Ekonomia środowiska 330-ES1-2ESR
Profil studiów: Ogólnoakademicki
Forma studiów: stacjonarne
Rodzaj przedmiotu: grupa 3. Przedmioty kierunkowe
Dziedzina i dyscyplina nauki: dziedzina: nauki społeczne, dyscyplina ekonomia i finanse
Rok studiów /semestr: drugi rok / czwarty semestr
Wymagania wstępne: brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych:
Wykład - 15 godzin,
Ćwiczenia - 30 godzin
Metody dydaktyczne:
Wykład z wykorzystaniem technik multimedialnych, angażujący studentów
Metody aktywnego uczestnictwa na ćwiczeniach: dyskusja, metoda projektu edukacyjnego, metoda case study, praca w grupach, wykonywanie zadań obliczeniowych
Forma zaliczenia przedmiotu:
Wykład: egzamin końcowy w formie testu wielokrotnego wyboru
Ćwiczenia: ćwiczenia: zaliczenie na ocenę na podstawie prac wykonywanych w trakcie zajęć, prac projektowych wykonywanych częściowo w trakcie zajęć oraz poza zajęciami, na podstawie kolokwium
Punkty ECTS: 5 pkt
Wskaźniki ilościowe
Aktywność studenta:
Udział w wykładach – 15 godz.
Udział w ćwiczeniach - 30 godz.
Udział w konsultacjach związanych z ćwiczeniami - 6 godz.
Udział w konsultacjach przed egzaminem – 6 godz.
Egzamin – 3 godz.
Przygotowanie się do egzaminu – 30 godz.
Przygotowanie się do kolokwium – 16 godz.
Wykonanie zadań projektowych – 10 godz.
przygotowanie do dyskusji oraz prac grupowych w trakcie zajęć - 9 godz.
Nakład pracy studenta związany z zajęciami:
wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela – 60 godz., 2,4 ECTS
o charakterze praktycznym - 30 godz., 1,2 ECTS
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1ESR_W01 student zna i rozumie w zaawansowanym stopniu relacje zachodzące między środowiskiem przyrodniczym a gospodarką oraz rządzące nimi prawidłowości w ujęciu mikroekonomicznym (na poziomie gospodarstwa domowego), makroekonomicznym (na poziomie całego społeczeństwa) (KP6_WG4)
1ESR_W02 zna i rozumie fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji związane ze stanem środowiska naturalnego w tym rolę człowieka jako elementu oddziałującego na środowisko naturalne oraz czerpiącego z niego korzyści ekonomiczne (KP6_WK1)
1ESR_U01 absolwent potrafi wykorzystywać posiadaną wiedzę z zakresu ekonomii środowiska, analizować i interpretować przyczyny i przebieg procesów i zjawisk ekonomicznych związanych z gospodarowaniem zasobami środowiskowymi w tym w ujęciu historycznym, zwłaszcza w odniesieniu do Unii Europejskiej, i geograficznym (KP6_UW1)
1ESR_U02 absolwent potrafi współdziałać z innymi osobami w ramach prac zespołowych, w tym posługiwać się normami i regułami związanymi z gospodarowaniem zasobami naturalnymi oraz prowadzeniem inwestycji proekologicznych w celu rozwiązywania konkretnych problemów (KP6_UO2)
1ESR_K01 absolwent jest gotów do rozwiązywania konkretnych problemów związanych z gospodarowaniem środowiskiem w oparciu o krytyczną ocenę posiadanej wiedzy, zgromadzonych informacji (KP6_KK3)
1ESR_K02 Absolwent jest gotów do uznawania znaczenia wiedzy w prawidłowej identyfikacji i rozstrzyganiu dylematów związanych z aktywnością w otoczeniu społeczno-gospodarczym związanymi z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem, a także do podejmowania działań, które uwzględniają aspekty ekonomiczne, społeczne i środowiskowe w wykonywaniu zawodu związanego z ekonomią środowiska (KP6_KK4)
1ESR_K03 Absolwent jest zdolny do skutecznego wypełniania zobowiązań społecznych i inicjowania działań na rzecz interesu publicznego w obszarze ekonomii środowiska; jest w stanie aktywnie uczestniczyć w opracowywaniu projektów , biorąc pod uwagę aspekty środowiskowe, posiada umiejętność analizy i oceny projektów pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne (KP6_KO1)
Kryteria oceniania
Wykład: Egzamin pisemny lub ustny
Ćwiczenia: kolokwium zaliczeniowe, projekt edukacyjny, zadania wykonywane samodzielnie i zespołowo w trakcie zajęć
Ogólne warunki określa Regulamin studiów Uniwersytetu w Białymstoku (Załącznik do Obwieszczenia nr 6/2022 Rektora Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 7 grudnia 2022 r.).
Literatura
Literatura podstawowa:
1. Żylicz T., Ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, Wyd. Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2004
2. Żylicz T. , Cena przyrody, Wyd. Ekonomia i Środowisko, Białystok 2013
3. Budziszewska M. i in., Klimatyczne ABC: interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu. Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2021. (dostępna online: https://wuw.pl/data/include/cms//Klimatyczne_ABC_Budziszewska_M_Kardas_A_Bohdanowicz_Z_red_2021.pdf?v=1625481918966)
Literatura uzupełniająca:
1. Fiedor i in., Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych, Wyd. C.H. Beck, Warszawa 2002
2.Dobrzańska G. Dobrzański, D. Kiełczewski, Ochrona środowiska przyrodniczego, Wyd. PWN, Warszawa 2010
3. S. Zandalinas, B. F. Fritschi, and R. Mittler. Global warming, climate change, and environmental pollution: recipe for a multifactorial stress combination disaster. Trends in Plant Science 26.6 (2021): 588-599.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: