Zabezpieczenie i ubezpieczenia społeczne w Polsce 330-SPPU-1USP
Celem przedmiotu jest zapoznanie studenta z zasadami funkcjonowania zabezpieczenia społecznego w Polsce oraz nabycie umiejętności. z zagadnień związanych z systemem zabezpieczenia społecznego.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W trakcie zajęć zostaną omówione zasady funkcjonowania zabezpieczenia społecznego w Polsce w tym geneza i rozwój ubezpieczeń społecznych oraz organizacja polskiego systemu zabezpieczenia społecznego (rys historyczny, schemat organizacyjny, działy administracji rządowej).
Zostaną przedstawione zagadnienia dotyczące zadań i struktury ZUS. przychody oraz koszty Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Rezerwy Demograficznej, Tarcza antykryzysowa.
Ważnym elementem jest znajomość świadczeń wypłacanych w ramach zabezpieczenia społecznego, dlatego zostaną przedstawione zagadnienia związane z świadczeniami które realizuje ZUS, KRUS oraz należnych z systemu zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy służ mundurowych..
Kolejnym aspektem, który zostanie przedstawiony będzie temat związany ze wsparciem materialnym dla rodzin min. świadczenia wychowawcze w ramach programu Rodzina 500+, świadczenia dobry start, RKO.
Pracownicze Programy Emerytalne i Pracownicze Programy Kapitałowe wchodzące w skład systemu ubezpieczenia społecznego w Polsce to kolejny aspekt, o którym będziemy rozmawiać podczas zajęć.
Studenci będą potrafili wskazać polskie regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych. Znają i rozumieją ogólne założenia systemu zabezpieczenia i ubezpieczenia społecznego.
Kryteria oceniania
Studenci osiągnęli założony efekt posiadania wiedzy z zabezpieczenia i ubezpieczenia społecznego w Polsce, skutkiem było potwierdzenie wiedzy wynikiem bardzo dobrym. Studenci znają ogólne założenia systemu zabezpieczenia i ubezpieczenia społecznego oraz wskazać polskie kluczowe regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Literatura
J.Jończyk, Prawo zabezpieczenia społecznego. Kraków 2006
W.Szubert, Ubezpieczenia społeczne, Zarys systemu, Warszawa 1987
I. Jedrasik-Jankowska, Pojęcie i konstrukcje prawne ubezpieczenia społecznego, Warszawa 2012
W.Muszalski Prawo socjalne, Warszawa 2010
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: