka, matematyka, fizyka, fizyka i astronomia. Istnieje również możliwość zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego laureatów i finalistów stopnia centralnego wybranych olimpiad i konkursów.

Wybrane przedmioty obowiązkowe objęte programem studiów:

Programowanie strukturalne, Programowanie w języku Python, Programowanie obiektowe, Programowanie zaawansowane, Bazy danych, Programowanie w Internecie, Systemy operacyjne, Technologie sieciowe, Grafika i komunikacja człowiek-komputer, Programowanie w środowiskach graficznych, Algorytmy i struktury danych, Architektura systemów komputerowych, Sztuczna inteligencja, Programowanie równoległe i rozproszone, Elementy teorii automatów i języków formalnych, Metody obliczeniowe, Inżynieria oprogramowania, Projekt zespołowy, Logika i teoria mnogości, Metody probabilistyczne i statystyka, Analiza matematyczna, Równania różniczkowe i różnicowe, Algebra liniowa z geometrią analityczną, Matematyka dyskretna, Etyka informatyczna.

Wybrane przedmioty fakultatywne objęte programem studiów:

Programowanie w technologii .NET, Programowanie funkcyjne, Programowanie komponentowe, Wzorce projektowe, Informatyka medyczna, Bioinformatyka, Frameworki i biblioteki internetowe, Metody modelowania i symulacji komputerowej, Cyfrowe przetwarzanie sygnałów, Metody komputerowe w technice, Metody optymalizacji.

Link do programu studiów i efektów uczenia się:

https://informatyka.uwb.edu.pl/kandydat/informatyka

Kwalifikacje absolwenta

Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku informatyka posiada wszechstronną wiedzę informatyczną i gruntowne przygotowanie praktyczne, które umożliwią szybkie uzupełnianie wiedzy w zmieniającej się rzeczywistości informatycznej oraz dostosowanie do potrzeb rynku pracy. W szczególności absolwent zdobywa umiejętność realizacji i weryfikacji komponentów systemów informatycznych zgodnie z ich specyfikacją, administrowania średniej wielkości systemami informatycznymi oraz praktycznego posługiwania się narzędziami informatycznymi. Posiada znajomość metod programowania (programowanie: niskopoziomowe, imperatywne, obiektowe, zdarzeniowe, równoległe i rozproszone), środowisk i technologii programistycznych (m.in. środowisk graficznych, okienkowych i internetowych), systemów operacyjnych, sieci komputerowych oraz baz danych umożliwiającą czynny udział w realizacji projektów informatycznych zgodnie z wymogami inżynierii oprogramowania. Nabywa również umiejętność pracy zespołowej przy wytwarzaniu oprogramowania. Cechuje go bardzo dobre przygotowanie z zakresu przedmiotów podstawowych jak również teoretycznych podstaw informatyki (algorytmika, teoria automatów i teoria języków formalnych).

Absolwent może znaleźć zatrudnienie jako projektant, programista lub serwisant systemów informatycznych, administrator systemów komputerowych, twórca i administrator sieci komputerowych, specjalista od ochrony danych i bezpieczeństwa systemów informatycznych. Będzie przygotowany do podjęcia pracy w sekcjach informatycznych w administracji państwowej i samorządowej oraz do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w zakresie informatyki i w dziedzinach pokrewnych. Absolwent może ubiegać się o przyjęcie na studia informatyczne drugiego stopnia zarówno na Wydziale Informatyki UwB, jak też w wiodących uczelniach krajowych i zagranicznych.

 

Warunki ukończenia studiów:

Warunkiem ukończenia studiów jest zaliczenie wszystkich przewidzianych Programem Studiów grup zajęć.

 Dodatkowe dokumenty

1. Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:

Od kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia wymagane są następujące dokumenty:
1) świadectwo dojrzałości albo świadectwo dojrzałości i zaświadczenie o wynikach egzaminu maturalnego z poszczególnych przedmiotów w przypadku kandydata na studia pierwszego stopnia lub jednolite studia magisterskie,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich wraz z suplementem w przypadku kandydata na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci załączają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski zgodne z wymogami określonymi w § 21 ust. 2,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu.

Cudzoziemcy:

1. Po zakwalifikowaniu się kandydat powinien dostarczyć na dany wydział komplet następujących dokumentów:

1) dokument uprawniający do podjęcia studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich,

2) dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich w przypadku kandydata ubiegającego się o przyjęcie na studia drugiego stopnia lub zaświadczenie o ukończeniu studiów zawierające informacje o poziomie, kierunku i profilu studiów, uzyskanym tytule zawodowym i słownie określonym wyniku ukończenia studiów (osoba ta, w terminie 30 dni od dnia wydania jej dyplomu ukończenia studiów, przedkłada dyplom w uczelni, pod rygorem skreślenia z listy studentów);

w przypadku uzyskania dokumentu uprawniającego do podjęcia studiów za granicą kandydaci dostarczają zalegalizowane lub opatrzone apostille dokumenty wraz z ich uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski,

3) pełnomocnictwo do złożenia dokumentów, w przypadku gdy dokumenty kandydata składane są przez osobę trzecią,

4) zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie studiów w przypadku osób niepełnoletnich,

5) dokument potwierdzający posiadanie tytułu laureata lub finalisty olimpiady lub konkursu wydanego przez komitet organizacyjny olimpiady lub konkursu,

6) w przypadku ubiegania się na studia w języku polskim dokument potwierdzający znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B1: certyfikat, świadectwo ukończenia szkoły ponadpodstawowej za granicą, w której zajęcia były prowadzone w języku polskim lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka polskiego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawiania dokumentu są stypendyści NAWA oraz kandydaci posiadający:

a) zezwolenie na pobyt stały,

b) Kartę Polaka,

c) świadectwo dojrzałości wydane w polskim systemie oświaty,

d) dyplom ukończenia studiów wyższych prowadzonych w polskim języku wykładowym,

7) w przypadku ubiegania się na studia w języku obcym dokument potwierdzający znajomość języka obcego na poziomie co najmniej B1: certyfikat lub potwierdzenie uczelni uzyskane w procesie rekrutacji, że znajomość języka obcego jest wystarczająca do podjęcia nauki w tym języku; zwolnieni z konieczności przedstawienia dokumentu są kandydaci:

a) dla których język obcy był językiem wykładowym w ukończonej szkole średniej lub na ukończonych studiach,

b) dla których język obcy jest językiem ojczystym,

c) którzy zdali maturę z języka obcego na poziomie rozszerzonym co najmniej na 80%,

d) którzy w trakcie studiów zdali egzamin z języka obcego na poziomie B1 i jest on wykazany w suplemencie do dyplomu,

8) dokument potwierdzający posiadanie (na podstawie przedłożonego oryginału):

a) polisy ubezpieczenia zdrowotnego na dany rok akademicki kształcenia w Polsce lub

b) Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, lub

c) powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, lub

d) potwierdzenia pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów leczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na minimalną kwotę 30 000 euro,

a w przypadku braku dokumentów, o których mowa w lit. a-d, złoży oświadczenie o dostarczeniu jego kopii przed rozpoczęciem pierwszych zajęć.

2. Kandydat cudzoziemiec okazuje do wglądu własny dokument tożsamości, a w przypadku gdy dokumenty kandydata dostarcza jego pełnomocnik powinien on okazać własny dokument tożsamości oraz kopię dokumentu tożsamości kandydata.

3. Osoby, posiadające dokument zwalniający z opłat za studia, dodatkowo okazują ważną Kartę Polaka, zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenie na pobyt czasowy, decyzję w sprawie stwierdzenia polskiego pochodzenia, dokument potwierdzający status uchodźcy nadany w Rzeczypospolitej Polskiej lub korzystanie z ochrony czasowej bądź uzupełniającej, dokument potwierdzający rodzaj i stopień pokrewieństwa z obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej pod warunkiem zamieszkiwania na terenie Polski.

4. Ankieta osobowa zawierająca wymagane dane kandydata (m.in. imię (imiona) i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, numer PESEL, a w przypadku jego braku – nazwę i numer dokumentu tożsamości, adres zamieszkania oraz adres do korespondencji) zostanie wygenerowana z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

5. W przypadku wyrażenia w IRK woli otrzymania legitymacji studenckiej podanie o jej wydanie zostanie wygenerowane z IRK do teczki akt osobowych studenta prowadzonej w postaci elektronicznej.

Qualification awarded:

(in Polish) Licencjat

Access to further studies:

2nd degree studies

Professional status:

Learning outcomes

The resolution number 1250 of the Academic Senate of the University of Bialystok dated 30 May 2012. The resolution is available on the University of Bialystok website in the Public Information Bulletin.

Admission procedures:

Visit the following page for details on admission procedures: https://irk.uwb.edu.pl/