Umiędzynarodowienie krajowego obrotu prawnego 270-NPS3-4KSUK
Forma studiów – stacjonarne
Rodzaj przedmiotu – obowiązkowy
Dziedzina i dyscyplina nauki – nauki społeczne i nauki prawne.
Rok studiów/semestr – rok II-IV, semestr III-VII.
Wymagania wstępne – brak.
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć – 15 godzin konwersatorium.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA, absolwent zna i rozumie:
SDNS_WG02 - Specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk społecznych. Rozumie istotę zjawisk i procesów społecznych, w tym: gospodarczych, kulturowych, prawnych oraz ich uwarunkowania, a także czynniki na nie wpływające.
SDNS_WG03 - Rozwój nauk społecznych oraz jego wpływ na współczesne teorie. Zna główne nurty i kierunki nauk w dyscyplinie nauk prawnych.
SDNS_WG04 - Pogłębioną wiedzę na temat głównych metod badawczych stosowanych w naukach społecznych, w dyscyplinie nauk prawnych. Zna metody ilościowe i jakościowe służące do analizy współczesnych zjawisk i procesów społeczno, gospodarczych, prawnych i edukacyjnych.
SDNS_WK01 - Złożoność systemów społecznych i zna problemy współczesnego świata.
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:
SDNS_UW01 - Wykorzystując wiedzę z dziedziny nauk społecznych oraz adekwatną metodologię nauk identyfikować problemy badawcze, zadawać pytania badawcze dotyczące funkcjonowania społeczeństwa oraz przedstawić potencjalne sposoby ich rozwiązywania.
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent jest gotów do:
SDNS_KK03 - Uznawania znaczenia wiedzy w rozwiązywaniu problemów poznawczych i praktycznych.
SDNS_KR01 - Podjęcia badań w sposób obiektywny, zgodnie z zasadami dobrych praktyk, bez ulegania naciskom grup interesu.
Sposoby weryfikacji efektów uczenia się: zaliczenie na ocenę (poza obecnością na zajęciach i aktywnością w dyskusjach rozliczenie przedmiotu wymaga przedstawienia koncepcji/zarysu artykułu obejmującego wybrane ujęcie przedmiotowej materii w odniesieniu do rozprawy doktorskiej danego doktoranta).
Kryteria oceniania
Metody dydaktyczne: konwersatorium – krótkie prezentacje przez prowadzącego; dyskusja, w tym dyskusja panelowa na zadany temat; analiza poszczególnych form opracowań naukowych oraz sposobów ich konstruowania i prezentowania; praca zespołowa, prezentacja multimedialna, autoprezentacja. W następstwie – identyfikacja obszarów badawczych i precyzowanie tematów artykułów pozwalających zbadać przedmiotowe kwestie w odniesieniu do materii rozprawy doktorskiej – z korzyścią dla niej i wartością dodaną – w postaci publikacji post-zaliczeniowej.
Kryteria oceniania:
Warunkiem dopuszczenia do zaliczenia konwersatorium jest posiadanie przez studenta nie więcej niż 1 nieobecności (2 godz.) na zajęciach. W przypadku opuszczenia przez studenta (z jakiejkolwiek przyczyny) więcej niż 1 zajęć, jest on zobowiązany do odrobienia nieobecności poprzez odpowiedź ustną na dyżurze z zakresu materiału, który był opracowywany na przedmiotowych zajęciach, lub w innej formie uzgodnionej indywidualnie z prowadzącym. Odrabianie nieobecności powinno nastąpić w terminie 2 tygodni od chwili ustania przyczyny nieobecności na zajęciach.
Zaliczenie konwersatorium polega na przedstawieniu koncepcji/zarysu artykułu obejmującego wybrane ujęcie przedmiotowej materii w odniesieniu do rozprawy doktorskiej danego doktoranta.
Zaliczenie przedmiotu na ocenę na podstawie:
a) przygotowanej/-ego samodzielnie (zgodnie z prezentowanymi na zajęciach wymogami) koncepcji/zarysu tekstu naukowego – składowa stanowiąca 40% oceny końcowej
b) przedstawienie przygotowanej samodzielnie (zgodnie z prezentowanymi na zajęciach wymogami) naukowej prezentacji koncepcji/zarysu publikacji – składowa stanowiąca 40% oceny końcowej
c) obecności na zajęciach i stopnia aktywności doktoranta na zajęciach – składowe stanowiące 20% oceny końcowej.
Skala ocen: od 2 do 5 zgodnie z poniższą punktacją:
91-100% punktów możliwych do zdobycia – 5 (bdb)
81-90% – 4,5 (db+)
71-80% – 4 (db)
61-70% – 3,5 (dst+)
51-60% – 3 (dst)
0-50% – 2 (ndst)
W zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej zastrzega się możliwość przeprowadzenia zaliczenia przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. E. Babbie, Podstawy badań społecznych, Warszawa 2013 (lub wcześniejsze wydania)
2. M. Evans (ed.), International Law, II-IV edition, Oxford 2006-2014
3. W. Czapliński, A. Wyrozumska, Prawo międzynarodowe publiczne. Zagadnienia systemowe, wyd. 3., Warszawa 2014
4. W. Czapliński, A. Wyrozumska, Sędzia krajowy wobec prawa międzynarodowego, Warszawa 2001
5. M. Perkowski, Międzynarodowa współpraca województw w prawie i praktyce, Białystok 2013
6. „Białostockie Studia Prawnicze” 2012, nr 12, pod red. nauk. M. Perkowskiego
7. Współpraca transgraniczna. Aspekty prawno-ekonomiczne, pod red. M. Perkowskiego, Białystok 2010
8. Umiędzynarodowienie krajowego obrotu prawnego. Tom I, pod red. M. Perkowskiego i W. Zonia, Wydawnictwo Prawo i Partnerstwo, Białystok 2016, http://hdl.handle.net/11320/5873
9. The Internationalization of the Practice of Law, ed. by J. Drolshammer &| M. Pfeifer, Kluwer Law International, The Hague/London/Boston 2001
Literatura uzupełniająca:
10. Ch. Frankfurt-Nachmias, D. Nachmias, Metody badawcze w naukach społecznych, Poznań 2001
11. J. Stelmach, B. Brożek, Metody prawnicze, Kraków 2004
12. T. Liśkiewicz, G. Liśkiewicz, Wprowadzenie do efektywnego publikowania naukowego. Jak przygotować, wysłać i promować artykuł naukowy, Łódź 2014
13. T. Szewc, Dostosowywanie prawa polskiego do zasad Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego, Bydgoszcz-Katowice 2006
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: