Cyberbezpieczeństwo społeczne/ Social cybersecurity 270-NSS3-2CYBS
W trakcie spotkań doktoranci zapoznani zostaną z podstawowymi zagadnieniami z zakresu cybebezpieczeństwa, wojen informacyjnych oraz dezinformacji - sposobów konstruowania przekazów, zasad i budowy baniek informacyjnych, analizowania informacji pod kątem bezpieczeństwa.
Po zakończeniu cyklu zajęć doktorant będzie posiadać podstawową i rozszerzoną wiedzę na temat zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa, w tym narzędzia do analizowania operacji inspiracyjnych i dezinformacyjnych.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Ogólnie: w sali mieszany: w sali i zdalnie | W cyklu 2022: mieszany: w sali i zdalnie w sali |
Efekty kształcenia
Wiedza:
- Doktorant posiada wiedzę do zrozumienia procesów budowania (immunizacji) cyberbezpieczeństwa w strukturach społecznych - SDNS_WG02
Umiejętności:
- Doktorant potrafi wykorzystać specjalistyczną wiedzę z zakresu nauk społecznych do analizy zagrożeń w obszarze cyberbezpieczeństwa w celu budowania różnorodnych procedur bezpieczeństwa - SDNS_UW01
Kompetencje społeczne:
- Doktorant na podstawie zdobytej wiedzy jest w stanie wykorzystywać ją do budowy interdyscyplinarnych analiz służących poprawie bezpieczeństwa - SNDS_KK03
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uczestnictwo w co najmniej 75% zajęć. Zaliczenie odbywa się w oparciu o aktywność w trakcie zajęć. Opuszczenie 50% zajęć oznacza brak możliwości zaliczenia przedmiotu.
Formy oceny pracy studenta:
• udział w zajęciach – 60% oceny końcowej
• aktywność i zaliczenie ustne – 40% oceny końcowej
W przypadku zajęć online lub mieszanych warunkiem zaliczenia jest uczestnictwo w co najmniej 75% spotkań w trybie hybrydowym lub zdalnym na platformie Skype i EduPortal. Zaliczenie odbywa się na podstawie obecności oraz aktywności w czasie zajęć.
Formy oceny pracy studenta:
• udział w zajęciach – 60% oceny końcowej
• aktywność i zaliczenie ustne – 40% oceny końcowej
Literatura
RIchard E. Nisbet, Geografia myślenia. Dlaczego ludzie Wschodu i Zachodu myślą inaczej, Sopot 2015
Łukasz Olejnik, Artur Kurasiński, Filozofia cyberbezpieczeństwa, PWN, Warszawa 2022
Dariusz Jemielniak, Socjologia Internetu, Scholar, Warszawa 2019
Tomasz Aleksandrowicz, Podstawy walki informacyjnej, Warszawa 2016
Vladimir Volkoff, Krótka historia dezinformacji. Od konia trojańskiego do internetu, Wrocław 2022
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: