Historia dyplomacji 350-HS2-2PM21
Dyplomacja w państwach starożytnych. Kształtowanie się kontaktów dyplomatycznych między Egiptem, państwem Hetytów, Asyrią i Babilonem. Rozwój dyplomacji w Indiach, Chinach, Grecji i Rzymie. Dyplomacja w Średniowieczu: rola Bizancjum, osiągnięcia w zakresie rozwoju instytucji związanych ze służbą zagraniczną. Rozbudowa specyficznego ceremoniału oraz korespondencji dyplomatycznej. Znaczenie dyplomacji w utrzymaniu pozycji międzynarodowej w Bizancjum. Promieniowanie bizantyjskich wzorców dyplomacji, wpływ rywalizacji pomiędzy papiestwem i cesarstwem na rozwój form dyplomatycznych, dyplomacja arabska. Powstanie nowożytnej dyplomacji: wpływ miast włoskich na ewolucję form dyplomatycznych i początki profesjonalizacji Dyplomacja w państwach starożytnych. Kształtowanie się kontaktów dyplomatycznych między Egiptem, państwem Hetytów, Asyrią i Babilonem. Rozwój dyplomacji w Indiach, Chinach, Grecji i Rzymie. Dyplomacja w Średniowieczu: rola Bizancjum, osiągnięcia w zakresie rozwoju instytucji związanych ze służbą zagraniczną. Rozbudowa specyficznego ceremoniału oraz korespondencji dyplomatycznej. Znaczenie dyplomacji w utrzymaniu pozycji międzynarodowej w Bizancjum. Promieniowanie bizantyjskich wzorców dyplomacji, wpływ rywalizacji pomiędzy papiestwem i cesarstwem na rozwój form dyplomatycznych, dyplomacja arabska. Powstanie nowożytnej dyplomacji: wpływ miast włoskich na ewolucję form dyplomatycznych i początki profesjonalizacji służby zagranicznej. Powstanie stałych przedstawicielstw dyplomatycznych. Kontrowersje na tle pierwszeństwa przedstawicieli dyplomatycznych. Dominująca rola Francji w dyplomacji europejskiej XVIIw. Wpływ Kongresu Wiedeńskiego na ewolucje metod dyplomacji europejskiej. Powstanie systemu kongresowego. Rozbudowa protokołu dyplomatycznego. Decydujący wpływ mocarstw na charakter działań dyplomatycznych. Rola i znaczenie dyplomacji publicznej oraz soft power w dyplomacji XX wieku. Historia i specyfika oraz kierunki rozwoju polskiej dyplomacji na przestrzeni dziejów.
2L. stac. II st. studia historyczne – przedmioty monograficzne
30 h, wykład
Liczba punktów ECTS: 2
Wskaźniki ilościowe:
Nakład pracy studenta związany z zajęciami wymagającymi bezpośredniego udziału nauczyciela:
26 godz.
Nakład pracy studenta związany z zajęciami o charakterze praktycznym:
24 godz.
Prowadzący przewiduje możliwość dodatkowych, oprócz godzin dyżurów, konsultacji na prośbę studenta ( dyżur czwartek od godz. 8;45.
Ze względu na możliwość zmian uwarunkowań prawnych forma zajęć okresowo może ulec zmianie
zakres tematów:
Zajęcia organizacyjne. Wprowadzenie do przedmiotu
Pojęcie i znaczenie dyplomacji. Dyplomacja a polityka zagraniczna
Dyplomacja publiczna, soft power - charakterystyka
Dyplomacja w państwach starożytnych: Egipt, Asyria, Indie, Chiny, Grecja, Rzym
Dyplomacja w średniowieczu. Rozbudowa ceremoniału i korespondencji dyplomatycznej. Dyplomacja papieska
Dyplomacja nowożytna: Dyplomacja włoska. Wenecka szkoła dyplomacji. Profesjonalizacja służby zagranicznej. Stałe przedstawicielstwa dyplomatyczne. Znaczenie dyplomacji francuskiej.
Rozwój dyplomacji w XVII - XVIII w.
Dyplomacja po kongresie wiedeńskim
Dyplomacja wieku XX
W cyklu 2022:
Dyplomacja w państwach starożytnych. Kształtowanie się kontaktów dyplomatycznych między Egiptem, państwem Hetytów, Asyrią i Babilonem. Rozwój dyplomacji w Indiach, Chinach, Grecji i Rzymie. Dyplomacja w Średniowieczu: rola Bizancjum, osiągnięcia w zakresie rozwoju instytucji związanych ze służbą zagraniczną. Rozbudowa specyficznego ceremoniału oraz korespondencji dyplomatycznej. Znaczenie dyplomacji w utrzymaniu pozycji międzynarodowej w Bizancjum. Promieniowanie bizantyjskich wzorców dyplomacji, wpływ rywalizacji pomiędzy papiestwem i cesarstwem na rozwój form dyplomatycznych, dyplomacja arabska. Powstanie nowożytnej dyplomacji: wpływ miast włoskich na ewolucję form dyplomatycznych i początki profesjonalizacji służby zagranicznej. Powstanie stałych przedstawicielstw dyplomatycznych. Kontrowersje na tle pierwszeństwa przedstawicieli dyplomatycznych. Dominująca rola Francji w dyplomacji europejskiej XVIIw. Wpływ Kongresu Wiedeńskiego na ewolucje metod dyplomacji europejskiej. Powstanie systemu kongresowego. Rozbudowa protokołu dyplomatycznego. Decydujący wpływ mocarstw na charakter działań dyplomatycznych. Rola i znaczenie dyplomacji publicznej oraz soft power w dyplomacji XX wieku. Historia i specyfika oraz kierunki rozwoju |
Tryb prowadzenia przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
P_W01 - ma pogłębioną wiedzę na temat wydarzeń dziejowych z zakresu dyplomacji (K_W01; K_W02; K_W08; K_W09)
P_W02 - zna i definiuje pojęcia z zakresu dyplomacji historycznej (K_W08; K_W09; K_W12; K_W13)
P_W03 - ma wiedzę na temat roli i znaczenia dyplomacji w czasach minionych i współczesnych stosunkach międzynarodowych (K_W01; K_W02; K_W08)
P_U01 - umie wykorzystać zasady myślenia historycznego (K_U07; K_U10; K_U13)
P_U02 - potrafi wykorzystać wiedzę historyczną w badaniu teraźniejszości i prognozowaniu przyszłości (K_U01; K_U02; K_U04)
P_K01 - chętnie wyraża stanowisko na temat dyplomacji i dyplomatów (K_K04)
P_K02 - jest otwarty na pracę w zespole i spieranie się na argumenty (K_K03; K_K05; K_K06; K_K12)
Kryteria oceniania
Egzamin ustny z całości materiału. Dopuszczalne są 2 nieobecności . Student może przystąpić do egzaminu mając minimum 80% obecności
Literatura
Literatura obowiązkowa:
R. Frelek, Dzieje dyplomacji. Zarys historii stosunków międzynarodowych, Toruń 2007
Historia dyplomacji, t. 1-2, Warszawa 1977
Historia polskiej dyplomacji, t1-5, Warszawa 1982-1999.
Literatura uzupełniająca.
S. E. Nahlik, Narodziny nowożytnej dyplomacji, Wrocław 1971.
Z. Wójcik (red.), Polska służba dyplomatyczna XVI-XVIII wieku, Warszawa 1966.
P. Łossowski, Dyplomacja polska 1918-1939, Warszawa 2001.
H. Kiesinger, Dyplomacja, Warszawa 1996.
H. Nickolson, The Evolution of diplomatic method, London 1954
T. Orłowski, Protokół dyplomatyczny. Miedzy tradycją a nowoczesnością, Warszawa 2015.
E. Palyga, Dyplomacja papieska, Warszawa 1993.
W cyklu 2022:
Literatura obowiązkowa: |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: