Przedsiębiorczość 330-ES1-2PPRZ
Profil studiów - Ogólnoakademicki
Forma studiów: stacjonarne
Rodzaj przedmiotu: Grupa zajęć 5.2 - Przedmioty specjalizacyjne
Dziedzina: nauki społeczne
Dyscyplina: ekonomia i finanse
Rok studiów /semestr: II rok/semestr 2-gi
Wymagania wstępne (tzw. sekwencyjny system zajęć i egzaminów):
Znajomość podstaw mikroekonomii
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: 30 godzin wykładu i 30 godzin ćwiczeń
Metody dydaktyczne:
wykład: tradycyjny prowadzony z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych, angażujący słuchaczy do zadawania pytań w trakcie wykładu,
ćwiczenia: angażujące studentów do dyskusji, pracy grupowej, prezentacje multimedialne.
Punkty ECTS: 5
Bilans nakładu pracy studenta:
Rodzaj aktywności studenta, Liczba godzin
Udział w wykładach - 30
Przygotowanie do egzaminu końcowego - 15
Udział w ćwiczeniach - 30
Przygotowanie do ćwiczeń - 13
Przygotowanie do kolokwium - 10
Studiowanie literatury - 10
Udział w konsultacjach - 15
Egzamin - 2 h
Łącznie: 125 h
Nakład pracy studenta związany z zajęciami:
- wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela: 77 h
Punkty ECTS: 3,1
W cyklu 2023:
Profil studiów - Ogólnoakademicki Nakład pracy studenta związany z zajęciami: |
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
WIEDZA, , absolwent zna i rozumie:
1. 2PPRZ_W01 w zaawansowanym stopniu pojęcia, kategorie oraz teorie sformułowane na gruncie dyscypliny ekonomia i finanse odnoszące się do przedsiębiorstwa i przedsiębiorczości (KP6_WG1)
2. 2PPRZ_W02 zasady tworzenia i rozwoju różnych przedsiębiorczości, uwzględniając uwarunkowania ich wyboru (w tym aspektów podatkowych), wykorzystując wiedzę z zakresu ekonomii, prawa, zarządzania, i ekonomiki przedsiębiorstw (KP6_WK3)
UMIEJĘTNOŚCI, absolwent potrafi:
3. 2PPRZ_U01 wykorzystywać posiadaną wiedzę do formułowania i rozwiązywania złożonych problemów związanych z tworzeniem i funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, krytycznej analizy przyczyn i przebiegu procesu przedsiębiorczego w ujęciu makro i mikroekonomicznym z uwzględnieniem aspektów organizacyjnych, środowiskowych, demograficznych (KP6_UW3)
4. 2PPRZ_U02 przedstawiać i oceniać różne opinie i stanowiska na temat roli przedsiębiorcy we współczesnej gospodarce rynkowej, brać udział w debacie na tematy z zakresu przedsiębiorczości z użyciem specjalistycznej terminologii, właściwie dobierając i weryfikując materiały źródłowe do przygotowanych wystąpień (KP6_UK1)
5. 2PPRZ_U03 posługiwać się językiem obcym zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego, używając specjalistycznej terminologii w zakresie przedsiębiorczości (KP6_UK2)
6. 2PPRZ_U04 współdziałać z innymi osobami w ramach prac zespołowych, w tym posługiwać się systemami normatywnymi oraz wybranymi normami i regułami (m.in. prawnymi, moralnymi) w celu analizy wybranych przypadków czynników rozwoju i funkcjonowania przedsiębiorstw (KP6_U02)
KOMPETENCJE SPOŁECZNE, absolwent jest gotów do:
7. 2PPRZ_K01 krytycznej oceny posiadanej wiedzy i odbieranych treści ze względu na dynamikę procesów rynkowych i społecznych zachodzących w świecie z zakresu przedsiębiorczości (KP6_KK1)
8. 2PPRZ_K02 uznawania znaczenia wiedzy z zakresu dyscypliny naukowej ekonomia i finanse w rozwiązywaniu konkretnych problemów związanych z tworzeniem i zarządzaniem przedsiębiorstwem na pierwszych etapach jego rozwoju, w tym zasięgania opinii ekspertów poprzez korzystanie ze specjalistycznych ekspertyz i raportów dotyczacych przedsiębiorczości o zasięgu krajowym i międzynarodowym (KP6_KK2)
9. 2PPRZ_K03 myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy, wykazując postawę kreatywności, innowacyjności i przedsiębiorczości w podejmowanej aktywności społeczno-gospodarczej z uwzględnieniem ekonomiki przedsiębiorstw, organizacji i zarządzania oraz finansów przedsiębiorstw (KP6_KK2)
Kryteria oceniania
Formy zaliczenia przedmiotu:
- ćwiczenia: zaliczenie na ocenę na podstawie aktywności na zajęciach oraz kolokwium. Warunkiem zaliczenia kolokwium jest uzyskanie min. 51% maksymalnej punktacji. Kolokwium w formie testu.
- egzamin końcowy pisemny (w formir testu), do którego dopuszczeni zostaną jedynie studenci posiadający zaliczenie z ćwiczeń, zalicza 51% punktów
Ogólne warunki określa Regulamin studiów Uniwersytetu w Białymstoku (Załącznik do Obwieszczenia nr 6/2022 Rektora Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 7 grudnia 2022 r.).
Literatura
Literatura podstawowa:
J. Klimek, S. Klimek, Przedsiębiorczość bez tajemnic. Wyd. Adam Marszałek, Toruń 2016.
R. Lisowska, J. Ropęga, Przedsiębiorczość i zarządzanie w małej i średniej firmie. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2016.
K. Zięba, Przedsiębiorczość. CeDeWu, Warszawa 2016.
Doing Business Report. Reforming to Create Jobs. http://www.doingbusiness.org/~/media/WBG/DoingBusiness/Documents/Annual-Reports/English/DB2018-Full-Report.pdf
Literatura uzupełniająca:
1. Nowak-Mizgalska H., Szulczewska-Remi A. (red.), Przedsiębiorczość i innowacyjność przedsiębiorstw : pomysły - wdrożenie - komercjalizacja - rozwój / Wyd, Uniwersytetu Ekonomiczego w Poznaniu, Poznań 2022.
2. Bratnicka-Myśliwiec K., Kulikowska-Pawlak M. (red.), Trendy w badaniu przedsiębiorczości : Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Katowice 2021.
3. Czaja I., Kosała M., Michalik Z., Rogoda B., Urbaniec M. , Zieliński K., Działalność innowacyjna przedsiębiorstw : przesłanki i przejawy, Difin,
Warszawa 2021.
4. Majkut R..Przedsiębiorca wobec współczesnych uwarunkowań i czynników przedsiębiorczości, CeDeWu, Warszawa2021.
5. Lichtarski J. , Praktyczny wymiar nauk o zarządzaniu. PWE, Warszawa 2015.
6. Lichtarski J. (red.), Nowe kierunki w zarządzaniu przedsiębiorstwem: wiodące orientacje. Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego, Wrocław 2014.
7. Lichtarski J., Podstawy nauki o przedsiębiorstwie. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej im. O. Langego we Wrocławiu, Wrocław 2007
8. Duraj N., Pieloch-Babiarz A. (red.), Przedsiębiorczość: strategie i metody zarządzania przedsiębiorstwem. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: