Finanse zrównoważone 330-ES2-2FZR
Problematyka przedmiotu dotyczy finansów jako narzędzia realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju (ESG), z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych, społecznych i gospodarczych. W ramach zajęć omawiane są kluczowe pojęcia i definicje związane ze zrównoważonym rozwojem i zrównoważonymi finansami, analizowane są podstawowe klasyfikacje i instrumenty dotyczące zielonych finansów, a także metody pomiaru, raportowania i analizy danych ESG na potrzeby zrównoważonego rozwoju,. Analizowany jest również wpływ zielonej transformacji i zrównoważonego finansowania na podmioty rynkowego i publicznego systemu finansowego oraz przedsiębiorstwa.
Profil studiów: ogólnoakademicki
Forma studiów: stacjonarne, 2 stopień
Rodzaj przedmiotu: przedmiot kierunkowy do wyboru
Dziedzina i dyscyplina nauki: nauki społeczne, ekonomia i finanse
Rok studiów - 2 , semestr - 3
Liczba godzin: 30, w tym: wykłady - 15, ćwiczenia - 15.
Metody dydaktyczne:
Wykład wspomagany prezentacjami multimedialnymi, z wykorzystaniem równych form aktywizacji studentów.
Ćwiczenia: wspólne omawianie zagadnień zadawanych do własnego przygotowania przez studentów, rozwiązywanie zadań w grupach oraz prezentacje wyników prac studentów.
Punkty ECTS - 2
Bilans nakładu pracy studenta - 50 godz.
udział w wykładach - 15 godz.
udział w ćwiczeniach - 15.godz.
przygotowanie się do ćwiczeń - 6 godz.
przygotowanie się do zaliczenia - 4 godz.
przygotowanie się do kolokwium - 4 godz.
udział w konsultacjach - 6 godz.
Wskaźniki ilościowe:
Nakład pracy studenta związany z zajęciami:
- wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela: 36 godz., 1,44 ECTS
W cyklu 2024:
Przedmiotem wykładu są finanse jako narzędzie realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju (ESG), z uwzględnieniem uwarunkowań środowiskowych, społecznych i gospodarczych. W ramach zajęć omawiane są kluczowe pojęcia i definicje związane ze zrównoważonym rozwojem i zrównoważonymi finansami, analizowane są podstawowe klasyfikacje i instrumenty dotyczące zielonych finansów, a także metody pomiaru, raportowania i analizy danych ESG na potrzeby zrównoważonego rozwoju,. Analizowany jest również wpływ zielonej transformacji i zrównoważonego finansowania na podmioty rynkowego i publicznego systemu finansowego oraz przedsiębiorstwa. |
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
2FZR _WG1 - student zna i rozumie, w pogłębionym stopniu kluczowe zagadnienia z zakresu teorii finansów rozpatrywanych jako narzędzie realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju (ESG) i wymogów zrównoważonej transformacji KP7_WG1
2FZR _WG2 - student zna i rozumie, w pogłębionym stopniu istotę procesu zmiany instytucji i struktur finansów zrównoważonych oraz prawidłowości rządzących tymi finansami KP7_WG7
2FZR _UW1 - student potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę z zakresu problematyki zielonych/zrównoważonych finansów i rozwoju zrównoważonego do interpretacji i wyjaśniania zjawisk oraz procesów związanych z wpływem zrównoważonego finansowania na podmioty rynkowego i publicznego systemu finansowego oraz przedsiębiorstwa KP7_UW2.
2FZR_UW1 - student potrafi interpretować zjawiska związane ze zrównoważonym finansowaniem, wykorzystując w tym zakresie właściwe metody badawcze KP7_UW6
2FZR_KK1 - student jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy z zakresu zielonych/zrównoważonych finansów przez pryzmat dynamiki procesów rynkowych i społecznych zachodzących w kontekście zmian klimatycznych i degradacji środowiska przyrodniczego oraz wymogów zrównoważonej transformacji KP7_KK1
Kryteria oceniania
Ogólne warunki określa Regulamin studiów Uniwersytetu w Białymstoku (Załącznik do Obwieszczenia nr 6/2022 Rektora Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 7 grudnia 2022 r.).
Warunkiem zaliczenia wykładu jest osiągniecie założonych efektów uczenia się. Forma przewidziana do ich weryfikacji to egzamin pisemny (test wielokrotnego wyboru). Podstawą zdania egzaminu jest zdobycie min. 51% ogółu punktów możliwych do zdobycia. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu jest osiągniecie efektów uczenia się założonych do realizacji w ramach ćwiczeń. Wszystkich studentów obowiązuje wspólny termin egzaminu i egzaminu poprawkowego. Nie przewiduje się innych terminów i innych sposobów zaliczenia przedmiotu.
Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest osiągniecie założonych efektów uczenia się. Forma przewidziana do ich weryfikacji to zaliczenie pisemne. Podstawą zaliczenia jest zdobycie min. 51% ogółu punktów możliwych do zdobycia. Wszystkich studentów obowiązuje wspólny termin zaliczenia i zaliczenia poprawkowego. Nie przewiduje się innych terminów i innych sposobów zaliczenia przedmiotu.
Literatura
Literatura podstawowa:
M. Zioło, Finanse zrównoważone. Rozwój, ryzyko, rynek, PWE, Warszawa 2020.
D. Michalski, Finanse zielonej transformacji, Difin, Warszawa 2022.
M. Zioło M., A. Spoz , E. Kulińska-Sadłocha, Zrównoważone rynki finansowe: perspektywa krajowa i międzynarodowa, PWE, Warszawa 2021.
P. Niedziółka, Zielona (r)ewolucja w polskiej bankowości, Difin 2021.
M. Janicka, T. Miziołek (red.), Finanse zrównoważone. ESG - Przedsiębiorstwa- Sektor finansowy, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2023.
Literatura uzupełniająca:
S. Thompson, Green and Sustainable Finance: Principles and Practice, Kogan Page Ltd, London 2021.
Ch. Kissas, Green Finance, ESKA Publishing, Paris 2020.
L. Kotecki (red.), Zielone finanse w Polsce 2021, Instytut Odpowiedzialnych Finansów, UN Global Compact Network Poland , Sopot 2021, https://odpowiedzialnybiznes.pl/wp-content/uploads/2021/09/Zielone-Finanse-w-Polsce-2021.pdf.
W cyklu 2024:
Literatura podstawowa: M. Zioło, Finanse zrównoważone. Rozwój, ryzyko, rynek, PWE, Warszawa 2020. Literatura uzupełniająca: S. Thompson, Green and Sustainable Finance: Principles and Practice, Kogan Page Ltd, London 2021. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: