Seminarium magisterskie cz. 1 330-MS2-2SEM1
PROFIL STUDIÓW: ogólnoakademicki
FORMA STUDIÓW: stacjonarne
RODZAJ PRZEDMIOTU: seminarium
MODUŁ 5: dyplomowy
Rok studiów/ semestr: Rok II, semestr III
Wymagania wstępne: brak
Liczba godzin zajęć dydaktycznych z podziałem na formy prowadzenia zajęć: seminarium 30 godzin
Metody dydaktyczne: zajęcia w formie konwersatorium, prezentacje multimedialne, dyskusja nad określonymi problemami i tematami
Punkty ECTS: 10
Bilans nakładu pracy studenta:
- udział w seminarium - 30 h
- przygotowanie do zajęć - 40 h
- poszukiwanie i gromadzenie danych i literatury - 90 h
- studiowanie literatury - 50 h
- udział w konsultacjach - 10 h
- przygotowanie planu pracy dyplomowej - 30 h
Łączny nakład pracy studenta - 250 godzin
Wskaźniki ilościowe:
Nakład pracy studenta związany z zajęciami:
- wymagający bezpośredniego udziału nauczyciela: liczba godzin 40, punkty ECTS 1,6
- o charakterze praktycznym: liczba godzin 50, punkty ECTS 2
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
2SEM1_W01 Student zna i rozumie, w pogłębionym stopniu, różnorodne aspekty, struktury i instytucje, dotyczące międzynarodowych stosunków gospodarczych i relacji między podmiotami gospodarki światowej, w obszarze, w którym przygotowuje pracę magisterską (KP7_WG1) (KP7_WG2) (KP7_WG3)
2SEM1_W02 Zna i rozumie, w pogłębionym stopniu, wybrane metody i narzędzia badawcze, w tym techniki pozyskiwania danych, niezbędne przy pisaniu pracy magisterskiej (KP7_WG5)
2SEM1_W03 Ma pogłębioną wiedzę na temat wybranych systemów norm i reguł (prawnych, organizacyjnych, etycznych), odnoszących się do wybranego w pracy magisterskiej obszaru badawczego (KP7_WK2)
2SEM1_W04 Zna i rozumie pojęcia i zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz potrafi stosować te zasady przy pisaniu pracy magisterskiej (KP7_WK4)
2SEM1_U01 Potrafi formułować i interpretować zjawiska i procesy gospodarcze i społeczne w ramach przyjętego w pracy obszaru badawczego (KP7_UW1)
2SEM1_U02 Potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę teoretyczną do opisu i analizy przebiegu procesów i zjawisk gospodarczych, formułować własne opinie, dobierać źródła i informacje, w celu rozstrzygania problemu badawczego, przyjętego w pracy magisterskiej (KP7_UW2)
2SEM1_U03 Potrafi formułować i testować hipotezy badawcze w pracy magisterskiej z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych (KP7_UW3)
2SEM1_U04 Potrafi wypowiadać się na temat przyczyn i przebiegu procesów i zjawisk gospodarczych w skali międzynarodowej, formułować własne wnioski z zakresie problemu badawczego, przyjętego w pracy magisterskiej (KP7_UK2)
2SEM1_U05 Potrafi komunikować się z różnymi kręgami odbiorców, analizować zjawiska gospodarcze o zasięgu międzynarodowym, rozszerzać tą analizę o teoretyczne aspekty, niezbędne w pracy magisterskiej (KP7_UK3)
2SEM1_U06 Potrafi współdziałać z innymi osobami w trakcie pracy na seminarium magisterskim, wykorzystując wiedzę z zakresu międzynarodowych stosunków gospodarczych, uczestnicząc w dyskusji nad pracami magisterskimi (KP7_UO2)
2SEM1_K01 Student jest gotów do krytycznej oceny poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę stałego uczenia się, z uwagi na obszar badawczy przyjęty w pracy magisterskiej (KP7_KK1)
2SEM1_K02 Jest gotów do samodzielnego i krytycznego uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności, niezbędnych do pisania pracy magisterskiej (KP7_KK2)
2SEM1_K03 Jest gotów do udziału w projektach społecznych, w tym dzięki umiejętności przestrzegania harmonogramu oraz odpowiedniemu określeniu priorytetów przy pisaniu pracy magisterskiej (KP7_KR3)
Kryteria oceniania
Opracowanie koncepcji pracy (temat pracy, uzasadnienie wyboru tematu, problem badawczy, cel pracy, hipoteza badawcza, zakres badań, metody badawcze, plan pracy, literatura). Napisanie pierwszego rozdziału pracy magisterskiej.
Ogólne warunki uczestnictwa i zaliczenia przedmiotu określa Regulamin studiów.
Literatura
Literatura podstawowa:
1. S. Nowak, Metodologia badań społecznych, PWN, Warszawa 2012
2. K. Meredyk, Przedmiot i metoda badań ekonomicznych, Wydawnictwo UwB, Białystok 2003
3. K. Wójcik, Piszę akademicką pracę promocyjną - licencjacką, magisterską, doktorską, Wyd. Lex a Wolters Kluwer business, Warszawa 2012
4. R. Zenderowski, Praca magisterska, licencjat. Krótki przewodnik po metodologii pisania i obrony pracy dyplomowej, Wyd. CeDeWu, Warszawa 2015
Literatura uzupełniająca:
1. E. Babbie, Badania społeczne w praktyce, PWN Warszawa 2007
2. M. Węglińska, Jak pisać pracę magisterską? Poradnik dla studentów, Oficyna Wydawnicza Impuls, Kraków 2009
3. J. Majchrzak, T. Mendel, Metodyka pisania prac magisterskich i dyplomowych, Wyd. UE w Poznaniu, Poznań 2009
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: