Bioanalityka i ekoanalityka 310-CS2-1PDWII-12
Profil studiów: ogónoakademicki
Forma studiów: stacjonarne
Rodzaj przedmiotu: obowiązkowe specjalizacyjne
Dziedzina: nauki ścisłe i przyrodnicze
Dyscyplina: nauki chemiczne
Rok studiów/semestr: I rok/II stopień/II semestr
Wymagania wstępne: chemia analityczna zaawansowana, analiza instrumentalna
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: wykład - 15 godzin, laboratorium - 30 godzin
Metody dydaktyczne: prezentacja multimedialna (wykład), eksperyment chemiczny (laboratorium)
Bilans nakładu pracy studenta: ogólny nakład pracy studenta: 125,0 godz., w tym udział w wykładach: 15,0 godz., udział w zajęciach laboratoryjnych: 30,0 godz.; przygotowanie się do zajęć i zaliczeń: 74,4 godz.; udział w konsultacjach, zaliczeniach: 5,6 godz.
Wskaźniki ilościowe: całkowity nakład pracy studenta związany z zajęciami: 125,0 godz., wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela: 50,6 godz.; o charakterze praktycznym: 110,0 godz.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie:
- zagadnienia w zakresie rozszerzonym z chemii oraz pogłębia wiedzę z zakresu wybranej specjalizacji (KP7_WG1),
- nowoczesne techniki pomiarowe stosowane w analizie chemicznej, objaśnia teoretyczne podstawy działania aparatury pomiarowej stosowanej w badaniach chemicznych (KP7_WG5).
Student potrafi:
- stosować zdobytą wiedzę chemiczną do analizy problemów z chemii i dziedzin pokrewnych takich jak biologia, ochrona środowiska, farmacja, medycyna (KP7_UW4),
- opracowywać wyniki badań, stosuje metody statystyczne i techniki informatyczne do analizy danych eksperymentalnych oraz dokonuje krytycznej analizy i wskazuje błędy pomiarowe, uzasadnia cel przeprowadzonych badań i ich znaczenie na tle podobnych badań (KP7_UW6).
Student jest gotów do krytycznej oceny informacji rozpowszechnianych w mediach, szczególnie z zakresu chemii, rozumie potrzebę systematycznego zapoznawania się z literatura fachową (KP7_KK1).
Kryteria oceniania
Zaliczenie laboratorium wymaga wykonania wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych, uzyskania pozytywnej oceny z kolokwiów i zaliczenia pisemnych sprawozdań z wykonanych ćwiczeń.
Forma zaliczenia wykładu: zaliczenie pisemne na ocenę.
Literatura
Baranowska I., Buszewski B. (red.) 2020. Bioanalityka, tom 1 i 2. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Namieśnik J., Chrzanowski W., Szpinek P. (red.) 2003. Nowe horyzonty i wyzwania w analityce i monitoringu środowiskowym, Centrum Doskonałości Analityki i Monitoringu Środowiskowego, Gdańsk.
Wardencki W. (red.) 2004. Bioanalityka w ocenie zanieczyszczeń środowiska, Centrum Doskonałości Analityki i Monitoringu Środowiskowego, Gdańsk.
Traczewska T. M. 2011. Biologiczne metody oceny skażenia środowiska, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław.
Kałużna-Czaplińska J., Witkiewicz W., 2017. Podstawy chromatografii i technik elektromigracyjnych. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: