Analiza ekonomiczna 330-EN2-2XANE
Profil studiów: Ogólnoakademicki
Forma studiów: niestacjonarne
Rodzaj przedmiotu: MK_III przedmiot specjalizacyjny
Dziedzina i dyscyplina nauki: Nauki społeczne, dyscyplina: ekonomia i finanse
Rok studiów/semestr: Studia drugiego stopnia, rok II, semestr 4
Liczba godzin zajęć dydaktycznych : ćwiczenia 18 godz.
Metody dydaktyczne:
- ćwiczenia: angażujące studentów do pracy indywidualnej i grupowej oraz przygotowania w formie wypowiedzi ustnej i/ lub pracy pisemnej analizy i oceny danego odcinka działalności przedsiębiorstwa.
Ocena końcowa: zaliczenie na ocenę
Punkty ECTS 3
Bilans nakładu pracy studenta:
Udział w ćwiczeniach stacjonarnie 18 godz.
Udział w konsultacjach 4 godz.
Przygotowanie się do ćwiczeń 23 godz.
Przygotowanie do zaliczenia 30 godz.
Wskaźniki ilościowe
Nakład pracy studenta związany z zajęciami :
- wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela: liczba godzin 22; punkty ECTS 0,88
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
2XANE_W01 Student zna i rozumie w pogłębionym stopniu istotę relacji, procesów i zjawisk gospodarczych występujących w przedsiębiorstwach oraz prawidłowości rządzących nimi, a także procesy zmian zachodzących w zasobach przedsiębiorstw i strukturze gospodarki w ujęciu historycznym, bieżącym i prognostycznym - KP7_WG07.
2XANE_W02 Student zna i rozumie w pogłębionym stopniu metody i narzędzia oraz techniki pozyskiwania, analizy i prezentacji danych właściwych dyscyplinie ekonomia i finanse, stosowanych w analizie ekonomicznej - KP7_WG05.
Umiejętności:
2XANE_U01 Student potrafi w oparciu o dyscyplinę naukową ekonomia i finanse prawidłowo interpretować, wyjaśniać i krytycznie oceniać zjawiska oraz procesy ekonomiczne zachodzące w przedsiębiorstwach i gospodarce, a także wzajemne relacje między nimi. Potrafi analizować i interpretować dane zawarte w sprawozdaniu finansowym (bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych) i wskaźniki techniczno-ekonomiczne przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych (np. Excel) i wykorzystywać je do krytycznej oceny zmian i do proponowania rozwiązań konkretnych problemów w przedsiębiorstwie - KP7_UW1, KP7_UW5.
Kompetencje:
2XANE_K01 Student jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy, umiejętności i odbieranych treści z zakresu analizy i oceny sytuacji ekonomicznej podmiotów w celu samodzielnego uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności - KP7_KK5.
Kryteria oceniania
Forma zaliczenia przedmiotu: zaliczenie na ocenę
Literatura
Podstawowa:
Sierpińska M., Jachna T., Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych, wydanie III, PWN, Warszawa 2004 i nowsze.
Jerzemowska M. [red.], Analiza ekonomiczna w przedsiębiorstwie, PWE, Warszawa 2018, 2013.
Grześ A., Zarządzanie kapitałem obrotowym w przedsiębiorstwie, [w:] Zarządzanie przedsiębiorstwem. Wybrane zagadnienia, pod red. U.Gołaszewskiej-Kaczan, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2022, ss. 45-57.
Cornwall, Jeffrey R.; Entrepreneurial financial management : an applied approach, Routledge, Taylor & Francis Group; London, New York , 2016
Ustawa o rachunkowości - obowiązujący akt prawny
Uzupełniająca:
Grzenkiewicz N., Kowalczyk J., Kusak A. Podgórski Z., Analiza ekonomiczna przedsiębiorstwa, Wyd. Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego,
Grześ A. (2017), Rentowność i płynność finansowa małych i średnich oraz wybranych rodzinnych przedsiębiorstw w Polsce, Link do publikacji : http://piz.san.edu.pl/docs/e-XVIII-6-1.pdf
Grześ A. (2013), Kondycja finansowa firm rodzinnych w rankingu Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw, link do publikacji: http://piz.san.edu.pl/docs/e-XIV-6-2.pdf
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: