Konkurencyjność międzynarodowa 330-MS2-2KON
PROFIL STUDIÓW: ogólnoakademicki
FORMA STUDIÓW: stacjonarne
RODZAJ PRZEDMIOTU: przedmiot specjalizacyjny (do wyboru)
ROK STUDIÓW/ SEMESTR: rok II/ semestr 4
WYMAGANIA WSTĘPNE: brak
LICZBA GODZIN ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH: wykład - 15 h, ćwiczenia 15 h
METODY DYDAKTYCZNE:
- wykład z wykorzystaniem prezentacji, angażowanie studentów do aktywnego udziału w dyskusji podczas wykładu i zadawania pytań;
- ćwiczenia: angażowanie studentów do udziału w dyskusji, prezentacje studentów
PUNKTY ECTS: 7
bilans nakładu pracy studenta:
- udział w wykładach: 15 h
- egzamin: 2 h
- udział w w konsultacjach: 6 h
- przygotowanie do egzaminu: 60 h
- udział w ćwiczeniach: 15 h
- przygotowanie do ćwiczeń: 30 h
- przygotowanie prezentacji: 47 h
Łączny nakład pracy studenta 175 h
Wskaźniki ilościowe:
Nakład pracy studenta związany związany z zajęciami:
- wymagającymi bezpośredniego nakładu nauczyciela: liczba godzin 38 (ECTS: 0,8)
- o charakterze praktycznym: 10 h (ECTS 0,2)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Ogólnie: w sali | W cyklu 2022: mieszany: w sali i zdalnie |
Efekty kształcenia
2KON_W01 Student zna i rozumie w pogłębionym stopniu istotę złożonych zależności między uczestnikami stosunków międzynarodowych, w szczególności w sferze gospodarczej, i ich oddziaływanie na pozycję i zdolność konkurencyjna gospodarek i regionów (KP7_WG3)
2KON_W02 Zna i rozumie w pogłębionym stopniu wybrane metody i narzędzia badawcze, w tym techniki pozyskiwania danych w zakresie badania konkurencyjności międzynarodowej krajów (KP7_WG5)
2KON_U01 Student potrafi wypowiadać się na temat przyczyn i przebiegu procesów oraz zjawisk gospodarczych w skali międzynarodowej oraz formułować własne opinie na temat ich wpływu na konkurencyjność międzynarodową gospodarek (KP7_UK2)
2KON_U02 Potrafi komunikować się z różnymi kręgami odbiorców w zakresie analizy złożonych zjawisk gospodarczych o zasięgu międzynarodowym i ich przełożenia na konkurencyjność międzynarodową krajów oraz przygotować prezentację multimedialną na ten temat (KP7_UK3)
2KON_K01 Student jest gotów do samodzielnego i krytycznego uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności o wymiar interdyscyplinarny, z uwagi na dynamikę zmian w gospodarce światowej i ich wpływ na determinanty konkurencyjności międzynarodowej krajów (KP7_KK2)
Kryteria oceniania
WYKŁAD:
Egzamin w formie testu.
ĆWICZENIA:
Zaliczenie na podstawie przygotowanej pracy pisemnej i prezentacji multimedialnej oraz udziału w dyskusji.
Literatura
LITERATURA OBOWIĄZKOWA:
1. Raport o konkurencyjności 2020. Konkurencyjność międzynarodowa w kontekście rozwoju sektora usług, red. A. M. Kowalski, M. A. Weresa, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa, 2020.
2. H. G. Adamkiewicz, Konkurencyjność międzynarodowa krajów, Gdańsk, Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, 2019.
3. P. Krugman, Competitiveness: A Dangerous Obsession, Foreign Affairs, March/April 1994.
4. Porter M.E., Porter o konkurencji, Warszawa: Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, 2001.
LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA:
1. International competitiveness of Polish companies during and after the global economic crisis, red. M. Dzikowska, M. Gorynia, B. Jankowska, Warsaw, Difin, 2017.
2. Konkurencyjność międzynarodowa i regionalna państw Grupy Wyszehradzkiej: Polski, Węgier, Czech i Słowacji, red. A. Zielińska-Głębocka, K. Gawlikowska Hueckel, Gdańsk, Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego 2013
3. Bednarz, J., Konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na rynkach europejskich na przykładzie wybranych branż, Gdańsk, Wyd. Uniwersytetu Gdańskiego, 2013
4. Polska raport o konkurencyjności 2019. Konkurencyjność międzynarodowa w kontekście rozwoju przemysłu 4.0, red. A. M. Kowalski, M. A. Weresa, Oficyna Wydawnicza SGH, Warszawa, 2019.
5. Raporty: IMD, World Competitiveness Report (annual report), Louzanne; The Heritage Foundation, Index of Economic Freedom, (annual report), Washington, DC and New York; The World Bank and the International Finance Corporation, Doing Business (annual report), Washington; World Economic Forum (WEF), Global Competitiveness Report (annual report).
W cyklu 2022:
LITERATURA OBOWIĄZKOWA: LITERATURA UZUPEŁNIAJĄCA: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: